Makao
Oficjalna nazwa: Specjalny Region Administracyjny Makau
Populacja: 587 600
Powierzchnia: 28,2 km²
Walory turystyczne Makao, Makao – czasy obecne, historia Makao.
Walory turystyczne Makao
Makao leży tylko 65km od Hong Kongu i przyciąga turystów nie tylko bogatą, kolonialną architekturą i ciepłym klimatem ale także kasynami, które rosną tu jak grzyby po deszczu. Znajduje się tu wiele pięknych muzeów i barokowych kościołów a wieki portugalskiej kolonizacji sprawiły, że można spróbować bogatej w smaki kuchni. Dla biedniejszych turystów jakim jestem ja sam, Makao to przede wszystkim „Mała Portugalia Dalekiego Wschodu” gdzie mogę niedrogo wypocząć na plaży zajadając grillowaną ośmiornicę, a co do kasyn to samo robienie zdjęć nie niesie ze sobą ryzyka bankructwa.
Atrakcji w Makao jest wiele, lecz do najbardziej popularnych zaliczam: ruiny bazyliki św. Pawła, plac Senado oraz dzielnicę kolonialno-historyczną, kasyno Lizbonę, wieżę Makao, muzeum Makao oraz pobliską fortecę Monte Forte, kościół Santo Domingo, świątynia A-Ma, oraz park w którym znajduje się panda. Makao jest też pełne atrakcji związanych z hazardem, takich jak bogato ozdobione kasyna, fontanny, oraz popularny Dom na Tańczącej Wodzie. Innymisłowy Makao jest małą portugalią daleko od Europy.
Makao jest bardzo popularną wycieczką z Hong Kongu. Spośród dziesiątków milionów turystów odwiedzających Makao każdego roku, aż 50% przyjeżdża z Chin a dodatkowe 30% z Hong Kongu.
Makao – czasy obecne
Wstęp:
Makao czyli od 20 grudnia 1999 specjalny region administracyjny Chin, znajduje się na południowo-wschodnim wybrzeżu ChRL, przy ujściu rzeki perłowej do morza południowochińskiego. Makao jest bardzo małe gdyż zajmuje obszar tylko 21km2 i liczy ponad 457 tys mieszkańców. Stolicą Makao jest miasto o tej samej nazwie a w skład administracyjny miasta wchodzą także wyspy Taipa i Coloane, połączone ze stałym lądem imponującymi mostami. Pomimo, że Makao (tak samo jak Hong Kong) jest częścią Chińskiej Republiki Ludowej, działa na zasadzie „jeden kraj, dwa systemy”, co oznacza, że cieszy się ono wielką wolnością i niezależnością. Rząd w Pekinie jest odpowiedzialny tylko za obronność i sprawy zagraniczne, natomiast Makao ma własne prawo imigracyjne, własną policję i własną walutę. Dzięki swojej niezależności od komunizmu „Wielkiego Chińskiego Brata” Makao od wielu lat jest w czołówce jeśli chodzi o: ekonomię, zarobki na obywatela, edukację oraz najdłuższe życie obywateli. W porównaniu z sąsiednim Hong Kongiem, Makao jest mniejsze, skromniejsze i cichsze, co moim zdaniem może być widziane jako atut. Makao jest najbardziej zaludnionym regionem na świecie, choć populacja nie maleje z powodu imigracji, głównie z Chin.
Ekonomia:
Gospodarka Makao rozwija się bardzo szybko i oparta jest na wolnym przepływie towarów i kapitału, w czym pomagają port morski i lotnisko. Oprócz tego Makao jest zwane Chińskim Las Vegas, gdyż duża część gospodarki tego małego regionu opiera się na grach hazardowych (kasyna, wyścigi psów i koni). Silną gałąź gospodarki stanowią także: handel nieruchomościami, finanse, hazard, tekstylia, ubezpieczenia oraz rybołówstwo i przetwórstwo rybne. Bardzo duże znaczenie ma także turystyka gdyż daje ona zatrudnienie co trzeciemu mieszkańcowi i stanowi aż 50% dochodu narodowego. Gospodarkę napędza także formuła 3 gdyż w Makao regularnie odbywają się wyścigi.
Makao ma kontakty gospodarcze z ponad 120 krajami i regionami, w tym z Unią Europejską i krajami gdzie piewrszym językiem jest portugalski. Bank światowy uznał Makao za kraj wysokiego dochodu na obywatela, a po przejęciu Makao przez Chiny w 1999 roku, wzrosła liczba turystów oraz hazardzistów, co spowodowało silny wzrost inwestycji i gospodarki, rosnącej rocznie o około 13%. Turystyka w Makao ma tak ogromne znaczenie, że np. w roku 2000 region odwiedziło 9,1mln turystów, a w roku 2006 już 22 mln. Waluta Makao to pataka lecz można tu także używać dolarów Hong Kong. (W Hong Kongu natomiast pataka nie są akceptowane). Makao broni swoje niezależności od Chin.
Edukacja:
Edukacja w Makao jest na pewno lepsza niż w krajach rozwijających się, lecz w porównaniu z innymi krajami o wysokich zarobkach nie stoi najwyżej. Piśmienność stoi na poziomie 93,5%, co oznacza że niepiśmienni są najczęściej ludzie powyżej 65 roku życia. Natomiast u ludzi w wieku 15-29 piśmienność stoi powyżej 99%. Makao zapewnia 15 letnią, darmową edukację.
Zdrowie:
Makao ma wiele szpitali, uniwersyteckich szpitali i klinik rozsianych po całym terytorium, oferujących darmową pomoc dla mieszkańców. Poziom opieki zdrowotnej w Makao jest bardzo dobra, a przed przyjechaniem należy się zaszczepić przeciwko standardowym chorobom, takim jak polio czy żółtaczka typu A i B. Makao ma najwyższą średnią życia swoich obywateli (85 lat) oraz najniższą śmiertelnośc noworodków na świecie.Co do HIV/AIDS Makao jest krajem niskiego ryzyka, chyba że ktoś się bardzo postara. Prostytucja, która jest legalna w Makao jest oczywiście blisko powiązana z tym tematem.
Kultura/Religia:
Kultura Makao jest połączeniem kultur portugalskiej i chińskiej, co jest bardzo nietypowym połączeniem. Z uwagi na to w Makao jest obchodzonych wiele świat katolickich oraz chińskich. Dużym wydarzeniem jest na przykład chiński nowy rok i festiwal łodzi smoków, choć z drugiej strony ważne są tez procesje katolickie i święta Bożego Narodzenia. W Makao jest też obyczaj rajdów samochodowych, a znanym świętem jest Makao Grand Prix. Poprzez portugalskie ulice oraz domy o portugalskich nazwach prowadzane są festiwale chińskich smoków. Także jedzenie w Makao jest połączeniem potraw chińskich oraz potraw portugalskich, lub przynajmniej tego co żony Europejczyków były w stanie przygotować swoim mężom w czasach kolonialnych.
Językiem urzędowym jest chiński (dialekt kantoński) oraz do dziś portugalski. Ponad 95% procent populacji stanowią Chińczycy a około 2% Portugalczycy, a reszta to ludzie pochodzący z obu kultur zwani Makaończykami. Najczęściej używanymi językami są kantoński (85,7%), manadaryński i inne formy chińskiego (9,9%) , oraz portugalski (tylko 0,6%). Poza tym do pewnego stopnia ludzie w Makao mówią też po angielsku, choć znacznie gorzej niż w Hong Kongu. Chrześcijanie stanowią 9% populacji, 17% to buddyści mahayana, podczas gdy filozofie dalekowschodnie jak: taoizm, buddyzm i konfucjanizm jest uznawany przez większość. Popularnymi sportami są piłka nożna oraz hokej na rolkach.
Media:
Makao cieszy się wolnością prasy, wolnością wypowiedzi i publikacji, choć moim zdaniem jest ostrożne gdy pisze o Chinach, gdzie wolność słowa nie istnieje.
Zagrożenia przyrody:
Makao jest silnie zurbanizowanym miastem z takimi problemami jak: zatrute powietrze, zanieczyszczenie wód przybrzeżnych, zanieczyszczenia płynące z przemysłu. Problemem w Makao jest też największe na świecie zagęszczenie na metrze kwadratowym, co powoduje ogromnie szkodliwy wpływ na przyrodę.
Historia Makao
W roku 1557 Chiny wydzierżawiły Makao Portugalii, a w 1887 roku zostało ono przekształcone w kolonię portugalską. Chiny zgodziły się wydzierżawić Makao dlatego, że Portugalia oczyściła okoliczne wody z miejscowych piratów. Poza tym był to szybko rozwijający się port, który umożliwił rozwój handlu między Chinami a Portugalią. Stworzenie enklawy portugalskiej w Chinach było więc Chińczykom na rękę. Niestety po wojnie opiumowej pomiędzy Chinami a Wielką Brytanią i po blisko położonym i rosnącym w siłę Hong Kongu, Makao zaczęło tracić na znaczeniu. Następnie podczas rewolucji „kulturowej” rząd chiński zaproponował aby Portugalczycy na zawsze wynieśli się z Makao, lecz w obawie przed stratą handlu nie doszło to do skutku. Przełomem był rok 1999 gdy Makao zostało zwrócone Chinom w wyniku porozumienia wcześniej zawartego pomiędzy Chinami a Portugalią. Wówczas (tak samo jak Hong Kong) stało się ono specjalnym regionem administracyjnym Chin, cieszącym się dużą autonomią (oprócz obrony i spraw zagranicznych).
Relacje z wypraw
Mapa
Lokalizacja
Informacje praktyczne
Wiza turystyczna: nie jest potrzebna. Obywatele polscy dostają stempel na lotnisku, który uprawnia ich do pobytu przez 90 dni.
Bezpieczeństwo: kraj bezpieczny. Zdarzają się kradzieże kieszonkowe.
Poruszanie się po kraju: bez przeszkód. Dobrze rozwinięta sieć autobusów i taksówek choć jak doradzam też spacerowanie. Jest to mały obszar.
Ceny: (na rok 2006 gdy £1 = około 12MOP) Jest trochę taniej niż w Hong Kongu. Za pokój dwuosobowy w najtańszym hotelu zapłaciłem około 10$. Jedzenie i transport też nie są drogie. Myślę, że oszczędnym 25$ dziennie wystarczy w zupełności. Dolary Hong Kong są akceptowane w Makao.
Klimat: subtropikalny pod wpływem monsunowego. Charakteryzuje się on dużą wilgotnością (75%-90%) oraz obfitymi opadami. Zachodzą też duże zmiany temperatury powietrza. Latem osiąga ona około 30oC a zimą tylko 15oC.