Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Facebook YouTube
Facebook YouTube
Marcin Malik
Bunkier

Witam na stronie Kompas. Mam na imię Marcin i to jest moja opowieść. Podróżuję gdyż sprawia mi to przyjemność a przy okazji jest to wspaniały sposób na ciągłą samoedukację, która wzbogaca światopogląd i otwiera oczy na rzeczy dotąd niezauważalne, zarówno w odległych krajach jak i mi najbliższych. Poznawajmy inne kultury lecz szanujmy i brońmy swojej.

Czytaj więcej O AUTORZE

Kanał YouTube

Polecam mój pełen przygód kanał YouTube

Przekaż darowiznę

Jeśli lubisz stronę Kompas i chciałbyś wesprzeć ten projekt, przekaż darowiznę naciskając na poniższy guzik.

Polityka Prawdy

Wyszukiwanie
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Wycieczki do Azji

Szpieg – book

Miejsce na reklamę

Parę słów od autora

Podróżując od chrześcijańskich pozostałości Konstantynopola i piasków antycznej Persji, poprzez Himalaje, Wielki Mur Chiński oraz gęste dżungle Borneo zdałem sobie sprawę, że świat powinien mieć swój ustalony porządek. Dlatego pomimo moich pięknych przygód i doświadczeń zawsze pamiętałem do której kultury ja sam należę i doceniałem także piękno oraz wartości naszej pięknej - Białej Chrześcijańskiej cywilizacji.

Wymiana walut

CurrencyRate

Prognoza pogody
Przeglądasz kategorię

Wyprawy

Wyprawy to artykuły z konkretnych lat, napisane na bazie osobistych doświadczeń autora z  podróży po Azji. W dziale Wyprawy znajdują się także informacje praktyczne oraz opisy piękna naturalnego, kultur i zwyczajów panujących w Azji. Sekcja ta z pewnością pomoże przyszłym podróżnikom w zaplanowaniu własnych wypraw. Polecam region Azji Centralnej, południowo wschodniej oraz zachodniej.

Wyprawy

2022 Półwysep Arabski

Napisał: Marcin Malik
Kultura Arabii nie ogranicza się tylko do islamu! Życie w namiotach jest arabską tradycją gdyż poganiacze kóz i wielbłądów od wieków mieszkali na pustyni w ten sposób, kryjąc się przed palącycm słońcem pod palmami daktylowymi. Na pustyni można spróbować sokolnictwa i jazdy na wielbłądach po wydmach piaskowych.  Podobało mi się też parzenie arabskiej kawy na pustyni w cieniu palm i podawanie jej z daktylami.
Wyprawy

2018 Azja południowo-wschodnia

Napisał: Marcin Malik
Na kolejną wyprawę do Azji południowo-wschodniej wybrałem Filipiny, Sabah na Borneo malezyjskim oraz Brunei. Zobaczyłem malownicze plaże, dżungle, wodospady i lasy mangrowe, a także orangutany i małpki proboscis. Zdobyłem też najwyższy szczyt Borneo – Mt Kinabalu. Zarówno Filipiny jak i Malezja to kraje morskich potraw, egzotycznych owoców i orzechów kokosowych, które najlepiej smakują na plażach pod palmami.
Wyprawy

2017 Azja Zachodnia

Napisał: Marcin Malik
Na referendum o niepodległość Kurdystanu 25/09/2017 cały region był udekorowany flagami i reklamami promującymi głosowanie na "TAK". Kurdowie bardzo skorzystali na inwazji amerykańskiej na Irak więc w przypadku niepodległego Kurdystanu mógłby to być pro-amerykański kraj w sercu arabskiej ziemi. Jednak Irak, Turcja, Iran i Syria są przeciwko i podejrzewam, że żaden kraj nie uzna Kurdystanu oprócz jedynego Izraela, aby jeszcze bardziej podzielić muzułmanów.
Wyprawy

2015 Azja Zachodnia

Napisał: Marcin Malik
Betlejem - na tym zdjęciu widzimy białego gołębia symbolizującego Palestynę, który ma na sobie kamizelkę kuloodporną, gałązkę oliwną w dziobie oraz celownik wycelowany w serce przez izraelskiego snajpera. Obraz ten symbolizuje Palestyńczyków jako ludzi pokoju będących pod żydowskim zaborem. Żydzi kwestionują wiarygodność tego obrazu mówiąc, że Palestyńczycy nie chcą pokoju. Ocenę zostawiam moim czytelnikom.
Wyprawy

2013 Azja Zachodnia

Napisał: Marcin Malik
Osmanie brutalnie wymordowali około 1.5mln chrześcijan masakrując ich na ulicach, paląc ich domy, kościoły, niszcząc ich dorobek kulturowy i masowo gwałcąc kobiety. Oprócz palenia żywcem w kościołach, publicznego wieszania czy niewolnictwa aż do śmierci muzułmanie wypływali z Ormianami w morze i wyrzucali ich za burtę. Muzeum przedstawia szokujące zdjęcia .....

Zrozumienie podróżnika

"Nie wszyscy którzy błądzą są zagubieni".

J.R.R. Tolkien
Wyprawy

2012 Azja Południowo-Wschodnia

Napisał: Marcin Malik
Angor Wat to ogromna, monumentalna budowla która zaczęła być budowana w XII wieku i do początku XIX wieku była ukryta w dżunglii i nieznana dla świata zachodniego. Dopiero francuski podróżnik i odkrywca Henri Mouhot opisał Angkor w 1860 roku. Zaczęły się wówczas prace konserwacyjne i dzięki francuskiemu kolonializmowi możemy podziwiać Angor jakim jest dziś.
Wyprawy

2011 Azja Południowo-Wschodnia

Napisał: Marcin Malik
Birma olśniła mnie swoim bogactwem złotych pagód i wielu oblicz Buddy choć niezapomniany był też kompleks świątynny Shwedagon Paya pagoda. Widziałem też pagodę na małej złotej skale Kyaiktiyo, która nie spada w przepaść gdyż pod skałą znajduje się włos Buddy, dzięki czemu zachowuje ona idealną równowagę.
Wyprawy

2010 Azja Centralna

Napisał: Marcin Malik
Azja Centralna to "twarde lądowanie" gdzie podróżnik musi wykazać się siłą charakteru. Przejechałem pustkowia Kazachstanu oraz górskie serpentyny i turkusowe jeziora Kirgistanu i Tadżykistanu. Pokonałem odległą i samotną Trasę Pamirską i Dolinę Wachańską jadąc wzdłuż Afganistanu aż dotarłem do antycznych miast w Uzbekistanie.
Wyprawy

2008 Azja Południowa

Napisał: Marcin Malik
Na północy Sri Lanki ciągle toczyły się walki z Tamilskimi Tygrysami. Gdy kąpałem się w oceanie w miejscowości Mirissa czy Unawatuna lub gdy zrywałem listki herbaty w Ella, w knajpach były ciągle relacje z walk z północy które miały miejsce około 250km ode mnie. Gdy wyjeżdżałem było już wiadomo, że Sri Lanka zostanie niepodzielonym krajem.
Wyprawy

2006/07 Azja Wschodnia i Południowa

Napisał: Marcin Malik
Mój znajomy Amerykanin założył amerykańską telewizję kablową lecz musiał złożyć podpis na policji że nie da jej oglądać Chińczykom. Jeśli CNN byłoby dostępne w Chinach to mogłaby nawet wybuchnąć wojna domowa. Gdy używałem internetu w Szanghaju najpierw skopiowali mój paszport bo "na wypadek gdybym wchodził na niewłaściwe strony policja mogłaby mieć pytania".
Wyprawy

2004 Azja Południowo – Wschodnia

Napisał: Marcin Malik
W 2004 roku odbyłem moją pierwszą podróż poza kulturę europejską. Trwała ona tylko 2,5 miesiąca i wówczas jeszcze nie wiedziałem, że podróżowanie jest rzeczywiście 'chorobą nieuleczalną' i że rozwinę wielką pasję w tym kierunku. Miałem tylko pojechać do Tajlandii aby trenować thai boxing lecz zrobiłem i doświadczyłem o wiele więcej niż planowałem. Wyjechałem na 4 dni przed wielkim tsunami.

Przyjaźń

       "Boże chroń mnie przed przyjaciółmi, z wrogami sam sobie poradzę."                                                                                                           
  Voltaire   
  • Zwierzęta
  • Akta plażowe
  • Ciekawi ludzie - niezapomniane twarze
  • Birma (Myanmar)
  • Armenia
  • Tadżykistan