Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Marcin Malik
Bunkier

Witam na stronie Kompas. Mam na imię Marcin i to jest moja opowieść. Podróżuję gdyż sprawia mi to przyjemność a przy okazji jest to wspaniały sposób na ciągłą samoedukację, która wzbogaca światopogląd i otwiera oczy na rzeczy dotąd niezauważalne, zarówno w odległych krajach jak i mi najbliższych. Poznawajmy inne kultury lecz szanujmy i brońmy swojej.

Czytaj więcej O AUTORZE

Rejestracja
Dzięki rejestracji otrzymasz możliwość komentowania, używania avatara i otrzymywania powiadomień o nowych wpisach na stronie. Aby się zarejestrować kliknij w ten link.

Osoby nie chcące się rejestrować mogą komentować jako goście bez dodatkowych funkcji.

Logowanie

Nie pamiętasz hasła?

Wyszukiwanie
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Polityka prawdy
Wycieczki do Azji

Lewicowy “Szpieg-book”

Moje konto jest często blokowane za publikowanie prawdy i konserwatywnych poglądów.

Ponadto Facebook regularnie usuwa "likes" z prawicowych stron i zaniża je w wynikach wyszukiwania.

Facebook w teorii "pozwala" promować artykuły krytykujące propagandę homoseksualną i anty-imigrancką, lecz jednocześnie ich nie promuje, gdyż liczba odwiedzin w takich wpisach jest zamrażona.

Facebook jest lewicową fortecą, która prawdę określa jako "mowę nienawiści", a zdrowy rozsądek jako "dyskryminację". Doszło nawet do tego, że Facebook usunął wpis papieża emeryta Benedykta XVI, gdyż był on zbyt konserwatywny - czyli fachowo mówiąc, nie spełniał "standardów społeczności" Facebooka.

Dobrze się zastanów zanim dasz informacje o sobie na tym istotnym skrzydle CIA. Żyjemy w czasach gdy nie trzeba brutalnie przesłuchiwać "wrogów rewolucji", skoro istnieje urządzenie dzięki któremu ludzie sami powiedzą co zrobili, i nawet co będa robić. Facebook wie z kim jesteś powiązany; a jesli jesteś bardzo naiwny to zna też twoja rodzinę i rejestrację twojego samochodu. Dla wywiadu, Facebook to kraina spełnionych marzeń.

Facebook to kopalnia, która zamiast węgla wydobywa informacje o tobie, i zarabia pieniądze na twojej prywatności.

Tym z Państwa, którzy wątpią w "wolność słowa", radzę się nauczyć jak fałszować swój adres IP. Pierwsza zasada jest taka, że adres IP nie podróżuje razem z użytkownikiem, choć jest więcej sposobów. Jeśli ktoś jest "nietolerancyjnym rasistą", i chce napisać na FB że: Polacy są biali i tylko biali, że nie chce przerabiać Pałącu Kultury na minaret, oraz że odbyt został zaprojektowany tylko w celach toaletowych, wówczas lepiej jest taki komentarz dać poza swoim miejscem zamieszkania, gdyż jak czytałem, w przeciwnym wypadku: "dzielni mundurowi nie mają problemu ze znalezieniem delikwenta promujące estremistyczny materiał". Na marginesie, to nie komunizm, ale "progresywna demokracja".

Ponadto Facebook jest zaprojektowany w taki sposób aby uzależniać. Jego szablon szybko wpada w oko, pozwala się on wyżalić w sprawach społecznych i politycznych, a ten kto czuje się samotny ma swoją społeczność na FB, przez co nie czuje się aż tak samotny. Użytkownik jest nagradzany i karany, więc stara się zaprezentować jak najlepiej w oczach swojej społeczności, oraz nieświadomie otwiera drzwi dla policji, wywiadu, oraz przed obcym konsulatem wydającym wizy. Papierosy też szkodzą, lecz ludzie ciągle palą. Z FB i z innymi portalami społecznościowymi jest jeszcze gorzej, gdyż w internecie ludzie promują fałszywy, udoskonalony obraz własnej rzeczywistości, za który chcą być podziwiani i nagradzani.

Marzenia kontra Rzeczywistość - na portalach społecznościowych.

Miejsce na reklamę
Parę słów od autora

Podróżując od chrześcijańskich pozostałości Konstantynopola i piasków antycznej Persji, poprzez Himalaje, Wielki Mur Chiński oraz gęste dżungle Borneo zdałem sobie sprawę, że świat powinien mieć swój ustalony porządek. Dlatego pomimo moich pięknych przygód i doświadczeń zawsze pamiętałem do której kultury ja sam należę i zawsze doceniałem piękno oraz wartości naszej wspaniałej, Białej Chrześcijańskiej cywilizacji.

Wymiana walut
Prognoza pogody
Rady dla podróżników

Strefy czasowe

Napisał: Marcin Malik

Strefy czasowe na świecie

 

Czas został wymyślony przez ludzi po to, aby było go łatwiej określać. To czy jest akurat noc czy dzień zależy od rotacji Ziemi w znaczeniu ułożenia konkretnej części Ziemi względem słońca. My natomiast wymyśliliśmy strefy czasowe w celu lepszego wykorzystania czasu pod względem ekonomicznym, oraz dlatego że strefy czasowe odpowiadają naszej biologicznej naturze.

 

Czym są strefy czasowe i dlaczego je potrzebujemy

Latając samolotem po świecie, zauważyłem że ludzie często nie mają pojęcia która godzina będzie gdy już dostaną się na miejsce. Często też będąc na drugim końcu świata podróżnicy nie są pewni jaka jest różnica czasowa i nie wiedzą czy jest akurat właściwa pora aby mogli zadzwonić do domu i nie obudzić rodziców w środku nocy. Dlatego właśnie zamieściłem mapę pokazującą strefy czasowe świata. Jako czas „0” pokazałem czas Greenwich (GMT) gdzie sławne na cały świat Obserwatorium zostało założone w 1675 roku przez Karola II. Mimo to strefy czasowe zostały wymyślone w 1879 roku przez Kanadyjczyka urodzonego w Szkocji Sir Sanforda Fleminga. Proszę zwrócić uwagę na kolory na mapie oraz sam podpis pod mapą gdzie pokazane są różnice czasowe wraz z przemieszczaniem się na zachód lub na wschód od Greenwich, przy czym standardowe strefy czasowe przesuwają się o pełne godziny GMT+ i GMT-.

Mapa stref czasowych świata.

Mapa stref czasowych świata.

Chciałbym także przypomnieć czym jest „czas”. Czas został wymyślony przez ludzi po to aby było go łatwiej określać. To czy jest akurat noc czy dzień zależy od rotacji Ziemi w znaczeniu ułożenia konkretnej części Ziemi względem słońca. My natomiast wymyśliliśmy strefy czasowe w celu lepszego wykorzystania czasu pod względem ekonomicznym, dlatego że gdyby na całej planecie była ta sama godzina to świat nie nadążyłby z produkcją energii i stąd DST (Daylight Saving Time). Strefy czasowe odpowiadają także naszej biologicznej naturze, dlatego że jesteśmy istotami dziennymi i zależą one od rotacji Ziemi, której całkowite obrócenie się zajmuje 24 godziny. Dlatego właśnie mamy 24 godziny podczas doby i 24 główne strefy czasowe co widać na mapie poniżej. Oprócz tego jest 360 stopni w kole i dlatego jest też 360 stopni wokół naszej planety.

Niestandardowe strefy czasowe GMT+15min oraz GMT+30min

 • Na przykład Indie znalazły się po środku dwóch południków i dlatego tam czas został przesunięty o 30 minut. Z tego powodu Indie operują nie na GMT+5h lub GMT+6h ale na GMT+5h.30min Indie argumentują to chęcią lepszego wykorzystania czasu dlatego że w tak wielkim kraju nie byłoby ekonomicznie rozważne aby zachodni Amritsar i wschodnia Kalkuta operowały na jednym czasie. Rezygnując więc z jednej z dwóch stref czasowych innym rozwiązaniem było podzielenie ich na pół.

Ja uważam, że ciągle byłoby lepiej aby Indie działały na czasie GMT+5h gdyż byłoby to korzystne ekonomicznie i nie wprowadzałoby chaosu w strefy czasowe.

 • Ciekawa sprawa dzieje się też pomiędzy Indiami, Nepalem a Sri Lanką, które leżą koło tego samego południka, jednak Nepal zachowuje różnicę czasową 15min względem Indii, podczas gdy Sri Lanka wciąż operuje na czasie Indii. Dlaczego więc Nepal działa na czasie GMT+5h.45min? Otóż Konwencja o Strefach Czasowych dyktuje, że standardowy południk kraju ma być wielokrotnością 7.5 stopni, tak aby była różnica w wielokrotności 30minut (7.5 stopnia x 4 = 30 minut) pomiędzy strefami czasowymi. Wynika więc z tego, że Nepal powinien działać na czasie Indii GMT+5.5h lecz Nepal jest wyjątkiem tej konwencji z 1956 roku. Otóż południk leżący na 82.5 stopni dzieli Nepal na dwie bardzo nierówne części i dlatego zdecydowano, że południk Nepalu powinien przecinać szczyt Gauri Shankar (86 ° 20 ‘E) leżący tylko 100km na wschód od Kathmandu. Dlatego, że nie jest to wielokrotność 7.5 stopni najbardziej przybliżoną strefą czasową Nepalu jest GMT+5h.45min.

Ja uważam, że Nepal zajmuje się zbytecznymi problemami dlatego że z uwagi na swoje wschodnie położenie na Subkontynencie Indyjskim powinien działać na GMT+6h zamiast cieszyć się “z 15 minut sławy”.

Indie strefa czasowa

Strefy czasowe Subkontynentu Indyjskiego, oraz “15 minut sławy” Nepalu.

Przykładów tego typu jest więcej. Pół godzinne różnice czasowe są na przykład w Iranie, na Sri Lance, w Afganistanie i na Nowej Fundlandii w Kanadzie – lecz tylko latem. Niektóre kraje, jak np. Egipt w 2014 roku zmienił swój czas aż 4 razy a w 2016 też zmieni 4 razy, tłumacząc się oszczędnością energii. Bardzo dziwna rzecz dzieje się też w Rosji dlatego że prezydent tego wielkiego kraju zmienia strefy czasowe według swojego uznania. Rosja miała kiedyś 9 stref czasowych a teraz ma już 11, tak aby dwa regiony mogły zostać na całorocznym czasie letnim.

Kraje z kilkoma strefami czasowymi

Wiele stref czasowych mają kraje ogromne czyli te, które sa przecinane przez więcej niż jeden południk. Są to np.: Rosja, Kanada, Brazylia, Australia, Indonezja, USA, Meksyk i kilka innych.

Wiele stref czasowych mają także pokolonialne kraje europejskie mające swoje posiadłości na świecie, takie jak: Francja, Wielka Brytania czy Dania.

Regiony bez stref czasowych

Biegun południowy (Antarktyka) oraz Biegun północny sa pokrywane przez wszystkie strefy czasowe jednocześnie dlatego że wszystkie końce wszystkich południków spotykają się w jednym miejscu. Oznacza to, że na kontynentach gdzie latem jest 24h dnia a zimą 24h nocy posiadanie stref czasowych zwyczajnie nie ma sensu.

Kraje ze strefami czasowymi GMT+13 i GMT+14

Jak napisałem powyżej doba ma 24h i dlatego jest po 12 stref czasowych po dwóch stronach Greenwich Mean Time. Jak więc jest możliwe że istnieją strefy czasowe GMT+13 i GMT+14? Otóż Międzynarodowa Linia Zmiany Daty przebiegająca pomiędzy strefami GMT+12 i GMT-12 wzdłuż południka 180° to linia zmiany daty, co oznacza że przy jej przekraczaniu ze wschodu na zachód dodaje się jeden dzień. Przed 1995 rokiem Międzynarodowa Linia zmiany daty przecinała wyspiarski kraj Kiribati co w rezultacie oznaczało, że wschodnie Kiribati było jeden dzień i 2h za zachodnim Kiribati gdzie mieści się stolica. z tego powodu w 1995 roku Kiribati zdecydowało się przenieść Międzynarodową Linię Zmiany Daty na wschód dzięki czemu cały kraj jest w jednym dniu. Przez to pomiędzy Kiribati a Hawajami które znajdują się wzdłuż tego samego południka jest różnica jednego dnia. Przed 1995 rokiem GMT+13 i GMT+14 nie istniały.

Strefy czasowe

Doba ma 24h i dlatego jest po 12 stref czasowych po dwóch stronach Greenwich Mean Time. Jednak są też strefy czasowe na świecie GMT+13 i GMT+14.

Kiribati jest więc miejscem szczególnym gdyż ten wyspiarski kraj składający się z 33 atoli ma 3 strefy czasowe i nareszcie znajduje się w jednym dniu.

Gilbert Island (główne miasto Tarawa) GMT+12

Phoenix Island (główne miasto Rawaki) GMT+13

Line Island – czasem zwane też Wyspą Bożego Narodzenia (główne miasto Kiritimati) GMT+14. Oznacza to, że ludzie mieszkający na wyspie Kiritimati pierwsi widzą nowy dzień i jako pierwsi witają Nowy Rok. Dla porównania 1 stycznia w Londynie będzie 14h później niż 1 stycznia na Kiritimati (Wyspa Bożego Narodzenia).

Tokelau – terytorium podległe Nowej Zelandii oraz Tonga także działają na czasie GMT+13.

Samoa – 29 grudnia 2011 ten wyspiarski kraj przeszedł z czasu GMT-11 na swoją standardową strefę czasową GMT+13 oraz na czas letni (DST) GMT+14. Dla Samoa zmiana czasu była niezbędna gdyż przed końcem 2011 ten mały kraj był 21h za Australią oraz 23h za Nową Zelandią które są jej głównymi partnerami handlowymi. Z uwagi na różnice w czasie przed zmianą daty Samoa miało tylko trzy pełne dni pracujące.

TAGI
PODOBNE ARTYKUŁY
3 komentarze
 1. Avatar
  Odpowiedz

  zegar

  13 września 2014

  Może lepiej istotami? Od zwierząt trochę się różnimy. Pozdrawiam. 🙂

 2. Avatar
  Odpowiedz

  michał

  12 stycznia 2016

  Zachęcam do podróży w czasie, wnikliwi odkryją miejsca na Ziemi, w których przesunięcie czasowe wynosi GMT + 13 a nawet GMT + 14.

 3. Marcin Malik
  Odpowiedz

  Marcin Malik

  12 stycznia 2016

  @Michał

  Wiem o tych miejscach lecz użyłem standardowej mapy gdzie 24h doba jest dzielona na pół i stąd strefy nie wychodzą poza 12h w każdą stronę od Greenwich. Dlatego, że Michał jest wnikliwy i pewnie wybiera się niedługo na Samoa lub Kiribati dopełnię swojego obowiązku i postaram się zamieścić jeszcze jedną mapę oraz wyjaśnienie do niej.

ZOSTAW KOMENTARZ

Informuj mnie o dyskusji w temacie "Strefy czasowe" bez zostawiania komentarza, na e-mail:

 • Zwierzęta
 • Akta plażowe
 • Ciekawi ludzie - niezapomniane twarze
 • Birma (Myanmar)
 • Armenia
 • Tadżykistan