- Kompas Travel – Wyprawy do Azji – Z plecakiem po Azji - https://www.kompas.travel.pl -

Swastyka na szczęście

Swastyka na szczęście

 

Swastyka jest antycznym symbolem szczęścia i miłości, i jest ona używana w większości kultur świata do dziś. W Europie swastyka kojarzy się z nazizmem, lecz moim zdaniem zasługuje ona na drugą szansę, w jej prawdziwym, dobrym znaczeniu.

 

Historia swastyki

Podróżując po świecie widzę pewne znaki, które mogą kojarzyć się w inny sposób niż stanowi ich prawdziwe przesłanie. Idealnym przykładem jest tu swastyka czyli znak spotykany w buddyźmie i hinduiźmie, który często widzę na świątyniach a czasem też na domach w wielu krajach. Na pierwszy rzut oka wygląda ona jak nazistowska swastyka, tylko że często jest odwrócona. W tradycji buddyjskiej i indyjskiej oznacza ona szczęście i dlatego jest ona umieszczana na domach, właśnie po to aby przyciągała szczęście.

swastika

Swastyka jako symbol szczęścia.

W rzeczywistości swastyka jest najstarszym krzyżem i znakiem na świecie. Składa się ona z czterech liter “L”, które oznaczają szczęście (luck), swiatło (light), miłość (love) i życie (life). Swastyki o różnym ułożeniu były znajdowane w starożytnym Rzymie, wykopaliskach greckich miast, na posągach Buddy oraz wielu buddyjskich rzeźbach i świątyniach. Swastyka była także znajdowana na chińskich monetach z 315 roku p.n.e. a Indianie używali jej jako amuletu. Z kolei górnicy w Meksyku i Ameryce Centralnej uważają, że swastyka jest sposobem na przynoszenie szczęścia, długiego życia i pieniędzy jej właścicielowi. Oprócz tego swastyka jest też sposobem na odpędzenia zła.

Rodzaje swastyk

Jedna z pierwszych swastyk została namalowana około 10 tys. lat temu w paleolitycznej jaskini a znak ten widnieje na monetach i ceramice starożytnych Chin [1], Indii [2] i Grecji. Dziś natomiast podróżując po wielu krajach buddyjskich (Sri Lanka [3], Tajlandia [4], Birma [5] i inne [6]) swastyka nadal jest znakiem szczęścia i widnieje ona przede wszystkim w świętych miejscach. Osobiście uważam swastykę za bardzo atrakcyjny symbol, który istnieje w każdej większej kulturze. Jest swastyka żydowska, chińska, cejlońska, hinduistyczna, maltajska, chrześcijańska i japońska. Poza tym jest też swastyka, która interesuje mnie najbardziej, czyli swastyka słowiańska.

Swastyka, znana przez Słowian jako kołowrót była świętym symbolem Słowian, który miał ogromne znaczenie we wczesnej słowiańskiej kulturze. Kołowrót symbolizował nieskończoność walki dobra ze złem oraz koło życia i śmierci a także był symbolem słońca dającego nam ciepło i życie. Naszą słowiańską swastykę znaleziono nawet wyrzeźbioną na kości mamuta z 10 wieku p.n.e. na Ukrainie. Swastyki słowiańskiej nigdy nie można porównywać ze swastyką nazistowską i chciałbym przypomnieć, że swastyka słowiańska jest legalna w każdym kraju i można ją dumnie eksponować.

Kołowrót – święta swastyka Słowian i symbol słońca.

Szczęśliwa swastyka

Swastyka od wieków była używana jako szczęśliwa ozdoba na rzeczach użytku domowego, jak naczynia czy obrusy. Była też ona wielokrotnie używana w reklamach (np. Coca Coli). Kobiety od wieków nosiły kolczyki oraz szale ze swastykami, a budddyjscy mnisi i indyjscy chłopcy malowali wielkie swastyki na swoich ogolonych głowach w celach religijnych. Swastyka była też używana jako symbol dobrego życia i płodności.

Co bardzo ciekawe lotnictwo amerykańskie oraz brytyjskie RAF także miały swastyki na swoich samolotach aż do 1939 roku gdy swastyka zaczęła nabierać zupełnie innego znaczenia. Następnie podczas wojny piloci RAF oraz polscy piloci malowali swastyki na samolotach Spifire aby podkreślić ile zestrzelili samolotów niemieckich. Swastyk jako symboli szczęścia używali też sami Żydzi. Jednak w pewnym momencie symbol ten stał się dla nich symbolem strachu i zła. Z drugiej strony, w opinii wielu osób swastyka stała się także symbolem zemsty narodu niemieckiego za krzywdy wyrządzone im przez Żydów.

Swastyka w literaturze powszechnej; komiks autorstwa Marii Anne Hirschmann pt. “Hansi – dziewczyna, która kochała swastykę”. Wzruszająca historia o przemianach młodego umysłu pod względem swastyki.

 

Swastyka nazistowska

Pod koniec 19 wieku swastyka ponownie się odrodziła, gdy znany archeolog Heinrich Schliemann odkrył szczególny krzyż (swastykę) w antycznej Troi, a następnie odkrył naczynia gliniane w Niemczech z podobnymi znakami. Po połączeniu tych dwóch odkryć Schliemann stwierdził, że “swastyka jest ważnym symbolem religijnym niemieckich przodków”. Na początku 20 wieku swastyka była już powszechnie używana w Niemczech przez organizacje patriotyczne i nacjonalistyczne. Wtedy ciągle jako symbol szczęścia ale w tym wypadku także jako symbol niemieckiej dumy narodowej oraz aryjskiej tożsamości. Zresztą nie tylko w Niemczech widziano swastykę w ten sposób. Po drugiej stronie granicy, polscy górale także używali swastyki jako symbolu szczęścia.

Po I Wojnie Światowej wiele organizacji prawicowych w Niemczech używało swastyki jako symbolu etnicznej czystości kraju. Jednak przełom nastąpił gdy partia nazistowska formalnie przyjęła swastykę jako swój znak w 1920 roku w Salzburgu. Wkrótce swastyka była powszechnie używana przez partię nazistowską jako skuteczne narzędzie propagandy. Pojawiała się w gazetach, na znaczkach pocztowych, na ulicach, w szkołach i oczywiście na odznaczeniach wojskowych.

swastyka2

Swastyka jako symbol miłości lub jako umiejętna propaganda, która ma wyglądać na symbol miłości. Ocenę zostawiam czytelnikom.

Swastyka nazistowska nie przyniosła obiecywanego szczęścia, okazała się destruktywna i była powiązana z przerażającymi zbrodniami, przez co historia potępiła nazizm. Do dziś są jednak ludzie, którzy uważają że nazizm był złem koniecznym gdyż był bronią przeciwko czerwonemu totalitaryzmowi i podziałał jak lewatywa, która oczyściła Europę od środka. Także pomimo horroru tamtych czasów spotkałem się z opiniami, że kwestią czasu jest zanim faszyzm lub nazizm powrócą, gdyż wiele europejskich miast przypomina dziś bardziej Afrykę i Azję niż Europę. Mimo to, gdy tylko Hitler doszedł do władzy w 1933 roku swastyka była postrzegana jako bardzo szczęśliwa dla narodu niemieckiego. Symbol ten był utożsamaniany z cudem ekonomicznym, przywróceniem godności narodowej oraz ukaraniem wrogów Niemiec.

Swastyka w różnych kulturach. Proszę zwrócić uwagę na swastykę żydowską.

Zdecydowałem się napisać ten krótki artykuł o historii swastyki, aby nauczyć odróżniać przesłanie tego symbolu w różnych kulturach na przestrzeni wieków. Poza tym uważam, że 70 lat po wojnie swastyka zasługuje na nową szansę w Europie.