Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Facebook YouTube
Facebook YouTube

Kuwejt

Flaga Kuwejtu
Oficjalna nazwa: Państwo Kuwejt
Populacja: 4 444 000
Powierzchnia: 17 820 km²

, Kuwejt, Kompas Travel

Galeria

Kuwejt – atrakcje turystyczne

Kuwejt to mały pustynny kraj, który ma kilka miejsc wartych zobaczenia. Akurat w moim przypadku jadąc do Kuwejtu nie oczekiwałem niczego nowego, lecz mimo to ciągle byłem szczęśliwy że miałem szansę aby zobaczyć kolejny arabski kraj. Myślę też że dla kogoś kto dopiero poznaje świat arabski Kuwejt to bardzo dobry wstęp. W Kuwejcie są ciekawe miasta, tradycyjne arabskie bazary i parę ładnych plaż. W Kuwejcie jadłem dobre posiłki, piłem tradycyjną arabską kawę na plażach oraz byłem w arabskich herbaciarniach. Każde z tych miejsc ma swój urok. Nawiązując do plaż przypominam jednak że w tym konserwatywnym arabskim kraju pary nie powinny sobie okazywać czułości a kobiety muszą zaktyte.

Najwięcej do zaoferowania ma stolica Kuwait City. Mieszkałem tam w bardzo ładnym hotelu, prawie nad morzem. Podobało mi się wybrzeże Kuwait City które zawsze wieczorem, po opadnięciu upałów było pełne arabskich rodzin. Dobre wrażenie zrobiły też na mnie budynki ozdobione obrazami nawiązującymi do arabskiej kultury Kuwejtu. Zazwyczaj przedstawiająły one stare arabskie łodzie i Arabów częstujących się arabską kawą z tradycyjnych dzbanów. Nieopodal był też elegancki port z nowymi łodziami oraz bazar rybny wyglądający jak arabska twierdza.

Będąc w Kuwait City myślę że przede wszystkim należy zobaczyć symbol Kuwejtu, którym są dwie wieże Kuwait Towers. Ja tam byłem dwa razy i raz też wjechałem windą na taras widokowy aby zobaczyć Kuwait City z góry i zachód słońca nad miastem. W dole są oczywiście palmy oraz plaża na której arabskie rodziny spędzają przyjemnie czas po opadnięciu upałów. Na molo zawsze stoi wielu rybaków.

Kuwait City centre

Kuwait City; centrum miasta.

Będąc w Kuwait City wiele razy wracałem na bazar Mubarakiya Market. Uważam że miejsce to należy koniecznie odwiedzić z uwagi na ludzi. Spędziłem wesoło czas z Arabami w herbaciarni, rozmawiałem ze sprzedawcami z wielu krajów świata muzułmańskiego i próbowałem też nawiązać kontakt z pięknościami ubranymi w stylowe czarne prześcieradła. Mubarakiya to świetne miejsce do rozmowy, kupienia pamiątek i można też dobrze zjeść. Z bazaru jest łatwo dotrzeć do wybrzeża oraz do centrum Kuwait City gdzie jest więcej do zobaczenia. Jednym z tych miejsc jest Wieża Wyzwolenia o wysokości 372m.

Około 13km od Kuwait City znajduje się Salmiya, które według mnie jest bardzo aktywnym i przyjemnym przedmieściem stolicy. W Salmiya większość czasu spędziłem na plaży Marina, która jest urocza i dobrze przygotowana dla ludzi zmęczonych dużym miastem. Plaża jest długa i szeroka i można pływać. Na plaży rośnie też kilka palm i jest interesujący drewiany obiekt w formie rozbitego statku. Z plaży Marina widać Kuwait City oraz sławne wieże Kuwait Towers. Niedaleko od plaży Marina znajduje się Akwarium, które uważam że będąc w Kuwejcie koniecznie należy zobaczyć. W środku znajduje się wiele pięknych zwierząt, od koników morskich, poprzez mureny, aż po wielkie rekiny. Za akwarium jest urocze wybrzeże, elegancki teren do spacerów oraz palmy oczywiście.

Mając własny transport można też odbyć parę wycieczek poza Kuwait City. Jedną z nich jest wyspa Failaka gdzie oprócz plaży i spokoju jest też grecka forteca zbudowana za czasów Alexandra Wielkiego, oraz miejsce archeologiczne także pozostawione przez Greków. Ktoś inny być może wolałby pojechać na pustynię do Al-Jahra (32km), gdzie znajduje się ponad 100-letni Czerwony Fort. Blisko granicy z Arabią Saudyjską, około 100km od Kuwait City są farmy Wafrah na których Arabowie starają się hodować warzywa i owoce w szklarniach na pustyni. To także może być bardzo interesujące, choć ja znam to z Bahrajnu.

Kuwejt; arabska dziewczyna.

Kuwejt; arabska dziewczyna na bazarze Mubarakiya.

Jeśli ktoś na prawdę ma ochotę na oryginalną przygodę to można też pojechać na wyspę Bubiyan w stronę Iraku 'drogą do nikąd’. Po krótkim odcinku droga się kończy i dalej jest już tylko pustynia. Bubiyan to jednak delikatna sprawa gdyż wyspa ta znajduje się w strategicznym położeniu, blisko Iraku i Iranu. Po wojnie w Zatoce w 1991 roku Bubiyan została przekształcona w amerykańską bazę wojskową. Na Bubiyan znajduje się jednak ładna przyroda, w tym bagna oraz migrujące sezonowo ptaki. Turystyka na wyspie Bubiyan jest bardzo ograniczona lecz zaczyna budzić się do życia. Są duże namioty do wynajęcia a czasem można pojeździć na wielbłądach. Radzę wynająć samochód.

Dalsza część artykułu w opracowaniu.

Mapa

Lokalizacja

Kuwait location

Informacje praktyczne

Wiza turystyczna: Darmową wizę do Kuwejtu otrzymałem na granicy lądowej z Arabią Saudyjską. Formalności mogłyby trwać krócej ale w końcu dostałem wizę. Dowodem przyznania kuwejckiej wizy jest tak zwany 'niebieski papier’ ze wszystkimi informacjami na temat obcokrajowca. Należy go koniecznie zatrzymać gdyż hotele lubią na niego popatrzeć. Jest on potrzebny do zameldowania. Niestety przy wylocie mi go odebrano.

Wizę można też wyrobić na lotnisku, a jest ona ważna na 90 dni. Lista krajów w tej kategorii jest podana stronie Ambasady Kuwejtu: https://www.kuwaitembassy.us/page/evisa-application. O tą samą wizę można starać się także przed przylotem do Kuwejtu ale ja nie widzę w tym sensu jeśli jest to tylko pobyt turystyczny.

Bezpieczeństwo: Kuwejt jest bezpieczny dla turystów. Ludzie zawsze byli nastawieni pokojowo, byli też pomocni i uczciwi. Mam o nich dobre zdanie. Żaden kraj nie jest jednak zupełnie bezpieczny, co nie ma związku z ludźmi. Moim zdaniem latem bardzo niebezpieczny jest gorący klimat Kuwejtu który sprawia że przy 50°C upał staje się toksyczny i brakuje powietrza. Ja podróżowałem po całym Kuwejcie i zawsze było bezpiecznie.

Niektóre źródła przestrzegają aby trzymać się z dala od granicy z Irakiem i Arabią Saudyjską lecz według mnie jest to bzdura. Osobiście przekraczałem granicę lądową pomiędzy Saudi a Kuwejtem a następnie dotarłem autostopem do Kuwait City. Na pustyni, w miastach, w dzień i w nocy było bezpiecznie. Granicy z Irakiem nie przekraczałem.

Wiarygodne źródła podają że jeszcze do niedawna było około 2mln min przeciwpiechotnych na Kuwejckiej pustyni. Rząd Kuwejtu usunął około 1.6mln i nadal szuka kolejnych 400tys min. Plaże w Kuwait City, Salmiya i na wyspie Failaka są bezpieczne. Władze Kuwejtu podejrzewają że miny mogą być szczególnie obecne w Rezerwacie Przyrody Sabah Al-Ahmad.

Poruszanie się po kraju: W Kuwejcie jest sieć autobusów. Jest autobus łączący Kuwaity City z Salmiya, autobusy wewnątrz Kuwait City, oraz także autobus z Fahaheel do Kuwait City. Z doświadczenia jednak wiem że najlepsze, najszybsze i najbardziej niezawodne są taksówki. Są one też tanie gdyż Kuwejt to kraj tonący w ropie. Co prawda przejazd autobusem wewnątrz Kuwait City kosztuje tylko 250 fills ale dla turystów którzy nie znają połączeń jest to problem.

Ja polecam taksówki, szczególnie że Kuwejt jest drogi i dlatego tym bardziej strata czasu kosztuje więcej niż taxi. Jeśli jednak ktoś jest w Kuwejcie dłużej to radzę poznać kilka tras autobusów. Ja kilka razy nimi jeździłem i nigdy się nie zgubiłem.

Za taksówki z Salmiya do Kuwait City (około 10km) płaciłem 4-5 dinarów. Przeciętnie za transport wewnątrz Kuwait City 2 dinary. Z granicy z Saudi do Salmiya dostałem się autostopem a parę razy też mnie ktoś podwiózł, także autostop czasem działa. Kuwejtczycy zdają sobie sprawę że bycie zagubionym na pustyni i bez znajomości terenu to nieprzyjemna sytuacja. Za taxi z Salmiya na lotnisko zapłaciłem 7 KD choć ceny kończą się na 10 KD.

We wszystkich krajach Półwyspu Arabskiego zawsze jednak najbardziej polecam wynajęcie samochodu. Można wówczas odwiedzić bardziej odległe miejsca, takie jak Wafrah Farms, niedaleko Saudi (107 km), oraz Rezerwat Przyrody Sabah Al-Ahmad (61,5km). Litr benzyny w Kuwejcie, zależnie od rodzaju waha się w okolicach 100 fils czyli jakieś 26 pensów.

Ceny: (na rok 2022 gdy 1KWD = 2,64 GBP). Innymi słowy witajcie w Kuwejcie; w kraju o najpotężniejszej walucie na świecie, która jest ponad 2,5 raza droższa niż funt brytyjski. Jest to szok! Siła nabywcza pieniądza kuwejckiego dinara jest więc ogromna, gdziekolwiek Arabowie z Kuwejtu pojadą. Kuwejcki dinar jest tak silny z powodu ogromnych złóż ropy i gazu. Największy banknot to 20 KWD, podczas gdy w Anglii jest to 50 GBP, a w Polsce aż 500 PLN ! Są też banknoty o nominale 1/4 i 1/2 dinara; i co jest wyjątkowe, 1 dinar jest podzielony na 1000 fils a nie na 100. Kuwejt jest tak bogaty że tam nie ma nawet podatku od pracy i nie ma VATu.

Kuwait Towers

Wieże Kuwejt, symbol Państwa Kuwejt.

Przejdźmy jednak do cen. Bez żadnej wątpliwości najdroższe są hotele. Ja za najtańszy hotel z możliwych płaciłem 20 dinarów, mimo że cena wyjściowa to 25 dinarów. Warunki były wspaniałe, wliczone śniadanie, blisko do centrum i nad morzem. Długo jednak nie mogłem w ten sposób, dlatego wkrótce udało mi się znaleźć łóżko u kogoś w prywatnym domów za 11 KWD (29 GBP). Niby nie drogo jak na Kuwejt ale gdybym w każdym kraju którym byłem miał płacić za jedną noc 50-60 funtów to moje podróże szybko by się skończyły. Całe szczęście że Kuwejt jest mały i wiele miejsc zainteresowania jest blisko siebie.
Dodam że w Salmiya nad morzem jest hotel za 92 dinary za noc (243 funty).

Ceny transportu omówiłem w sekcji powyżej: poruszanie się po kraju. Uważam że jak na Kuwejt taksówki oraz tym bardziej autobusy są wycenione przystępnie. Ceny hoteli są w Kuwejcie nieprzygotowane na przyjęcie podróżników na budżecie. Na przykład w Dubaju są hotele gdzie noc kosztuje $25tys za noc ale są też pokoje wielosobowe na przedmieściach gdzie noc kosztuje 10 funtów.

Najtańsze w Kuwejcie jest jedzenie. Można zjeść coś smaczengo za 1-2 dinary. Kawa i herbata w barze kosztuje 0.5 dinara. Z drugiej strony jeśli ktoś chce wypić kawę w porcie w Salmiya w najlepszej knajpie to cena wynosi 3,5 KWD. Wygląda na to że w Londynie jest 'tanio’. W niezłej perskiej restauracji za dobry posiłek zapłaciłem tylko 3.5 dinara choć są miejsca gdzie za grillowane mięso lub kebab można zapłacić tylko 1.5 KWD. Zakupy na bazarze nie są drogie.

Za prom z Salmiya na wyspę Failaka zapłaciłem 10 dinarów w dwie strony. Wejście na pukt obserwacyjny sławnego Kuwait Towers to cena 3 KWD, ale jest to symbol Kuwejtu więc warto. Bilet do Akwarium w Salmiya kosztował mnie 2 KWD. U fryzjera z Bangladeszu zapłaciłem 1,25 dinara. Reasumując, cena hoteli jest bolesna, a reszta jest przystępna biorąc pod uwagę że jest to Kuwejt.

Klimat: Kuwejt jest jednym z najgorętszych krajów na świecie. Występuje tam klimat suchy gorący pustynny. W lipcu temperatura w Kuwait City dochodzi z łatwością do 45°C. Także w Kuwejcie zanotowano jedną z najwyższych temperatur na świecie: 53.2°C. Nawet w październiku temperatura w Kuwait City waha się średnio od 31°C do 38°C. Podróżując po Kuwejcie należy nosić kapelusz i okulary, profilaktycznie pić wodę i używać kremów. Europejczyk nie jest sobie w stanie wyobrazić czym jest upał w Kuwejcie, Saudi, Indiach, Pakistanie i wielu innych krajach.

„W temperaturze 50°C – w połowie drogi do punktu wrzenia wody i ponad 10°C powyżej zdrowej temperatury ciała – ciepło staje się toksyczne. Ludzkie komórki zaczynają się gotować, krew gęstnieje, mięśnie zaciskają się wokół płuc, a mózg zostaje zatkany tlenem.”

 

The Guardian

Pracownicy budowlani z Subkontynentu Indyjskiego nie pracują w kuwejcie pomiędzy 12 a 4 dlatego że jest to zbyt niebezpieczne. To samo należy wziąć pod uwagę w podróży. W Kuwejcie jest czasem tak gorąco że ptaki spadają martwe na pustynię a małe rybki przy brzegu wypływają brzuchami do góry. Jeśli ktoś chce odwiedzić Kuwejt to polecam termin od października do lutego, choć lepiej od listopada. Roczne opady to średnio tylko 112mm choć w okolicach lotniska rocznie spadło tylko 34mm deszczu. Prawie cały Kuwejt pokrywa gorąca pustynia, poza oazą Al-Jahra. Tam też jest bardzo gorąco lecz przynajmniej wilgotniej. Kuwejt nie ma ani jednej rzeki choć jest kilka dolin które tymczasowo wypełniają się wodą po skąpych opadach w sezonie zimowym.

18 listopada 2012

ZOSTAW KOMENTARZ

  • Zwierzęta
  • Akta plażowe
  • Ciekawi ludzie - niezapomniane twarze
  • Birma (Myanmar)
  • Armenia
  • Tadżykistan