Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Facebook Twitter YouTube Twitter
Facebook Twitter YouTube Twitter

Azja Południowo – Wschodnia  (lokalizacja regionu i podział na kraje)southeast_asia_location-copy

Region Azji Południowo – Wschodniej znajduje się pomiędzy Dalekim Wschodem, Subkontynentem Indyjskim a Australią i Oceanią. Azja Południowo-Wschodnia obejmuje Półwysep Indochiński, Archipelag Malajski i Filipiny. Region ten zajmuje powierzchnię prawie 4,5 mln km i liczbę ludności przekraczającą 550 mln.

Istnieją różne podziały regionów lecz mój własny uważam za jedyny właściwy i dlatego ja do Azji Południowo – Wschodniej zaliczam następujące kraje:

  • Timor Wschodni
  • Filipiny

Warto także wspomnieć, że jedna z największych wysp Indonezyjskich – Nowa Gwinea jest podzielona na dwie części. Część zachodnia należy do Indonezji a część wschodnia obejmuje niepodległe państwo – Papuę Nową Gwineę. Niektóre dane literaturowe wskazują na to, że cała wyspa Nowa Gwinea znajduje się w Oceanii, zarówno część indonezyjska jak i papuaska lecz ja nie zgadzam się z takim podziałem. Ujmując rzecz politycznie według mnie Azja Południowo  – Wschodnia kończy się wraz z granicami Indonezji i Timoru Wschodniego natomiast Oceania zaczyna się wraz z Papuą Nową Gwineą. Według niektórych geografów Timor Wschodni także jest częścią Oceanii lecz ja zaliczam go do Azji Południowo – Wschodniej. Do Azji Południowo – Wschodniej zaliczam także indyjskie wyspy Andamany i Nikobary gdyż leżą na Morzu Andamańskim 150 km od indonezyjskiego Aceh.

Polecam także moją publikację w prasie pod tytułem: „Birma; Kraj Złotych Pagód”.

south-east-asia-51Azja Południowo – Wschodnia.

Z punktu widzenia turystyki Azja Południowo – Wschodnia to niezwykle atrakcyjny region gdyż znajdują się tu rajskie plaże, góry, bajkowe wodospady, przyjemny ciepły klimat, ciekawa sztuka i kultura oparta głównie na buddyźmie (choć także na islamie), egzotyczna flora i fauna, bogactwo smaków orientalnych potraw, masaże i sztuki walki. Azji Południowo – Wschodnia posiada także jedne z najciekawszych metropolii Azji, takie jak Bangkok, Kuala Lumpur, Singapur oraz Sajgon oraz sławne ruiny antycznych cywilizacji takie jak między innymi Angkor Wat czy Bagan. Poza tym Azja Południowo – Wschodnia ma dobrze rozwiniętą turystykę a dla wielu jest to raj, którego turyści nie chcą opuszczać.

(Polecam działy konkretnych krajów gdzie znajduje się więcej informacji gdyż celem tego artykułu jest lokalizacja i podział regionu).

  • Zwierzęta
  • Akta plażowe
  • Ciekawi ludzie - niezapomniane twarze
  • Birma (Myanmar)
  • Armenia
  • Tadżykistan