Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Facebook Twitter YouTube
Facebook Twitter YouTube

Wietnam

, Wietnam, Kompas Travel
Oficjalna nazwa: Socjalistyczna Republika Wietnamu
Populacja: 95 500 000
Powierzchnia: 331 210 km²

, Wietnam, Kompas Travel

Galeria

Wietnam – walory turystyczne, czasy obecne, historia Wietnamu.

Walory turystyczne Wietnamu

Z punkty widzenia turystyki Wietnam to kolejny ciekawy kraj godny poznania. Na terenie ukształtowanym w kształcie litery “S” i zbliżonym rozmiarami do Włoch jest wiele pięknych krajobrazów, wspaniałej sztuki i kultury, bogatej flory i fauny, oraz ponad 2000 mil pięknych plaż z białym piaskiem i palmami. W Wietnamie może także znaleźć malownicze stacje górskie i smaczne jedzenie. Wietnam jest też bardzo dobrym miejscem na zakupy, i to zarówno pamiątek, jak i ubrań, które w domu kosztowałyby o wiele więcej. Z drugiej strony w Wietnamie można też zobaczyć nieskończone wystawy ku „chwale” komunizmu i Ho Chi Minha, warte poznania miasta jak Hanoi i Sajgon, oraz wiecznie powracający temat wojny amerykańsko – wietnamskiej. Na pewno jest to bardzo ciekawa i bardzo smutna lekcja historii opowiedziana z punktu widzenia komunistycznego Wietnamu, a wiele wzruszających muzeów i wystaw z tym związanych stanowi dużą część naszej wietnamskiej przygody. Miejsc atrakcyjnych turystycznie w Wietnamie jest wiele, od zamglonych gór poprzecinanych krętymi rzekami, poprzez buddyjskie i taoistyczne świątynie, aż do ładnych plaż. Jednak do miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć zaliczam: Saigon (Ho Chi Minh City), Mekong Delta, świątynia Cao Dai, Nha Trang, Mui Ne (czerwony kanion, wydmy piaskowe), Hoi An, Góry Marmurowe, Hanoi i wiele wycieczek poza stolicę, oraz koniecznie stację górską Sapa. Pomiędzy tymi miejscami są też inne, jak np: Świątynie Perfumeryjne na północy oraz największa atrakcja Wietnamu, czyli Zatoka Halong – gdzie według legendy smok wchodzi do morza, choć ja nie widziałem tu żadnych smoków. Wietnam jest też bardzo dobrze zorganizowany i tak tani, że nie opłaca się jeździć samemu gdyż zorganizowane wycieczki w tym wypadku są najlepsze. Poza tym w Wietnamie będąc nad morzem radzę zamawiać dużo grillowanych ryb oraz kupować egzotyczne owoce, które będą smacznym dodatkiem naszej wyprawy. Radzę też zwrócić uwagę na narodowe stroje kobiet, oraz na narodowe stroje ludzi północy. Wietnam jest także rajem motorowerów, co też jest wielką atrakcją turystyczną. Ja nie mam prawa jazdy ale jeździłem, po Sajgonie i po Hanoi. Wietnam jest pięknym, ciekawym krajem i namawiam do jego odwiedzenia.

, Wietnam, Kompas Travel

Jako ciekawostkę powiem, że zwłaszcza na południu Wietnamu można znaleźć bardzo dużo kościołów katolickich, gdyż nasza religa jest tam bardzo popularna.

Wietnam – Czasy obecne

Ekonomia:

Wietnam jest najbardziej wysuniętym na wschód krajem Indochin (niegdyś francuskich Indochin) i od czasu połączenia Wietnamu południowego i północnego w 1976 roku stolicą jest Hanoi, będącym drugim największym miastem i centrum kulturowym Wietnamu, po Sajgonie (Ho Chi Minh City). Po latach kolonializmu, wojny przeciwko Ameryce oraz wieloletnim embargo ekonomicznym przez USA i Europę, wietnamska ekonomia długo nie mogła się rozwinąć. Na szczęście w 1986 roku komunistyczny rząd Wietnamu zapoczątkował serie przemian gospodarczych, które wprowadziły Wietnam na drogę światowej ekonomii. Dzisiejszy Wietnam jest jednym z najszybciej rozwijających się krajów Azji płd-wsch, co nie znaczy oczywiście że jest „Azjatyckim Tygrysem”. Jest to nadal biedny kraj o małym przychodzie na obywatela, któremu ciągle bardzo daleko do takich krajów jak Singapur, Hong Kong czy Brunei. W roku 2000 Wietnam znalazł się w rankingu najszybciej rozwijających się ekonomii świata, i do dziś jego ogromna i tania siła robocza i szeroko rozwinięty przemysł i eksport gwarantują szybki wzrost gospodarczy. Na dzień dzisiejszy Wietnam jest ciągle krajem rozwijającym się, choć rząd wietnamski postawił sobie za cel aby do roku 2020 stał się on krajem rozwiniętym. W porównaniu z sąsiednim Laosem czy Kambodżą Wietnam jest oczywiście silnym krajem, lecz w porównaniu z pierwszą ligą Europy, na pewno stoi bardzo daleko w tyle. Nie tylko ekonomia, lecz także gospodarka Wietnamu jest w okresie przemiany.

Wietnam jest dziś jest drugim największym eksporterem ryżu na świecie (po Tajlandii), a oprócz tego uprawia się tu także kawę, tytoń, ananasy, czarny pieprz, orzeszki ziemne i herbatę. Pomimo że istnieje tu bardzo szybko rozwijający się przemysł, Wietnamczycy są silnie przywiązani do morza co ma podłoże kulturowe. Z tego powodu dużą gałąź gospodarki stanowi rybołówstwo i połów krewetek. Organizacje ekonomiczne i największe banki świata przewidziały, że Wietnam do roku 2025 będzie jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek, a do 2050 ogólny dochód narodowy (GDP) Wietnamu prześcignie GDP Norwegii i Singapuru. Jest to więc jeszcze długa droga dla Wietnamu, lecz jak widać jest to kraj pełen niespodzianek, oraz w pewnym sensie także problemów dla Europy. Nawet podczas ostatniej recesji, wzrost gospodarczy  Wietnamu pozostał bardzo silny. Także turystyka i narodowa linia lotnicza Vietnam Airlines są tymi galęziami gospodarki, które także rozwijają się w szybkim tempie. Jedyną rzeczą, która moim zdaniem pozostaje daleko w tyle to bezwartościowa waluta Wietnamu „dong”, i to nie tylko dlatego że nie jestem zachwycony Panem na każdym banknocie. Mimo, że dong był dewaluowany wiele razy, jest to nadal słaby i niewymienialny pieniądz. Pomimo tego też, że bieda spadła, nadal przeciętna pensja to tylko $100 miesięcznie, co oznacza że prawie 88mln populacji Wietnamu stanowi bardzo tanią siłę roboczą. Innymi słowy, moim zdaniem Wietnam staje się bogatszy lecz ludzie niekoniecznie, a biorąc pod uwagę moje prywatne obserwacje (zupełnie tak samo jak w Chinach) ludzie nie pracują tutaj dla siebie, ale po to aby służyć „wszechmogącej partii komunistycznej”. Ja tego rodzaju gospodarkę nazywam komunizmem wolnorynkowym, polegającym na znacznie większym wyzysku człowieka niż ma to miejsce w kapitaliźmie, który też nie jest doskonały.

Myślę, że zwłaszcza Chiny i Wietnam bardzo wysuną się na prowadzenie. Poza tym fakt, że dwa kraje zapominają o brutalnej historii i są gotowe iść razem do łóżka dla osiągnięcia jeszcze lepszych efektów, stawia Europę w nienajlepszej sytuacji.

Edukacja:

Edukacja jest na dobrym poziomie a piśmienność Wietnamczyków stoi na poziomie ponad 90%.

Zdrowie:

W rejonach wiejskich nadal istnieje duże niedożywienie dzieci. Średnia długośc życia to około 72-76 lat, a higiena i dostęp do świeżej wody też się bardzo poprawił. Wietnam także poczynił ogromne postępy w walce z malarią, choć obliczono że około 0,5% populacji jest zarażonych wirusem HIV i jest średnio 40-50 nowych infekcji każdego dnia.

Do tego w Wietnamie istnieje także wiele chorób biorącach się zanieczyszczeń wody, wliczając w to nawet cholerę i tyfoid. W efekcie zanieczyszczenia wody prawie 5000 dzieci do lat 5 umiera każdego roku. Obliczono też, że 0,5mln dzieci w Wietnamie do dziś rodzi się z defektami, a 1mln ma poważne problemy ze zdrowiem z powodu Agent Orange.

, Wietnam, Kompas Travel

Rezultat amerykańskiej demokracji.

Kultura/Religia:

Ciekawe dane dotyczą jednak religii. W sąsiednich Chinach reklamowano religię jako opium dla ludu, co myślę że miało swoje odzwierciedlenie także w Wietnamie. Około 81% Wietnamczyków zadeklarowało, że nie wierzy w Boga, choć z moim obserwacji wynika, że Wietnamczycy (podobnie jak Chińczycy) szukają głębszego sensu życia i religia do Wietnamu powraca. Jest to więc jasny dowód na to, że władza i pieniądze ludziom nie wystarczą, gdyż życie polega też na innych, pięknych wartościach. Około 6,6% wyznaje Buddyzm, a około 2,5% Chrześcijaństwo lecz głównie Katolicyzm. Rząd wietnamski zaprzecza, że w Wietnamie nie ma wolności religii lecz z drugiej strony przyznaje, że jest podejrzliwy w stosunku do Katolicyzmu, gdyż podczas okupacji francuskiej katolicy korabowali z Francuzami. Z tego powodu Katolicyzm jest widziany jako język wrogów (Francuzi, Amerykanie). Poza tym silne nastawienie kościoła katolickiego przeciwko komunizmowi spowodował, że kościół watykański jest zdelegalizowany w Wietnamie, i rząd wietnamski pozwala tylko na kościół katolicki który sam może kontrolować. Ciekawą i nową, małą religią jest też Caodaizm, który ja odbieram jako połącznie doktryn dalekowschodnich oraz robiącej wrażenie architektury. Z drugiej jednak strony uważam, że wyznawcy tej religii mają poważny problem ze zrelaksowaniem się, co upodabnia ich trochę do muzułmanów.

Ciekawą mniejszością etniczną i kulturową jest Hmong, których można spotkać głównie w Sapie. Ich kultura i wyroby są zupełnie inne od reszty Wietnamu.

Media:

Prasa w Wietnamie jest kontrolowana, a wolność słowa możliwa tylko na tyle na ile to pasuje komunistom.  W rankingu wolności prasy Wietnam zajmuje 172 miejsce na 179 krajów i terytoriów, co oznacza że wolność wyskoczyła tu za okno. Z drugiej jednak strony  pod względem „wolności”, media i kazania w kościołach Wielkiej Brytanii działają na tych samych zasadach, więc nie mogę mieć pretensji do Wietnamu. Obserwując dzisiejszą Unię Europejską oraz celowe niszczenie narodowych kultur europejskich przez globalistów, widzę wiele podobieństw pomiędzy dzisiejszą Europą – a Związkiem Radzieckim, Chinami i Wietnamem.Dla porównania, wolność prasy w Wielkiej Brytanii znajduje się na 28 miejscu, poniżej takich krajów jak Surinam i Mali.

Zagrożenia przyrody:

W Wietnamie dużym problemem jest ciągła industrializacja i rosnący przemysł, który doprowadził do dużego zanieczyszczenia powietrza i wody, oraz „zanieczyszczenia” hałasem, co ma miejsce zwłaszcza w dużych aglomeracjach. Poza tym problemem są także powodzie, zmiejszenie się liczby ryb, wyręb lasów, erozja gleby. Jako szczególny problem wyróżniam także broń chemiczną Agent Orange zrzucany przez wojska amerykańskie w czasie wojny. Agent Orange ma fatalny skutek na przyrodę Wietnamu do dziś, a także na ludzi. Obliczono, że 0,5mln dzieci w Wietnamie do dziś rodzi się z defektami, a 1mln ma poważne problemy ze zdrowiem z powodu Agent Orange.

Do tego w Wietnamie istnieje także wiele chorób biorących się z zanieczyszczeń wody, wliczając w to nawet cholerę i tyfoid.W efekcie zanieczyszczenia wody prawie 5000 dzieci do lat 5 umiera każdego roku.

Historia Wietnamu

Początkiem Wietnamu był czas gdy 2000 lat temu pierwsi osadnicy zaczęli się osiedlać na północy dzisiejszego Wietnamu. Uprawiali ryż i i budowali kanały do jego nawadniania, i po niedługim czasie założyli królestwo o nazwie Van Lang. W II wieku przed naszą erą na tereny te najechały Chiny, które rządziły antycznym, północnym Wietnamem przez 1000 lat. Cała historia Wietnamu od czasów starożytnych poprzez średniowiecze jest czasem najazdów i podbojów, a Wietnam cały czas miał innego Pana. Wiele razy i w różnych okresach atakowały Chiny, próbujące odzyskać kontrolę. Południowy Wietnam był też rządzony przez Indie przez 6 wieków. Napadali też Mongołowie i Imperium Khmerów, a w 1516 roku do Wietnamu dotarli Portugalczycy i kościół katolicki.

Po koniec XIX wieku Wietnam był okupowany przez Francję, która przejmowała kontrolę etapami, w końcu włączając go do Francuskich Indochin. Francja wkroczyła na Półwysep Indochiński w 1858 roku pod pretekstem ochrony swoich misjonarzy, natomiast Wietnam francuską kolonią został w roku 1887. Najpierw Francuzi opanowali Sajgon i całe południe kraju a potem zmuszając miejscowych władców do przyjęcia francuskiej zwierzchności kierowali się na północ, podporządkowując sobie cały kraj. Następnie utworzone zostały Indochiny Francuskie zwane też Unią Francuską, do której przyłączone zostały także sąsiednia Kambodża i Laos. Mimo kolonialnego terroru, który wprowadzili Francuzi, przyczynili się oni także do rozbudowy infrastruktury wietnamskiej. Ich panowanie w Indochinach trwało aż do końca II wojny światowej, nawet pomimo Japonii, która najechała na Indochiny w 1940 roku. Wojna była wspaniałą okazją do kontynuowania rozpętanego już chaosu i ruchu nacjonalistycznego przez komunistycznego polityka Ho Chi Minha. W końcu wyzwolił on Wietnam spod okupacji japońskiej i ogłosił go niepodległym krajem w 1945 roku. Francuzi się jednak na to nie zgodzili gdyż nie chcieli tracić byłej kolonii i walczyli zażarcie aż do 1954 roku kiedy to musieli skapitulować po przegranej bitwie. Przez cały czas bardzo wredne były Chiny,  gdyż z jednej strony pomagały Wietnamowi a z drugiej zaczęły negocjacje z Francją. Wtedy właśnie, (na konferencji genewskiej) Wietnam został podzielony wzdłuż 17-tego równoleżnika na część północną i południową. Północna była komunistyczna i pod rządami Ho Chi Minha, z dwoma potężnymi “przyjaciółmi” czyli Chińską Republiką Ludową i Związkiem Radzieckim. Część Południowa natomiast pod rządami Ngo Dinh Diema, była ona antykomunistyczna i miała silne poparcie Stanów Zjednoczonych, które dofinansowywały Wietnam Południowy gospodarczo i militarnie. Jak na ironię komunistyczna oraz antykomunistyczna część Wietnamu nie różniły się dużo od siebie. Obaj władcy przeprowadzali silne represje na swoich obywatelach, takie jak: konfiskaty majątkowe, wygnania oraz egzekucje i tortury niewinnych ludzi. Z czasem dyktatura południowo wietnamska upadła gdyż jej przywódca został zamordowany a partyzantka północno wietnamska (Viet Cong) przejęła kontrolę nad prawie połową ziem południowych, i to był moment gdy Amerykanie nasilili swoje wojska w Indochinach a następnie pod pretekstem ataku przez Wietnamczyków zaczęli nową wojnę. Amerykanie bali się także, że komuniści mogą niedługo zająć Indonezję a nawet subkontynent indyjski, i jak mówią wiarygodne źródła chcieli temu zapobiec. Była to wojna dość dziwna gdyż Amerykanie nie przeprowadzali wielkich bitew w ciągu tej ponad 10 -letniej, ciężkiej wojny.

, Wietnam, Kompas Travel

Ich celem było zamęczenie przeciwnika ciągłymi bombardowaniami lecz jak się okazało, Wietnamczycy zamęczali Amerykanów. Był to konflikt polegający na walce partyzanckiej Viet Congu oraz ciągłym bombardowaniem pól ryżowych, głównie w części północnej. Dodam jeszcze, że gdy Amerykanie wylądowali w części południowej aby ją wzmocnić, Chińczycy pognali z pomocą części północnej. Po skończeniu wojny komuniści zajęli Sajgon i wówczas Wietnam został połączony w 1976 roku, lecz radość nie trwała długo. Po koniec lat 70-tych Czerwoni Khmerzy organizowali ataki na Wietnam, w czego efekcie Wietnam zajął Kambodżę w 1978 i został tam to 1989. Chiny natomiast (przyjaciel Kambodży) zaatakował Wietnam w 1979 roku po to aby powtrzymać marsz wojsk Wietnamskich przez Kambodżę dp Tajlandii. Na marginesie Związek Radziecki w tamtym czasie „złożył śluby milczenia” i nie ruszył z pomocą, choć też ponosił część winy. Spokój dopiero przyniosły lata 90-te gdy USA zniosło embargo gospodarcze. Wówczas Wietnam zaczął otwierać się na świat i nadal kontynuuje proces przemiany ze sterowanej centralnie na wolnorynkową, zapoczątkowaną w latach 80-tych aby uchronić kraj od bankructwa. Od tej pory ekonomia Wietnamu nie przestaje rosnąć w siłę, choć jeżdżąc po Wietnamie widziałem, że za wszystko obwinia się Amerykę, jednocześnie kompletnie zapominając o winie Chin.

Mapa

Lokalizacja

, Wietnam, Kompas Travel

Informacje praktyczne

Wiza turystyczna: swoją załatwiłem w Londynie i był to wielki błąd gdyż zapłaciłem 42GBP. W Bangkoku powinno być taniej. Wizy jednokrotne lub wielokrotne są wydawane na okres do 1 roku. Z reguły są one na 14, 30 lub 90 dni, i generalnie tak długo jak macie $$$$$ jest bardzo mile widziani. Najlepszym i najszybszym miejscem do załatwienia wietnamskiej wizy jest Kambodża – $42 za jedno miesięczną turystyczną i czeka się tylko 10 minut.

Bezpieczeństwo: kraj na ogół bardzo bezpieczny. Zdarzają się drobne kradzieże jak wszędzie ale wystarczy być czujnym.

Poruszanie się po kraju: transport jest bardzo dobrze zorganizowany, zarówno pociągowy jak i autobusowy. Pomimo popularności pociągu jadącego wśród wybrzeża ja wolę autobusy. W miastach każdy motorower jest potencjalną taksówką a są ich miliony.

Ceny: (na rok 2012 kiedy £1 = ponad 30000 VND), za pokój w Sajgonie i Hanoi płaciłem $8-$10 lecz musiałem się potargować. Na prowincji będzie taniej. Jedzenie to kwestia $1-$3. Polecam zorganizowane wycieczki gdyż są tak tanie, że nie opłaca się jeździć samemu.  Na przykład za transport z Hue do Hanoi nocnym, sypialnym autobusem zapłaciłem tylko $15. Wietnam jest ciągle bardzo tani.

Klimat: zwrotnikowy monsunowy na północy i monsunowy równikowy na południu. Średnia miesięczna temperatura latem to około 30oC a zimą około 16oC na północy i 25oC na południu. Największe opady są od maja do września.

  • Zwierzęta
  • Akta plażowe
  • Ciekawi ludzie - niezapomniane twarze
  • Birma (Myanmar)
  • Armenia
  • Tadżykistan