Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Facebook YouTube
Facebook YouTube

Hong Kong

, Hong Kong, Kompas Travel
Oficjalna nazwa: Specjalny Region Administracyjny Hongkong
Populacja: 7 300 000
Powierzchnia: 1 104 km²

, Hong Kong, Kompas Travel

Galeria

Walory turystyczne Hong Kongu, Hong Kong – czasy obecne, historia Hong Kongu.

Walory turystyczne Hong Kongu

Moim zdaniem największą atrakcją turystyczną Hong Kongu jest on sam w sobie. Możnaby jednak wyliczyć obiekty i czynności, które koniecznie trzeba zaliczyć. Zakładając, że naszym lokum jest Nathan Road na Kowloon, sama obecność tam już jest atrakcją. Przedzierając się przez tłum natrętnych Hindusów oferujących garnitury i zegarki, docieramy do Alei Gwiazd skąd jest łatwy widok na centrum interesu. Następnie koniecznie biorąc prom docieramy na wyspę Hong Kong gdzie mamy wiele wieżowców ze szkła, sklepów i kolonialnej architektury, która szybko nas męczy. Stamtąd niezapomnianym doświadczeniem jest wjazd na Szczyt Victorii skąd jest piękny widok na potęgę finansową miasta oraz Kowloon i rzekę. Dla miłośników sztuki i buddyzmu polecam też wyspę Lantau gdzie znajduje się wielki posąg Buddy. Hong Kong oznacza także dobrą kuchnię, udane zakupy i pobyt na ładnych plażach w ciepłym klimacie. Jestem pewien, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Hong Kong – czasy obecne

Wstęp:

Hong Kong czyli od 30 lipca 1997 specjalny region administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej, leży w południowo-wschodniej części Chin. Wyspa Hong Kong położona jest na morzu południowo chińskim przy ujściu rzeki perłowej, lecz w skład terytorium Hong Kongu wchodzi także półwysep Kowloon oraz szereg małych wysp. Największe z nich to oprócz wyspy H: Lantau i Lamma. Cieśniną oddzielającą wyspę od półwyspu jest Port Viktorii, który jest jednym z najgłębszych na świecie. Nowe terytoria natomiast zajmują około 200 małych wysp a cały okręg posiada 234 wyspy. Cała powierzchnia Hong Kongu to 1102km2 i tylko 25% jest zabudowane, choć trudno w to uwierzyć spacerując po głównej ulicy zakupów Kowloon. Większą część zajmują parki i rezerwaty przyrody, a ludzie mieszkają głównie w drapaczach chmur. Hong Kong znajduje się w pobliżu Makao i Shenzen.

Pomimo, że Hong Kong (tak samo jak Makao) jest częścią Chińskiej Republiki Ludowej, działa na zasadzie „jeden kraj, dwa systemy”, co oznacza że cieszy się on wielką wolnością i niezależnością. Rząd w Pekinie jest odpowiedzialny tylko za obronność i sprawy zagraniczne, natomiast Hong Kong ma własne prawo imigracyjne, własną policję i własną walutę. Dzięki swojej niezależności od komunizmu „Wielkiego Chińskiego Brata” Hong Kong od wielu lat jest w czołówce jeśli chodzi o: ekonomię, zarobki na obywatela, edukację oraz najdłuższe życie swoich obywateli. W porównaniu z sąsiednim Makao, Hong Kong jest większy i zbudowany z większym rozmachem, co jest męczące na dłuższą metę lecz stanowi dobrą doświadczenie. Hong Kong jest jednym z najbardziej zaludnionych regionów na świecie, choć populacja nie maleje z powodu imigracji. Jest to imigracja głównie z Chin lecz także z najbiedniejszych krajów azjatyckich, takich jak: Filipiny, Indonezja, Wietnam czy Nepal. Hong Kong jest tak przeludniony że miejscami przypada 43000 osób na km2.

Ekonomia:

Hong Kong jest gospodarczo największą potęgą w Azji i utrzymuje się w pierwszej dziesiątce na świecie. Siła gospodarcza HK została zbudowana na wieloletniej wymianie handlowej ChRL ze światem a dziś jest to jedno ze światowych centrów handlowo-finansowych. Na pierwszy rzut oka widać to stojąc na Kowloon i obserwując wybrzeże wyspy Hong Kong z jej siedzibami największych banków świata. Wielką rolę w gospodarce HK odgrywają także turyści z całego świata oraz z kontynentalnych Chin, korzystający z wolnocłowych zakupów. Przy zaludnieniu zalewie 7mln Hong Kong ma jeden z najwyższych wskaźników eksportu i importu na obywatela, oraz bardzo dobrze rozwinięte są wszelkie gałęzie gospodarki, takie jak: budownictwo, przetwórstwo, finanse, ubezpieczenia i nieruchomości, transport (lotniczy, morski i inne). W Hong Kongu nie ma też minimalnej godzinowej stawki za pracę. Zarobki są uwarunkowane popytem na daną usługę i produkt.

Hong Kong ma też własną, liczącą się walutę, czyli dolary Hong Kong. Waluta ta jest powiązana z dolarem amerykańskim od 1983 roku, co oznacza że bank może wydawać dolary HK, tylko jeśli są one równe dolarom amerykańskim. Ekonomia Hong Kongu jest najbardziej otwartym rynkiem na świecie, co pozwala między innymi na szalone inwestycje zagraniczne na jego terytorium. Oprócz tego ekonomia Hong Kongu jest szóstą największą na świecie po względem przychodu na obywatela. Hong Kong ma wiodącą giełdę papierów wartościowych, bardzo małe podatki, światowej renomy sektor finansowy, jeden z najbardziej ruchliwych portów morskich na świecie, ścisłe prawo antykorupcyjne, oraz prawie zerowy dług publiczny. Hong Kong ma także dobrze rozwinięte prawo oraz korzystne kontakty handlowe z Chinami i ze światem.

Ruch uliczny w Hong Kongu.

Ruch uliczny w Hong Kongu.

Edukacja:

Edukacja w Hong Kongu naśladuje system angielski, choć jest też system wewnętrzny.  Rząd HK gwarantuje 9 lat obowiązkowej nauki, a następnie nieprzymusowe dwa lata. W Hong Kongu jest też wiele prestiżowych uniwersytetów, z których dwa największe to Uniwersytet Hong Kongu, oraz Chiński Uniwersytet Hong Kongu. Nauka odbywa się w języku ojczystym, czyli kantońskim, choć edukacja jest też nastawiona na język angielski który potem jest bardzo często używany w pracy. W roku 2012 system edukacyjny Hong Kongu został oceniony jako trzeci najlepszy na świecie. (Dla porównania Brytania jest na 6 miejscu, a Polska na 14, choć radzę nie wierzyć w te dane gdyż poziom nauczania w UK jest celowo zaniżany do poziomu Czarnych, aby więcej osób zdawało egzaminy i aby poprawić ranking). Piśmienność w Hong Kongu stoi na poziomie tylko 93,5%, lecz tylko z powodu siły roboczej z krajów trzeciego świata, gdzie średnia ta jest znacznie niższa.

Zdrowie:

Hong Kong jest jednym z najzdrowszych miejsc na świecie a system zdrowotny też jest należy do wiodących. Hong Kong ma sieć darmowych, państwowych szpitali oraz 12 prywatnych. Średnia życia w HK jest drugą największą na świecie (po Makao), gdzie kobiety dożywają średnio 86 lat a mężczyźni 80. Także umieralność noworodków stoi na czwartym miejscu na świecie. W Hong Kongu są także dwie szkoł medyczne, i kraj ten miał swój sukces w przyczynieniu się do rozwoju przeszczepu wątroby.

Niestety największym zagrożeniem dla zdrowia publicznego jest HIV, a w Hong Kongu wirusem tym jest zarażonych około 6000 osób. Głównym powodem jest plaga pedalstwa, który nie dość że mnoży się w samym Hong Kongu, to jeszcze przybywa z głównych Chin.

Kultura/Religia:

Kultura Hong Kongu jest tradycyjną kulturą chińską z silnymi wpływami brytyjskimi, i od czasu przejęcia przez Chińską Republikę Ludową nadal się rozwija w swoim własnym kierunku. Hong Kong był rządzony przez Imperium Brytyjskie przez 150 lat. Biorąc więc pod uwagę polityczne i terytorialne odosobnienie od reszty Chin, kultura Hong Kongu kształciła się na swój sposób. Objawia się na to na wiele sposobów, jak na przykład poprzez muzykę, jedzenie, prawo, edukację, język, oraz mentalność ludzi. Będąc w Hong Kongu rozmawiałem z ludźmi o Chinach. Generalnie śmiali się z nich lecz przyznali, że już się trochę poprawiło gdyż wcześniej chodzili tylko w zielonych mundurkach i z czerowną gwiazdką na czole, a teraz mają już kolorowe stroje.

Głównym językiem jest kantoński lecz powszechnie używany zwłaszcza w pracy jest także angielski. Choć HK był rządzony prawie 150 lat przez Wielką Brytanię, głównie kraj ten zamieszkują Chińczycy Han. W HK panuje wszelka wolność wyznaniowa i są to głównie chińskie religie, takie jak: taoizm, buddyzm i konfucjanizm, choć jest także 10% chrześcijan (katolicy i protestanci). Do innych mniejszości należą muzułmanie i żydzi, choć 57% stanowią ateiści. W Hong Kongu unikana jest także cyfra „4”, której chiński odpowiednik jest podobny do słowa „śmierć”. W Hong Kongu popularne są także japońskie komiksy i filmy Manga oraz amerykańskie filmy animowane, jednak bardzo popularne są także chińskie komiksy, rysunki i filmy oparte na chińskiej kulturze. Oznacza to głównie walczące postacie kung fu, ubrane w kolorowe stroje ze smokami. W Alei Gwiazd stoi na przykład pomnik Bruca Lee, który jest dumą Hong Kongu, podczas gdy obok jest też wieża zegarowa z w stylu angielskim. Popularna jest też Opera Kantońska, Opera Chińska, oraz kung fu i tai chi, często ćwiczone przez starszych ludzi w parkach. Oprócz tego wszystkie te sporty są też popularne w formie gier komputerowych. Do Hong Kongu dotarła też nieodłączna część kultury daleko wschodniej, czyli karaoke i hazard. Wątpie jednak aby często obstawiano numer „4” z powodu przesądu nawiązującego do śmierci.

Media:

Wolność prasy i wypowiedzi jest jedną z podstawowych gwarancji Hong Kongu, lecz po przejęciu przez Chiny w 1997 roku wolności jest coraz mniej. Na liście wolności prasy Hong Kong jest na słabym 54 miejscu, lecz jestem pewien że gdyby Hong Kong był całkowicie niezależny od Chin, wówczas byłby bardzo wysoko. Media i dziennikarze w Hong Kongu czują wysoką presję Chin.

Zagrożenia przyrody:

Wszystkie problemy ekologiczne Hong Kongu są spowodowane przez szybki wzrost ekonomiczny oraz oraz zbyt wielką populację na tak małym terenie. Prowadzi to między innymi do zmian klimatycznych, ogromnej akumulacji śmieci oraz zanieczyszczeń powietrza i wody. Ogromnym problemem jest tu na przykład wzmożony ruch rzeczny, zagospodarowanie brzegów, oraz zatruwanie wody ściekami przemysłowymi i brudami ruchu ulicznego. Jedną z największych ofiar jest tu rózowy delfin, którego liczebność diametralnie spadła. Ofiarą są tu także ptaki oraz hodowle małży z powodu zanieczyszczeń z pobliskiego Shenzen. Natomiast zanieczyszczenie środowiska powoduje duże zachorowania na astmę, z powodu ogólnego ruchu ulicznego, dieslów, oraz nie przestającego się rozwijać przemysłu. Także średnia temperatura powietrza wzrosła, dlatego że betonowa dżungla więzi ciepło pochodzące z trującego ruchu ulicznego i przemysłu.

W Hong Kongu są też budowane bardzo wysokie bloki, nawet do 100 budynków koło siebie z czego każdy ma po 80 pięter. Powoduje to że nie ma czym oddychać, gdyż wiatr nie jest w stanie przedrzeć się przez ścianę betonu. Chińczycy z Chin przyjeżdżają też polować na niektóre gatunki zwierząt, dlatego, że u siebie już wiele gatunków wytrzebili. Jednym z takich gatunków jest krytycznie zagrożony żółw „złotej monety. Na przykład obce gatunki owadów wytępiły z Hong Kongu gatunek drzewa iglastego.

Kompleks świątynny. Hong Kong.

Kompleks świątynny. Hong Kong.

Jak więc widzimy w pewien sposób Hong Kong jest ciągle Trzecim Światem, dlatego że gdy natura zostanie wytępiona żadne pieniądze świata nie kupią zdrowia.

Historia Hong Kongu

W 1842 roku podpisano traktat kończący pierwszą wojnę opiumową. Jednym z jego postanowień było przejęcie wyspy Hong Kong z rąk chińskich przez Wielką Brytanię a w latach późniejszych w obszar Hong Kongu weszły także „Nowe Terytoria”. W 1898 roku podpisano umowę 99 letniej dzierżawy tych terytoriów przez Wielką Brytanię, podczas której nieoficjalną stolicą stało się miasto Victoria (dziś nazwa szczytu na wyspie Hong Kong). W XX wieku nastąpił bardzo szybki wzrost gospodarczy HK, który stanowił pomost (lecz moim zdaniem także i przepaść) ekonomiczny i kulturowy pomiędzy komunistycznymi Chinami a światem zachodnim.

30 lipca 1997 o północy Chińska Republika Ludowa wchłonęła HK lecz z zapewnieniem autonomii regionu we wszystkich sprawach, za wyjątkiem polityki zagranicznej i sił zbrojnych. Na dzień dzisiejszy autonomia ta ma potrwać do roku 2047. Dziś HK (tak samo jak Makao) jest specjalnym regionem administracyjnym Chińskiej Republiki Ludowej.

Mapa

Lokalizacja

, Hong Kong, Kompas Travel

Informacje praktyczne

Wiza turystyczna: nie jest potrzebna. Wszyscy Europejczycy dostają stempel na lotnisku, który uprawnia ich do pobytu przez 90 dni.

Bezpieczeństwo: kraj bezpieczny. Trzeba uważać na kieszonkowców i naciągaczy.

Poruszanie się po kraju: bardzo łatwe. Jest bardzo dobrze rozwinięta sieć metra,docierajaca na wszystkie główne wyspy. Oprócz tego są autobusy i promy.

Ceny: (na rok 2006 gdy £1 = około 12HKD) są droższe niż w Chinach kontynentalnych lecz do zniesienia nawet dla osób na niskim budżecie. Za łóżko w obskurnym pokoju wieloosobowym płaciłem około 10$ lecz za przyzwoity pokój trzeba zapłacić 50$. Transport jest raczej tani. Łódź z Kowloon do wyspy HK kosztuje 1 lub 2 HKD. Za 10$ dziennie można się najeść lecz mówię tu o na prawdę niskim budżecie.

Klimat: podzwrotnikowy. Zimą temperatura powietrza spada do około 10oC, latem osiąga ponad 30oC. Istnieje sporo prawdopodobieństwo występowania tajfunów o różnej sile. Najobfitsze deszcze przypadają na okres od maja do września. HK polecam zwłaszcza pod koniec roku (listopad i grudzień) gdy jest słonecznie lecz temperatura jest umiarkowana.

17 października 2016

ZOSTAW KOMENTARZ

  • Zwierzęta
  • Akta plażowe
  • Ciekawi ludzie - niezapomniane twarze
  • Birma (Myanmar)
  • Armenia
  • Tadżykistan