Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Facebook YouTube
Facebook YouTube

Kambodża

, Kambodża, Kompas Travel
Oficjalna nazwa: Królestwo Kambodży
Populacja: 16 000 000
Powierzchnia: 181 035 km²

, Kambodża, Kompas Travel

Galeria

Walory turystyczne Kambodży, Kambodża – czasy obecne, historia Kambodży.

Walory turystyczne Kambodży

Z punktu widzenia turystyki, niewątpliwie największą atrakcją Kambodży oraz jedną z największych na całym świecie są świątynie Angkor będące pozostałością po Imperium Khmerów. Na uwagę zasługują także Pola Śmierci będące tragiczną pamiątką po reżimie Czerwonych Khmerów, oraz piękna przyroda w postaci tropikalnych wysp i białego piasku, gdzie można zapomnieć o smutnej historii i po prostu cieszyć się walorami naturalnymi Kambodży. Zdecydowanie do zalet należy także sakralna architektura w postaci świątyń buddyjskich oraz sama kultura kraju, która opiera się na zawsze miłym i przyjemnym buddyzmie. Obliczono, że na tarenie Kambodży jest aż około 4500 monaster, co oznacza, że turyści mają szeroki wybór. Dla mnie osobiście wielką atrakcją była obserwacja wiejskiego życia w Kambodży, ludzi orzących pola ryżowe za pomocą prostych narzędzi i bawołów, oraz słonie przy pracy.

Ważne jest też aby zdać sobie sprawę, że Kambodża to nie tylko Angor Wat, i poza świątyniami Angkor ma ona także wiele innych rzeczy do zaoferowania. Wielu turystów robi błąd przyjeżdżając do Kambodży tylko na trzy dni z Tajlandii aby zobaczyć tylko Angkor Wat, a następnie wyjeżdżają kompletnie nie mając pojęcia o tym kraju. Myślę, że miesiąc podróżowania po Kambodży wystarczy aby dopełnić swej przygody, zobaczyć jaskinie, pola ryżowe, wiejskie życie, najciekawsze świątynie, i aby posiedzieć pod drzewem bananowym pijąc mrożony napój mango. Kambodża jest także domem dla setek gatunków zwierząt, w tym 536 gatunków ptaków, 240 gatunków gadów, 212 gatunków ssaków i tysiące gatunków ryb.

Jako miejsca najbardziej atrakcyjne polecam: Siem Reap i Angor Wat, Sihanouk Ville, Kampot i Kep, Phnom Penh oraz wiele egzotycznych wysp na południu. Muszę też przyznać, że Kambodża wiedzie prym jeśli chodzi o pamiątki, a najlepszym miejscem do tego jest Siem Reap i Angor Wat. Pięknych obrazów, rzeźb i upominków dla kobiet nie ma końca. Jedzenie i masaże także są bardzo dobre i szczerze polecam.

Kambodża to kolejny cichy kraj tego regionu gdzie czas zatrzymał się, a my możemy w spokoju korzystać z jego piękna.

Kambodża – czasy obecne

Ekonomia:

Dzisiejsze Królestwo Kambodży jest bardzo ciekawym, wartym odwiedzenia krajem lecz niestety też jednym z najuboższych w Azji Południowo Wschodniej i na całym świecie. Co prawda wzrost gospodarczy ma miejsce ale jest on ciągle bardzo mały w porównaniu z innymi krajami regionu. Dochód narodowy Kambodży jest oparty głównie na uprawie ryżu, rybołóstwie, wyrębie bezcennych drzew, kauczuku i produkcji odzieży. Choć przemysł tekstylny jest tą gałęzią kambodżańskiej gospodarki, która przynosi największe dochody, to jednak przemysł turystyczny jest najszybciej rozwijającą się częścią ekonomii tego kraju. Ten fakt oczywiście nikogo nie powinien dziwić, biorąc pod uwagę że w Kambodży jest prawdziwy fenomen światowej kultury – świątynie Angkor Wat. Mówiąc o przemyśle turystycznym nie mam tylko na myśli liczby turystów odwiedzających Kambodżę, ale także przemysł pamiątkowy. Wytwarza się tu przede wszystkim narodowe szale, rzeźby, obrazy, mydła i wiele innych ciekawych i pięknych przedmiotów na potrzeby turystyki, z której żyje coraz więcej ludzi. Popyt jest już tak duży, że aby sprostać wymaganiom turystów Kambodża musi importować pamiątki z sąsiednich krajów. Do dziś największym inwestorem zagranicznym Kambodży są Chiny.

Ogromnym problemem jest też nędza gdyż aż 40% populacji Kambodży żyje poniżej progu ubóstwa. Oznacza to, że całe rodziny mieszkają na ulicach, lub w slamsach, żebrząc, wstrzykując sobie heroinę lub zajmujących się prostytucją.

Granica w Poipet pomiędzy Laosem a Kambodżą. Jak widzimy świątynie Angkor stanowią podstawę tożsamości narodowej Kambodżan.

Granica w Poipet pomiędzy Laosem a Kambodżą. Jak widzimy świątynie Angkor stanowią podstawę tożsamości narodowej Kambodżan.

Edukacja:

Edukacja Kambodży niestety nie stoi na wysokim poziomie gdyż pisać i czytać potrafi tylko około 74% ludzi.

Zdrowie:

Smutne dane pokazują, że Kambodża zaopatruje w prostytutki także sąsiednią Tajlandię, a zwłaszcza niektóre regiony (jak graniczące z Tajlandią Poipet), które są wylęgarnią AIDS. Kambodża jest jednym z najbiedniejszych krajów świata, oraz krajem wysokiego ryzyka HIV. Mimo starań rządu choć liczba infekcji spadła, biorąc pod uwagę prostytucję, narkotyki i homoseksulizm liczba zarażonych to ciągle około 200.000. Śmiertelność noworodków to około 50 na 1000 urodzeń, a ponad 22% dzieci do 5 roku życia nie dożywa 6-go. Pomimo też, że poziom zdrowia w Kambodży niewiele poprawił się przez ostatnie 10 lat, mimo wszystko nadal jest on tragiczny, gdyż przeciętna długość życia to tylko 60-65 lat. Poza tym w Kambodży jest wiele innych chorób, takich jak malaria, żółtaczka i zatrucia pokarmowe spowodowane brudną wodą.

Kultura/Religia:

Kambodża jest krajem zdominowanym przez Buddyzm Theravada (95%), który ma duże odbicie w kulturze kraju i jest też częścią atrakcji turystycznej dla zachodnich turystów. Kambodża sprawia wrażenie jakby żyła i istniała tylko z powodu Angkor Wat. 90% populacji Kambodży ma korzenie khmerskie, i większość to kobiety.

Media:

W Kambodży nie ma wolności prasy, a dziennikarze są prześladowani za próby pisania tego co na prawdę myślą. W rankingu wolności prasy Kambodża znajdowała się kolejno na 141, 126 i 117 miejscu, co oznacza że jest poprawa, choć ciągle sytuacja ta ma się nijak do wolności.

Zagrożenia przyrody: 

Z punktu widzenia turystyki, zdrowia i bogactwa naturalnego ja osobiście jestem najbardziej zmartwiony wyrębem lasów pierwotnych, które znikają w Kambodży w rekordowym tempie. Z 70% pokrywy leśnej w 1969 roku dziś zostało około tylko 3%, gdyż bezprawie, ogromna chciwość, korupcja, i prostytucja napędzająca aids, są obok Angor Wat specjalnością Kambodży. Wraz z lasami kurczy się też oczywiście naturalne środowisko zwierząt.

Podsumowanie:

Kambodża jest monarchią konstytucyjną, której głową jest król, natomiast szefem rządu jest premier Hun Sen, który dorobił się swojego stanowiska pracując dla reżimu Czerwonych Khmerów, i jest premierem od 25 lat. Udawadnia to tylko, że Kambodża oprócz pięknej sztuki, kultury, przyrody i krajobrazów, jest też krajem ogromnej korupcji, nędzy i epidemii śmiertelnych chorób.

Angkor Wat. Kambodża.

Angkor Wat. Kambodża.

Historia Kambodży

Kambodżanie są potomkami wielkiej i wojowniczej cywilizacji Khmerów, którzy około 1200 lat temu stworzyli wspaniałe imperium, którego ogromne i bogato rzeźbione świątynie są największym bogactwem tego kraju i nie mają sobie równych na całym świecie. Imperium to zajmowało dzisiejsze tereny Kambodży, Wietnamu, Malezji, Laosu, Tajlandii i Birmy. Jednak późniejsza historia Kambodży jest bardzo smutna, przeplatana kolonializmem, wojnami domowymi i masowymi mordami ludzkości. Francja przejęła kontrolę absolutną nad Kambodżą w 1863 roku, po czym wyparli ich Japończycy a następnie znowu wrócili Francuzi. To trwało aż do roku 1953 gdy Kambodża odzyskała swoją niepodległość, lecz nie oznaczało to wcale końca problemów tego i tak zdewastowanego gospodarczo kraju. W latach 60-tych, podczas wojny amerykańsko-wietnamskiej, komunistyczne siły wietnamskie stacjonujące na terenie Kambodży wciągnęły ten kraj do wojny, przez co Kambodża została bardzo dotkliwie zbombardowana przez siły amerykańskie.

Po wojnie, w połowie lat 70-tych, Kambodża została przejęta przez tyrańską organizację Czerwonych Khmerów i jego przewodniczącego Pol Pota, który zmienił nazwę kraju na Kampuczea i wprowadził totalitarny reżim w imię komunizmu. W wyniku tego nastąpiła wojna domowa, w czego efekcie zginęło około 2 mln ludzi, a wszystkie wojny następujące po kolei sprawiły, że do dziś kraj ten jest jednym z najuboższych na świecie. Jakby tego było mało, Wietnam zaatakował Kambodżę w roku 1978 i okupował kraj aż do 1989. Gdy Wietnamczycy wycofali się i wkroczyło ONZ, które zdziałało bardzo niewiele, w 1997 roku nastąpiła kolejna rzeź ludności, lecz na szczęście w 1998 Czerwoni Khmerzy zostali pokonani a ich były przywódca Pol Pot zmarł. W obecnych latach Kambodżanie zaczynają toczyć procesy przeciwko Czerwonym Khmerom z powodu ich zbrodni wojennych, lecz w kraju słynącym z biedy i korupcji ma to marne efekty. Najlepszym przykładem jest, że premier Kambodży doszedł do władzy podczas rządów Czerwonych Khmerów, rządzi już od 25 lat i ma się dobrze. Mówi mi to, że w Kambodży nic się nie zmienia.


Koniecznie przeczytaj:

Świątynie Angkor Wat w Kambodży

Reżim Czerwonych Khmerów

Mapa

Lokalizacja

, Kambodża, Kompas Travel

Informacje praktyczne

Wiza turystyczna: swoją wyrobiłem w Bangkoku i uważam, że jest to najlepsze miejsce. Kosztowała mnie 20$ na okres 1 miesiąca, bez żadnego problemu. Niestety przy wjeździe do kraju w 2004 roku musiałem zapłacić łapówkę kilku dolarów urzędnikom imigracyjnym. W 2012 roku wizę wyrobiłem w Londynie za jedyne £14, też na jeden miesiąc. Pomimo możliwości dostania wizy na granicy radzę ja wyrobić wcześniej aby zapobiec płaceniu łapówek.

Bezpieczeństwo: kraj bezpieczny. Torebki radzę trzymać przy sobie, na wszelki wypadek.

Poruszanie się po kraju: jak na standardy kraju rozwijającego się, transport jest nawet niezły choć kilka dróg to jedynie usypana ziemia z dołami na głębokość metra, aż można dostać „choroby morskiej”. Stan dróg między głównymi miastami jest dobry. Polecam też transport rzeczny w porze deszczowej. W roku 2012 stan dróg znacznie się polepszył i zaraz po przekroczeniu granicy Kambodżanie z dumą mi oświadczali o nowym „luksusie”.

Ceny: (na rok 2012 kiedy £1 = około 7KHR) Za pokój nie radzę płacić więcej niż 5$ choć można też trochę taniej i o wiele drożej. Zazwyczaj są w bardzo dobrym stanie. Transport i jedzenie są także bajecznie tanie. Osobom na niskim budżecie radzę samemu organizować wycieczki. Kambodża jest bardzo tania nawet dla najbiedniejszych Europejczyków. Za $20 dziennie można czuć się komfortowo.

Klimat: monsunowy o dużej wilgotności powietrza i dwoma porami roku: suchej i deszczowej. Pora sucha trwa od listopada do kwietnia i średnia temperatura powietrza to 20oC-25oC. Pora deszczowa trwa od maja do października a temperatura w tym czasie to ponad 30oC. Radzę wziąć kapelusz aby chronić się przed słońcem.

17 października 2016

  • Zwierzęta
  • Akta plażowe
  • Ciekawi ludzie - niezapomniane twarze
  • Birma (Myanmar)
  • Armenia
  • Tadżykistan