Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Facebook Twitter YouTube
Facebook Twitter YouTube

Singapur

, Singapur, Kompas Travel
Oficjalna nazwa: Republika Singapuru
Populacja: 5 842 000
Powierzchnia: 719,1 km²

, Singapur, Kompas Travel

Galeria

Walory turystyczne Singapuru, Singapur – czasy obecne, historia Singapuru.

Walory turystyczne Singapuru

Singapur jest wspaniałym miejscem do odwiedzenia. Oprócz ciepłego klimatu i atrakcyjnych plaż można zobaczyć kolonialną architekturę pozostawioną po Brytyjczykach, oraz interesujące świątynie wielu wyznań. Singapur był kształtowany przez wiele kultur i dlatego na tak małym obszarze można odwiedzić małą część Chin, małe Indie, oraz ambitne osiągnięcia nowoczesnej architektury. Gorąco polecam Marina Bay oraz Gardens by the Bay, z dobrymi restauracjami i efektownym oświetleniem w nocy.

W Singapurze można skosztować potraw z wielu stron świata, lub nie robić nic szczególnego i tylko cieszyć się samym otoczeniem. Mi na przykład podobała się stacja Aljunied, czyli dzielnica która nie znajduje się na pocztówkach, lecz która ma swój specyficzny charakter. Byłem też w kasynie i udało mi się wygrać kilkaset dolarów, choć innym nie polecam.

, Singapur, Kompas Travel

Marina Bay, Singapur.

Singapur posiada wiele atrakcji, a świetna organizacja i czystość miasta pozwalają na łatwiejszy wypoczynek. Polecam muzułmańską dzielnicę Kampong Glam oraz blisko położony „budynek z Batmana”, the Quays, dzielnicę kolonialną oraz koniecznie singapurskie zoo i ogród botaniczny. Ostatniego dnia zawsze też jadę na wyspę Sentosa, gdzie znajdują się ładne plaże. Na stosunkowo małym terenie jaki zajmuje Singapur, możemy znaleźć wiele ciekawych atrakcji, które zajmą nas conajmniej tydzień.

Singapur – czasy obecne

Wstęp:

Singapur jest krajem-miastem, którego stolicą jest Singapur a przecina go rzeka o tej samej nazwie. Singapur zajmuje powierzchnię jedynie 572 km2 wliczając w to kilka małych wysp. Oznacza to, że ma jedynie 23km z północy na południe i 42km z zachodu na wschód, nie wliczając w to kilku przyległych wysp. Jako ciekawostkę dodam, że Singapur jest oddalony od równika o około 137km przez co klimat charakteryzuje się obfitymi opadami i wilgocią.

Ekonomia:

Bez wątpienia Singapur jest azjatyckim cudem ekonomicznym. Singapur jest jednym z najlepiej prosperujących krajów świata, który ma bardzo dobrze rozwiniętą ekonomię opartą na wolnym rynku. Singapur posiada także silne międzynarodowe powiązania handlowe z całym światem, stabilną gospodarkę i silną walutę – singapurskie dolary. Także przychód na jednego obywatela jest jednym z najwyższych na świecie i jest on wyższy niż wiele rozwiniętych krajów Europy i Ameryki Płn. Ekonomia Singapuru jest najbardziej zależna od eksportu, między innymi: elektroniki, chemikaliów, produktów farmaceutycznych oraz różnego rodzaju technologii. Singapur ma także bardzo dobrze rozwinięty sektor finansowy oraz najbardziej zajęty port na świecie, który prześcignął już Hong Kong i Rotterdam.

, Singapur, Kompas Travel

Gardens by the Bay, Singapur.

Singapur jest też niezwykle atrakcyjny dla zagranicznych inwestorów i jest liderem na rynku farmaceutycznym oraz technologii medycznej. Do tego Singapur jest na liście najmniej skorumpowanych krajów świata oraz cieszy się niskimi podatkami (14,2%). Dzięki bardzo dobrej infrastrukturze oraz edukacji Singapur ma dobrze wykwalifikowanych pracowników oraz osiąga sukces za sukcesem. Bezrobocie to tylko 2% a przeciętny wzrost gospodarczy to prawie 18% rocznie, czyli najwyższy na świecie. Jednymi z najważniejszych gałęzi przemysłu Singapuru są: sektor finansowy, bankowość, biotechnologia, elektronika, energia, rafinacja ropy naftowej, tekstylia, jedzenie. Singapur też inwestuje poza granicami swojego kraju, głównie z Chinami, oraz z Malezją, Indonezją i Hong Kongiem. Także armia Singapuru choć mała, jest najbardziej zaawansowana technicznie spośród wszystkich krajów Azji pł-wsch. Dużą częścią gospodarki Singapuru jest także przemysł turystyczny.

Edukacja:

Edukacja w Singapurze jest jedną z najlepszych na świecie. Szkoły podstawowe są obowiązkowe a oficjalnym językiem w szkolnictwie jest angielski, którego nauka zaczyna się w przedszkolu, obok języków narodowych. Piśmienność stoi na poziomie 96,1%. Singapur ma także wysoko wykwalifikowaną siłę roboczą.

Zdrowie:

System opieki zdrowotnej jest jednym z najlepszych na świecie, a średnia długość życia jest dłuższa niż w USA, pomimo znacznie mniejszych wydatków na zdrowie. Rząd singapurski kładzie też ogromny nacisk na walkę z malarią i HIV / AIDS. W Singapurze istnieje wiele obowiązkowych ubezpieczeń zdrowotnych, a sam system jest tak unikalny, że byłyby trudny do naśladowania w innych krajach. Około 80% Singapurczyków korzysta z państwowej służby zdrowia, a reszta leczy się prywatnie. Singapur ma też najniższy stopień umieralności noworodków, po Islandii.

, Singapur, Kompas Travel

Świątynia Kong Meng San Phor Se, Singapur.

Kultura/Religia:

Kultura Singapuru jest oparta na imigracji, głównie Chińczyków, Malajów i Tamilów.  Każda z tych grup ma swoje języki narodowe i swoje oddzielne kultury, choć językiem oficjalnym jest angielski. Oprócz tego Singapur jest krajem otwartym na imigrację, także z powodu bardzo niskiej liczby dzieci na każdą kobietę. W 2009 roku aż 40% mieszkańców Singapuru było obcokrajowacami, co jest najwyższym tego rodzaju wskaźnikiem. Kultury i rasy Singapuru są więc kształtowane przez imigrację, choć główne grupy etniczne to: Chińczycy (74,2%), Malajowie (9,2%), Hindusi (9,2%), oraz inni (3,2%). Pomimo, że angielski jest językiem oficjalnym, jest on używany na różnym poziomie. Tak na przykład: angielski zna 80% społeczeństwa, chiński mandaryński 65%, malajski 17%, oraz tamilski 4%.

Główną religią jest buddyzm (33%), chrześcijaństwo (18%), islam (15%), taoizm (11%), hinduizm (5%). Wedle przeprowadzonych badań 17% Singapurczyków nie wierzy w Boga. Silna ekonomia trzyma wszystkie grupy etniczne w zgodzie.

Jak można się domyślić Singapur choć mały, jest bardzo niejednolity i przez to będąc w Singapurze jesteśmy w kilku krajach jednocześnie. Każdy z narodów ma swoją kuchnię, własną sztukę i kulturę i dlatego moim zdaniem nie można mówić o kulturze Singapuru w liczbie pojedyńczej.

Media:

Wolność prasy w Singapurze stawia niestety wiele do życzenia. Wedle rankingu wolności prasy Singapur jest na 136 miejscu – nawet poniżej krajów takich jak Irak czy Zimbabwe. Ekonomicznie Singapur jest krajem rozwiniętym, lecz pod względem wolności mediów jest to kraj Trzeciego Świata. Kara śmierci na przykład zdaje się być tematem tabu w singapurskich mediach.

, Singapur, Kompas Travel

Ruch uliczny w Singapurze.

Z drugiej strony spójrzmy na kraj, który kiedyś wyglądał jak Anglia. Tam wolność słowa jest tylko wtedy gdy pasuje lewicy, natomiast ci którzy mają niepochlebne zdanie na temat imigracji, idą do więzienia na podstawie sfabrykowanych dowodów. Im więcej podróżuję po świecie, tym bardziej chce mi się śmiać z „demokracji”.

Zagrożenia przyrody:

Środowisko naturalne Singapuru to kolejny rozdział horroru pt. „Martwe zło”. Jak na tak mały kraj Singapur ma wiele na sumieniu, co udowadnia że jest on krajem rozwiniętym tylko w niektórych kwestiach. Spośród wielu problemów do najgorszych koszmarów należą: zanieczyszenie powierza, za mało dostępów do świeżej wody, problem z utylizacją śmieci, dym pochodzący z pożarów w Indonezji, kwaśne deszcze które niszczą całe ekosystemy, zabijanie ryb poprzez dryfowanie sieci. Wszystkie problemy ekologiczne Singapuru tkwią w bardzo szybkim rozwoju gospodarczym i bardzo małej przestrzeni.

Singapur jednak zalesia tereny, które zostały zniszczone przez pożary lub nie nadają się do użytku, choć moim zdaniem wciąż za mało i za późno!!!

Historia Singapuru

Singapur zaistniał na mapie świata w 1819 roku gdy pewien brytyjski oficer-sir Raffles, wybrał tę małą wyspę aby dołączyła do Brytyjskich Terytoriów Malajskich kupując ją od sułtana. Był to wówczas sposób na konkurowanie o wpływy na Malajach z Holendrami. Wkrótce dzięki umiejętnej polityce Singapur stał się znaczącym portem handlowym i zewsząd zaczęli ściągać kupcy rozwijający siłę ekonomiczną tej małej wyspy. Miasto to stało się praktycznie wolne od podatku. Hindusi, Chińczycy oraz bogaci Arabowie i Żydzi dobijali to portu i w ten sposób interesy zaczęły rozwijać się a Singapur zyskiwał na znaczeniu. Zdecydowanym przełomem było otwarcie Kanału Sueskiego w 1869 roku gdyż droga morska z Europy zachodniej na Orient stała się o wiele krótsza a “świat stał się mniejszym miejscem”.

Wraz z rozwijaniem interesu zwiększała się też populacja. Z powodu wielu narodowości, ras i kultur żyjących na małym terytorium, budowano obiekty charakterystyczne dla każdej z nich a wiele stylów czy rodzajów kuchni zaczęło się mieszać. Niestety różne rasy także zaczęły sięmieszać, czego autor Kompas Travel nie może poprzeć. Tragicznie, w 1942 roku drogę Singapuru do postępu przerwała okupacja japońska. Brytyjczycy przewidywali zagrożenie lecz brak organizacji i solidnego przywództwa spowodował, że Cesarstwo Japonii opanowało Singapur na trzy i pół roku. Był to najcięższy okres dla całych Malajów i Azji Płd-Wsch. Wielu zabito na miejscu a innych deportowano do Tajlandii i Birmy na przymusowe roboty gdzie niewolnicy umierali z głodu i chorób.

, Singapur, Kompas Travel

Z lemurem w singapurskim zoo.

Po wojnie, w 1946 roku Singapur został kolonią brytyjską, co miało swe dobre strony lecz ludzie dążyli do niepodległości. Następnie Singapur był rządzony przez komunistów lecz szczęśliwie negocjując umowę konstytucyjną z Londynem, Singapur stał się niepodległy w 1959 roku. Przez krótko bardzo silni byli komuniści lecz przełomem był rok 1963 gdy ustanowiono nową, niepodległą Malezję składającą się z Malajów, Singapuru oraz Sarawak i Sabah na Borneo. Dwa lata później, w 1965 roku, Singapur odłączył się od Malezji i stał się niezależnym, niepodległym krajem.

Mapa

Lokalizacja

, Singapur, Kompas Travel

Informacje praktyczne

Wiza turystyczna: Na każdym przejściu granicznym otrzymujemy darmową pieczątkę uprawniającą nas do 3-miesięcznego pobytu.

Bezpieczeństwo: kraj bardzo bezpieczny.

Poruszanie się po kraju: bardzo dobry transport. Bardzo dobrze rozwinięte metro i autobusy.

Ceny: (na rok 2018 gdy £1 = $1.8) Singapur to najdroższy kraj Azji Płd-Wsch, choć biorąc pod uwagę znakomity stan wszystkiego, ciągle nie jest najdrożej. Nocleg powinien kosztować około 15$-20$, obiad 3-5$, przejazd metrem 1-2$. Dochodzą jeszcze ceny wejść do wielu atrakcyjnych obiektów, które są przystępne. Ogólnie, uważam Singapur za niedrogi kraj biorąc pod uwagę jego wysoki poziom.

Myślę, że na budżecie, za $50 dziennie możemy miło spędzić czas.

Klimat: równikowy wilgotny. Średnia temperatura powietrza w ciągu roku to około 25oC-28oC.

2 komentarze
  1. Odpowiedz

    Ewa

    20 sierpnia 2023

    Dzień dobry. Pochwały godni ludzie, którzy tworzą ten kraj, ich praca i zarządzanie, organizcja, jedność. Podziwiam to.

  2. Odpowiedz

    Stefan

    6 listopada 2022

    Bardzo ciekawy kraj Chciałbym zwiedzić

ZOSTAW KOMENTARZ

SPAM będzie usuwany.

  • Zwierzęta
  • Akta plażowe
  • Ciekawi ludzie - niezapomniane twarze
  • Birma (Myanmar)
  • Armenia
  • Tadżykistan