Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Facebook Twitter YouTube
Facebook Twitter YouTube
Marcin Malik
Bunkier

Witam na stronie Kompas. Mam na imię Marcin i to jest moja opowieść. Podróżuję gdyż sprawia mi to przyjemność a przy okazji jest to wspaniały sposób na ciągłą samoedukację, która wzbogaca światopogląd i otwiera oczy na rzeczy dotąd niezauważalne, zarówno w odległych krajach jak i mi najbliższych. Poznawajmy inne kultury lecz szanujmy i brońmy swojej.

Czytaj więcej O AUTORZE

Kanał YouTube

Polecam mój pełen przygód kanał YouTube

Przekaż darowiznę

Jeśli lubisz stronę Kompas i chciałbyś wesprzeć ten projekt, przekaż darowiznę naciskając na poniższy guzik.

Polityka Prawdy

==============================================  „Religia, tak samo jak alkohol, powinna być tylko dla ludzi mądrych”

Marcin Malik

Wyszukiwanie
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Wycieczki do Azji

Szpieg – book

Miejsce na reklamę

Parę słów od autora

Podróżując od chrześcijańskich pozostałości Konstantynopola i piasków antycznej Persji, poprzez Himalaje, Wielki Mur Chiński oraz gęste dżungle Borneo zdałem sobie sprawę, że świat powinien mieć swój ustalony porządek. Dlatego pomimo moich pięknych przygód i doświadczeń zawsze pamiętałem do której kultury ja sam należę i doceniałem także piękno oraz wartości naszej pięknej - Białej Chrześcijańskiej cywilizacji.

Wymiana walut

CurrencyRate

Prognoza pogody
Relacje z wypraw

Wyprawa do Arabii Saudyjskiej 2022

Napisał: Marcin Malik

Wyprawa do Arabii Saudyjskiej 2022

 

Arabia Saudyjska to duży i niełatwy kraj do podróżowania. Ja Saudię polecam więc tylko doświadczonym podróżnikom i radzę to wziąć na poważnie. W Arabii Saudyjskiej spędziłem 1,5 miesiąca podróżując po całym kraju i mam dużo do powiedzenia. Moją relację z wyprawy po Saudi postanowiłem więc podzielić na regiony turystyczne.                                                   

 

Wstęp do podróży po Saudi

Chciałbym aby moje relacje z wypraw po Arabii Saudyjskiej były nie tylko ciekawe i odkrywcze ale żeby też nie były męczące. W przypadku Saudi podzielę moją podróż po tym kraju na kilka regionów turystycznych, które wydzieliłem ja osobiście. Nikt wcześniej tego nie robił gdyż wątpię aby ktoś przemierzył Saudię tak dokładnie jak ja. Wcześniej moje relacje z wypraw podzieliłem też w przypadku Tajlandii gdyż spędziłem tam aż 2 miesiące i nie chciałem ujmować całej podróży w jednym bardzo długim artykule. W jednym tekście można napisać o Hong Kongu albo o Singapurze. Myślę że dzieląc Sadię w ten sposób będzie przyjemniej czytać.

Podział turystyczny Arabii Saudyjskiej

Z perspektywy turystyki wydzielam następujące regiony Arabii Saudyjskiej:

1. Saudia południowo-zachodnia; Jeddah do Jazan. Tą trasę uważam za obowiązkową gdyż po drodze jest wiele ciekawych kulturowo i pięknych naturalnie miejsc. W tym regionie są między innymi: stare miesto w Jeddah, forteca na skale Thee Ain, góry Aris, miasto Abha, wieś kulturowa Rijal Alma oraz inne wsie saudyjskiego dziedzictwa kulturowego. Na prawdę warto. (W opracowaniu).

Plantacja kawy Wadi Lajab. Arabia Saudyjska.

Czas który spędziłem z ludźmi w Arabii Saudyjskiej był dla mnie bardzo cenny. Byłem na plantacji kawy otoczonej skałami i pustynią, w pobliżu kanionu Wadi Lajab.

2. Saudia północno-zachodnia; Medyna do Tabuk. Ten region także uważam za bardzo ważny. Na tym odcinku są tak ważne miejsca jak święte miasto islamu Medyna. Prawdziwą perłą saudyjskiej turystyki są jednak przede wszystkim antyczne grobowce Hegra, na pustyni koło Al Ula. Jest to bardzo malowniczy i bogaty historycznie zakątek Saudi. To tutaj można poczuć piękno pustyni gdzie koniecznie trzeba zobaczyć efektowne, wielkie formacje skalne oraz sposób w jaki ludzie starają się uprawiać ziemię na pustyni. Ja wiele nocy spędziłem pod palmami daktylowymi na ciepłym piasku, w pobliżu drzew pomarańczowych. Ten kto był w Arabii Saudyjskiej i nie przemierzył pustyni dokoła Al Ula … ten powinien wrócić. (W opracowaniu)

Hegra Al Ula Arabia Saudyjska

Hegra; grobowiec Mada’in Salih. Al Ula, Arabia Saudyjska.

3. Riyadh i okolice. Stolica Arabii Saudyjskiej ma kilka ciekawych miejsc, jak chociażby fortecę Masmak oraz symbol Saudi: charakterystyczny wieżowiec Kingdom Tower. Z Riyadh odbyłem też ciekawe wycieczki, jak np. wyprawę na Krawędź Świata oraz na czerwone wydmy piaskowe, gdzie jeździłem na pojazdach czterokołowych oraz przytulałem wielbłądy. Riyadh było bardzo ciekawe a wyprawy poza miasto kosztowały mnie sporo wysiłku lecz były satysfakcjonujące. (W opracowaniu) 

Wyprawa na Krawędź Świata z Riyadh. Arabia Saudyjska.

Wyprawa na Krawędź Świata z Riyadh. Arabia Saudyjska.

4. Saudia północno-wschodnia; Dammam do Khafji. Ten region uważam za opcjonalny z uwagi na plan podróży. Mi ta trasa pasowała gdyż jest to odcinek od Bahrajnu do Kuwejtu, gdzie także pojechałem. Tą część Arabii Saudyjskiej wspominam bardzo miło. Khobar i Dammam bardzo mi się podobały a w Khafji była wyjątkowo piękna i szeroka plaża. Ten region także wzbogaca podróżnika z uwagi na zamek Tarout koło Dammam oraz jeszcze więcej starych bazarów, arabskiej kawy i daktyli. W każdym miejscu na tej trasie są ładne widoki na Zatokę Perską. (W opracowaniu).

Meczet Khobar Dammam Arabia Saudyjska.

W Arabii Saudyjskiej nie może zabraknąć ładnego meczetu, i najlepiej koło plaży i w pobliżu palm. Miasto Khobar blisko Dammam.

W Arabii Saudyjskiej, jak w każdym innym kraju ciągle jednak powtarzają się te same rzeczy. W Saudi widziałem wiele starych lecz zadbanych fortec na pustyni, widziałem dużo meczetów, wiele ładnych plaż i palm daktylowych. Były też malownicze kaniony, wsie kulturowe, góry, dzikie wielbłądy i nawet pawiany. Mam tu na myśli że aby poznać dobrze kulturę, sztukę, piękno naturalne Arabii Saudyjskiej, oraz jego ludzi i charakter kraju, należy przeznaczyć na Saudię przynajmniej jeden miesiąc. Ja spędziłem 1,5 miesiąca i nie żałuję ani jednego dnia.

Rub’ al Khali (Pusty Kwartał)

Na koniec chciałbym opisać jeszcze jeden region Saudi, który jest najrzadziej odwiedzany. Proszę spojrzeć na tereny południowo-wschodnie Półwyspu Arabskiego. Znajduje się tam 'Pusty Kwartał’, tłumacząc dosłownie z ’Empty Quarter’. Jest to Rub’ al Khali czyli piaszczysta pustynia obejmująca większy obszar południowej części Półwyspu Arabskiego. Pustynia ta obejmuje około 650 000 km², w tym część Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Omanu i Jemenu. To gorące, puste, piaszczyste terytorium jest częścią większej Pustyni Arabskiej. Mimo to dziś ten bardzo nieprzyjazny klimatycznie teren zamieszkuje kilka lokalnych plemion Beduinów, które wykształciły swoją szczególną tożsamość. Ja ich nazywam po prostu 'ludźmi pustyni którzy mieszkają na morzu piasku’. Pomimo że 'Pusty Kwartał’ zajmuje terytorium 15 razy mniejsze niż Sahara, to zawiera on około 50% tej samej objętości piasku. Daje to jeden z najbardziej zdumiewających suchych krajobrazów na Ziemi. Temperatura latem dosięga tam nawet to 51°C.

           

Jak 'Empty Quarter’ ma się do turystyki? Przede wszystkim uważam że samotna wyprawa na tą pustynię jest życzeniem śmierci. Należy tam pojechać tylko ze zorganizowaną wycieczką, która zawsze składa się z kilku samochodów, zapasów wody, benzyny oraz z kimś kto potrafi naprawić samochód terenowy. Na pustyni niczego nie można pozostawić przypadkowi. Gorąca pustynia Rub’ al Khali wygnała większość mieszkańców choć wciąż żyje tam około 42.000 ludzi. Jest to o 20% mniej niż dekadę wcześniej.

Białe wielbłądy Arabia Saudyjska.

Białe wielbłądy to moje ulubione. Farma białych wielbłądów blisko czerwonych wydm piaskowych, około 60km od Riyadh. Arabia Saudyjska.

Na Rub’ al Khali (’Empty Quarter’) można zorganizować wyprawę do Rezerwatu Przyrody Oroug Bani M’aradh gdzie oprócz wielbłądów oczywiście, żyją na przykład antylopy oryx. Można też pojechać do oazy Liwa. Podróż na tą pustynię jest dla doświadczonych podróżników którzy szukają nowych oryginalnych wrażeń i odosobnienia. To miejsce dla tych którzy chcą posłuchać piasku unoszonego przez wiatr z wydm piaskowych i obserwować zmieniające się kolory pustyni w ciągu dnia i nocy. Jest też kawa z Beduinami pod wielkimi namiotami i przejażdżki na wielbłądach. Ja już tego doświadczyłem w innych krajach arabskich lecz 'Pusty Kwartał’ musi być szczególny ze względu na swój rozległy teren.

Fort Jazan Arabia Saudyjska

Fort w Jazan. Arabia Saudyjska.

Saudia i zachęta do pustynnych wypraw

Tymczasem, odważnym podróżnikom którzy pragną pustynnych wypraw polecam też inne kraje Półwyspu Arabskiego oraz Afrykę Północną. Przemierzanie pustyni to ciężka praca ale uważam że każdy powinien mieć to doświadczenie. Arabia Saudyjska okazała się bardzo ciekawym dorobkiem moich podróży.

Gdy napiszę relacje z wypraw po każdym regionie Arabii Saudyjskiej, wówczas dołączę bezpośrednie linki kierujące do tych artykułów.

TAGI
PODOBNE ARTYKUŁY
1 Komentarz
  1. Odpowiedz

    Krystyna

    26 września 2024

    Chciałabym przeczytać obszerny artykuł o Arabii Saudyjskiej bez porównań do innych krajów arabskich. Czytałam ciekawy reportaż o tym kraju na stronie Kompas, ale nie mogę go znaleźć ,był ciekawy dobrze przedstawiał realia i życie tego kraju (proste, ciężkie i prymitywne mimo wielkich pieniędzy jaki ma ten kraj.
    Życie jest tam jak za kare ,nie chciałabym tam mieszkać.

ZOSTAW KOMENTARZ

SPAM będzie usuwany.

  • Zwierzęta
  • Akta plażowe
  • Ciekawi ludzie - niezapomniane twarze
  • Birma (Myanmar)
  • Armenia
  • Tadżykistan