Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Marcin Malik
Bunkier

Witam na stronie Kompas. Mam na imię Marcin i to jest moja opowieść. Podróżuję gdyż sprawia mi to przyjemność a przy okazji jest to wspaniały sposób na ciągłą samoedukację, która wzbogaca światopogląd i otwiera oczy na rzeczy dotąd niezauważalne, zarówno w odległych krajach jak i mi najbliższych. Poznawajmy inne kultury lecz szanujmy i brońmy swojej.

Czytaj więcej O AUTORZE

Wyszukiwanie
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Wycieczki do Azji

Facebook

Miejsce na reklamę

Parę słów od autora

Podróżując od chrześcijańskich pozostałości Konstantynopola i piasków antycznej Persji, poprzez Himalaje, Wielki Mur Chiński oraz gęste dżungle Borneo zdałem sobie sprawę, że świat powinien mieć swój ustalony porządek. Dlatego pomimo moich pięknych przygód i doświadczeń zawsze pamiętałem do której kultury ja sam należę i doceniałem także piękno oraz wartości naszej pięknej - Białej Chrześcijańskiej cywilizacji.

Wymiana walut
Prognoza pogody
Przeglądasz kategorię

Rady dla podróżników

Rady dla podróżników zawierają wszystkie informacje potrzebne przed podróżą, i w czasie podróży. Jeśli chcesz wiedzieć jak się pakować przed podróżą, co zabrać i czego nie zabierać polecam ten rozdział. W radach dla podróżników przypomnisz sobie także o konieczności wiz, ważności paszportu, wyborze aparatu fotograficznego i szczepionek przez podróżą. Wszystkie te informacje wydają się oczywiste, lecz z drugiej strony są tak  one oczywiste że często podróżnicy je ignorują.

Rady dla podróżników

Ogólne rady dla podróżników

Napisał: Marcin Malik
Jest kilka rzeczy, które wydają się oczywiste lecz podróżując zauważyłem, że wiele z nich wciąż wymaga przypomnienia. Często w drodze przygotowań do wyprawy lub podczas jej trwania zapominamy o pewnych rzeczach lub je po prostu ignorujemy. Jestem pewien, że moje rady na pewno pomogą.
Rady dla podróżników

Strefy czasowe

Napisał: Marcin Malik
Indie znalazły się po środku dwóch południków i dlatego tam czas został przesunięty o 30 minut. Z tego powodu Indie operują nie na GMT+5h lub GMT+6h ale na GMT+5h.30min. Ogromne Indie argumentują to ekonomicznym wykorzystaniem czasu gdyż nie byłoby rozważne aby zachodni Amritsar i wschodnia Kalkuta operowały na jednym czasie.

Edukacyjne zagubienie podróżnika

„Podróżnik potrzebuje czasu aby ogarnąć dany kraj, aby zgubić się w jego chaosie i samemu odnaleźć właściwą drogę gdyż tylko w ten sposób nabierze on realistycznych doświadczeń. To podróżnik jest tym, który odkrywa, poznaje świat na swój własny sposób i staje się przez to mentalnie bogatszy, natomiast turyści patrzą tam gdzie im karzą i są poganiani jak stada krów.”
Marcin Malik
Rady dla podróżników

Strefy klimatyczne

Napisał: Marcin Malik
Temperatura wzrasta im bliżej jest od równika i maleje im jest od niego dalej. Promienie słoneczne uderzają w równik pod kątem 23 stopni na północ i 23 stopni na południe szerokości geograficznej. Promienie słoneczne są następnie rozprzestrzeniane na bardzo dużym terenie przez co na biegunach jest zawsze najzimniej gdyż promienie słoneczne muszą najdalej „podróżować”.
Rady dla podróżników

Zdrowie w podróży

Napisał: Marcin Malik
Wścieklizna istnieje w 150 krajach i terytoriach świata choć głównie w Afryce i Azji. Najczęstszym powodem śmierci ludzi są zarażone psy, które odpowiadają za 95% zarażeń choć ryzykowne są także nietoperze, lisy i koty. Wścieklizna jest bardzo niebezpieczna i najczęściej przenoszona przez dzikie zwierzęta na domowe poprzez ślinę podczas ugryzienia lub zadrapania.
  • Zwierzęta
  • Akta plażowe
  • Ciekawi ludzie - niezapomniane twarze
  • Birma (Myanmar)
  • Armenia
  • Tadżykistan