Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Facebook YouTube
Facebook YouTube

Kraje

W tym rozdziale przedstawiam kraje Azji, które przemierzyłem, z podziałem na regiony. Zależy mi aby moi czytelnicy potraktowali ten rozdział nie tylko jako przewodnik turystyczny, ale także jako sposób na polubienie geografii. Geografia to piękna nauka, i przypominam że jest ona bardzo ważna.

AZJA

Azja to największy i najbardziej zaludniony kontynent na świecie, który jest bardzo atrakcyjny turystycznie. Azja to kontynent malowniczych pejzarzy oraz ludzi wielu kultur i ras, z bardzo bogatym dziedzictwem kulturowym. Oficjalne źródła informują że Azja dzieli się na 48 niepodległych państw lecz moim zdaniem liczbę tą należy traktować umownie gdyż podział polityczny Azji wygląda inaczej w oczach Arabów i inaczej w oczach Żydów; mimo że tego rodzaju przykładów możnaby podać więcej.

 

━━━━━━━━┓ ✠ ┏━━━━━━━━

, Kraje, Kompas Travel

AZJA WSCHODNIA

Azja Wschodnia leży wzdłuż Pacyfiku i obejmuje kraje „chińskiego kręgu kulturowego”, który miał swój rozwkit w innych krajach Azji Wschodniej za czasów dynastii Tang. Azja Wschodnia to bardzo ciekawy region region; ojczyzna Wielkiego Chińskiego Muru, Armii Terakotowej i antycznych świątyń buddyjskich i konfucjańskich w Japonii i Korei. Azja Wschodnia to także misie panda, malownicze pejzarze i bogactwo smaków orientalnych potraw.

━━━━━━━━┓ ✠ ┏━━━━━━━━

, Kraje, Kompas Travel

AZJA POŁUDNIOWO-WSCHODNIA

Azja południowo-wschodnia jest najbardziej znanym i popularnym regionem Azji. Bajkowe plaże Tajlandii czy świątynie Angkor Wat w Kambodży są znane na całym świecie. Azja południowo-wschodnia to region dobrego jedzenia, masaży pod palmami, turkusowych wodospadów, thai-boxingu, świątyń buddyjskich i zrelaksowanego trybu życia blisko tropikalnej natury. To właśnie ten region Azji najczęściej kojarzy się z „tropikalnym rajem na ziemi”, choć Azja południowo-wschodnia ma do zaoferowania znacznie więcej.

━━━━━━━━┓ ✠ ┏━━━━━━━━

, Kraje, Kompas Travel

AZJA POŁUDNIOWA

Azja Południowa oferuje podróżnikom pałace władców indyjskich oraz architekturę kolonialną, a także sławny Taj Mahal, Złotą Świątynię Sikhów, Hampi oraz Sri Meenakshi w Madurai. Zwłaszcza Indie przyciągają bogactwem kolorów, smaków oraz obyczajów, mogących okazać się szokiem kulturowym. W Indiach możemy też zobaczyć malownicze plaże i parki narodowe. W Nepalu polecam stare miasto Bhaktapur oraz wyprawy górskie po Himalajach. Jest także Sri Lanka, ze swoim bogatym dziedzictwem kulturowym i pięknymi plażami, pełen przygód Pakistan i Bangladesz. Azja Na Subkontynencie Indyjskim potrzebny jest jednak okres adpatacyjny, gdyż jest to trudny i szokujący kierunek. Dla rozważnych podróżników Subkontynent Indyjski na pewno okaże się otwierającą oczy przygodą.

━━━━━━━━┓ ✠ ┏━━━━━━━━

, Kraje, Kompas Travel

AZJA ZACHODNIA

Azja Zachodnia to region starych cywilizacji, pięknych pustynnych krajobrazów, ciepłych mórz i ciekawych miast, w których tradycja miesza się z nowoczesnymi wpływami. Azja Zachodnia jest także regionem, gdzie syjonistyczni terroryści nieustannie atakują członków „religii pokoju”, i na odwrót. Bardzo miło wspominam zabytki Iranu oraz przygodowy Liban i Iracki Kurdystan. Niezapomniana jest dla mnie także okupowana Palestyna, Stare Miasto w Jerozolimie oraz Petra w Jordanii.  Region zdominowany przez muzułmanów jest bardzo ciekawy, choć pewne kraje które odwiedziłem, dały mi przygodę z dreszczykiem emocji.

━━━━━━━━┓ ✠ ┏━━━━━━━━

, Kraje, Kompas Travel

AZJA CENTRALNA

Azja Centralna to mniej popularny region Azji, który dotychczas był czarną dziurą na mapie turystycznej świata. Jest to region, który wymaga od podróżników siły, samodzielności i wytrzymałości. Z drugiej jednak strony Azja Centralna daje ogromną satysfakcję, a jesli ktoś lubi otwarte przestrzenie, wielkie doliny, pustynie i antyczne miasta na Jedwabnym Szlaku, to Azja Centralna jest właśnie tym regionem, który polecam najbardziej. Znajomość rosyjskiego jest niezbędna.

Zanim wyruszymy gdziekolwiek, polecam mój artykuł w dwóch częściach na temat koronawirusa, który niestety ma wpływ na globalną turystykę. „Wirus polityczny Covid-19”.

ZOSTAW KOMENTARZ

  • Zwierzęta
  • Akta plażowe
  • Ciekawi ludzie - niezapomniane twarze
  • Birma (Myanmar)
  • Armenia
  • Tadżykistan