Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Marcin Malik
Bunkier

Witam na stronie Kompas. Mam na imię Marcin i to jest moja opowieść. Podróżuję gdyż sprawia mi to przyjemność a przy okazji jest to wspaniały sposób na ciągłą samoedukację, która wzbogaca światopogląd i otwiera oczy na rzeczy dotąd niezauważalne, zarówno w odległych krajach jak i mi najbliższych. Poznawajmy inne kultury lecz szanujmy i brońmy swojej.

Czytaj więcej O AUTORZE

Wyszukiwanie
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Wycieczki do Azji

Facebook

Miejsce na reklamę

Parę słów od autora

Podróżując od chrześcijańskich pozostałości Konstantynopola i piasków antycznej Persji, poprzez Himalaje, Wielki Mur Chiński oraz gęste dżungle Borneo zdałem sobie sprawę, że świat powinien mieć swój ustalony porządek. Dlatego pomimo moich pięknych przygód i doświadczeń zawsze pamiętałem do której kultury ja sam należę i doceniałem także piękno oraz wartości naszej pięknej - Białej Chrześcijańskiej cywilizacji.

Wymiana walut
Prognoza pogody
Ciekawostki

Swastyka na szczęście

Napisał: Marcin Malik

Swastyka na szczęście

 

Swastyka jest antycznym symbolem szczęścia i miłości, i jest ona używana w większości kultur świata do dziś. W Europie swastyka kojarzy się z nazizmem, lecz moim zdaniem zasługuje ona na drugą szansę, w jej prawdziwym, dobrym znaczeniu.

 

Historia swastyki

Podróżując po świecie widzę pewne znaki, które mogą kojarzyć się w inny sposób niż stanowi ich prawdziwe przesłanie. Idealnym przykładem jest tu swastyka czyli znak spotykany w buddyźmie i hinduiźmie, który często widzę na świątyniach a czasem też na domach w wielu krajach. Na pierwszy rzut oka wygląda ona jak nazistowska swastyka, tylko że często jest odwrócona. W tradycji buddyjskiej i indyjskiej oznacza ona szczęście i dlatego jest ona umieszczana na domach, właśnie po to aby przyciągała szczęście.

swastika

Swastyka jako symbol szczęścia.

W rzeczywistości swastyka jest najstarszym krzyżem i znakiem na świecie. Składa się ona z czterech liter “L”, które oznaczają szczęście (luck), swiatło (light), miłość (love) i życie (life). Swastyki o różnym ułożeniu były znajdowane w starożytnym Rzymie, wykopaliskach greckich miast, na posągach Buddy oraz wielu buddyjskich rzeźbach i świątyniach. Swastyka była także znajdowana na chińskich monetach z 315 roku p.n.e. a Indianie używali jej jako amuletu.

Z kolei górnicy w Meksyku i Ameryce Centralnej uważają, że swastyka jest sposobem na przynoszenie szczęścia, długiego życia i pieniędzy jej właścicielowi. Oprócz tego swastyka jest też sposobem na odpędzenia zła.

Rodzaje swastyk

Jedna z pierwszych swastyk została namalowana około 10 tys. lat temu w paleolitycznej jaskini a znak ten widnieje na monetach i ceramice starożytnych Chin, Indii i Grecji. Dziś natomiast podróżując po wielu krajach buddyjskich (Sri Lanka, Tajlandia, Birma i inne) swastyka nadal jest znakiem szczęścia i widnieje ona przede wszystkim w świętych miejscach. Osobiście uważam swastykę za bardzo atrakcyjny symbol, który istnieje w każdej większej kulturze. Jest swastyka żydowska, chińska, cejlońska, hinduistyczna, maltajska, chrześcijańska i japońska. Poza tym jest też swastyka, która interesuje mnie najbardziej, czyli swastyka słowiańska.

Kołowrót – święta swastyka Słowian i symbol słońca.

Swastyka, znana przez Słowian jako kołowrót była świętym symbolem Słowian, który miał ogromne znaczenie we wczesnej słowiańskiej kulturze. Kołowrót symbolizował nieskończoność walki dobra ze złem oraz koło życia i śmierci a także był symbolem słońca dającego nam ciepło i życie. Naszą słowiańską swastykę znaleziono nawet wyrzeźbioną na kości mamuta z 10 wieku p.n.e. na Ukrainie. Swastyki słowiańskiej nigdy nie można porównywać ze swastyką nazistowską i chciałbym przypomnieć, że swastyka słowiańska jest legalna w każdym kraju i można ją dumnie eksponować.

Szczęśliwa swastyka

Swastyka jako symbol szczęścia na terenie świątyni buddyjskiej w Sandakan; Sabah, Borneo malezyjskie. Ja widzimy mnisi tworzą swastyki także z żywopłotów.

Swastyka od wieków była używana jako szczęśliwa ozdoba na rzeczach użytku domowego, jak naczynia czy obrusy. Była też ona wielokrotnie używana w reklamach (np. Coca Coli). Kobiety od wieków nosiły kolczyki oraz szale ze swastykami, a budddyjscy mnisi i indyjscy chłopcy malowali wielkie swastyki na swoich ogolonych głowach w celach religijnych. Swastyka była też używana jako symbol dobrego życia i płodności.

Co bardzo ciekawe lotnictwo amerykańskie oraz brytyjskie RAF także miały swastyki na swoich samolotach aż do 1939 roku gdy swastyka zaczęła nabierać zupełnie innego znaczenia. Następnie podczas wojny piloci RAF oraz polscy piloci malowali swastyki na samolotach Spifire aby podkreślić ile zestrzelili samolotów niemieckich. Swastyk jako symboli szczęścia używali też sami Żydzi. Jednak w pewnym momencie symbol ten stał się dla nich symbolem strachu i zła. Z drugiej strony, w opinii wielu osób swastyka stała się także symbolem zemsty narodu niemieckiego za krzywdy wyrządzone im przez Żydów.

Swastyka w literaturze powszechnej; komiks autorstwa Marii Anne Hirschmann pt. “Hansi – dziewczyna, która kochała swastykę”. Wzruszająca historia o przemianach młodego umysłu pod względem swastyki.

 

Swastyka nazistowska

Pod koniec 19 wieku swastyka ponownie się odrodziła, gdy znany archeolog Heinrich Schliemann odkrył szczególny krzyż (swastykę) w antycznej Troi, a następnie odkrył naczynia gliniane w Niemczech z podobnymi znakami. Po połączeniu tych dwóch odkryć Schliemann stwierdził, że “swastyka jest ważnym symbolem religijnym niemieckich przodków”. Na początku 20 wieku swastyka była już powszechnie używana w Niemczech przez organizacje patriotyczne i nacjonalistyczne. Wtedy ciągle jako symbol szczęścia ale w tym wypadku także jako symbol niemieckiej dumy narodowej oraz aryjskiej tożsamości. Zresztą nie tylko w Niemczech widziano swastykę w ten sposób. Po drugiej stronie granicy, polscy górale także używali swastyki jako symbolu szczęścia.

Po I Wojnie Światowej wiele organizacji prawicowych w Niemczech używało swastyki jako symbolu etnicznej czystości kraju. Jednak przełom nastąpił gdy partia nazistowska formalnie przyjęła swastykę jako swój znak w 1920 roku w Salzburgu. Wkrótce swastyka była powszechnie używana przez partię nazistowską jako skuteczne narzędzie propagandy. Pojawiała się w gazetach, na znaczkach pocztowych, na ulicach, w szkołach i oczywiście na odznaczeniach wojskowych.

swastyka2

Swastyka jako symbol miłości lub jako umiejętna propaganda, która ma wyglądać na symbol miłości. Ocenę zostawiam czytelnikom.

Swastyka nazistowska nie przyniosła obiecywanego szczęścia, okazała się destruktywna i była powiązana z przerażającymi zbrodniami, przez co historia potępiła nazizm. Do dziś są jednak ludzie, którzy uważają że nazizm był złem koniecznym gdyż był bronią przeciwko czerwonemu totalitaryzmowi i podziałał jak lewatywa, która oczyściła Europę od środka. Także pomimo horroru tamtych czasów spotkałem się z opiniami, że kwestią czasu jest zanim faszyzm lub nazizm powrócą, gdyż wiele europejskich miast przypomina dziś bardziej Afrykę i Azję niż Europę. Mimo to, gdy tylko Hitler doszedł do władzy w 1933 roku swastyka była postrzegana jako bardzo szczęśliwa dla narodu niemieckiego. Symbol ten był utożsamaniany z cudem ekonomicznym, przywróceniem godności narodowej oraz ukaraniem wrogów Niemiec.

Swastyka w różnych kulturach. Proszę zwrócić uwagę na swastykę żydowską.

Zdecydowałem się napisać ten krótki artykuł o historii swastyki, aby nauczyć odróżniać przesłanie tego symbolu w różnych kulturach na przestrzeni wieków. Poza tym uważam, że 70 lat po wojnie swastyka zasługuje na nową szansę w Europie.

TAGI
PODOBNE ARTYKUŁY
4 komentarze
 1. Odpowiedz

  Robert

  18 czerwca 2015

  Witam. Jestem przerażony niewiedzą autora. Bardzo mglistym pojęciu o swastykach , zaprzeczaniu samemu sobie w jednym artykule a na koniec chce się nazywać nauczycielem. Cytuje < aby nauczyć odróżniać przesłanie tego symbolu w różnych kulturach na przestrzeni wieków. > żeby nauczać trzeba mieć wiedze (przynajmniej elementarną) Bardzo krótko. Swastyki w obecnym wydaniu mogą być lewoskrętne-które są odpowiedzialne za zniszczenie , terror , rozwichrzenie energi , życia , szczęścia itp. na każdym poziomie. Oraz prawoskrętne są odpowiedzialne za miłość , szczęście , dobrobyt. Główne przesłanie to harmonia i budowa. wszystko co pozytywne. Natomiast przesłaniem swastyki lewoskrętnej jest nieszczęście , dysharmonia , niszczenie. Autor przytacza tutaj obrazek swastyki lewoskrętnej (wszystkoniszczącej) i przytacza opisy (na obrazku ) jako życie . miłość , powodzenie!!!!!!!! To komleta bzdura i całkowita nieznajomość tematu. Autor zamieszcza obrazek buddy. Tam jest swastka prawoskręta!!!!!!!!!! Budująca. Czy autor rozumie różnice??? Cytuje Znowu przerażający brak wiedzy. Ta swastyka jest prawoskrętna i pierwotna jak 10 tyś. lat temu. Jak jest na obrazku buddy. Natomiast lewoskrętna jest odwrócona!!!!! To bardzo ważne!!! Tak 10tyś. lat temu była swastyka ale tylko i wyłącznie prawoskrętna. na monetach też. Wykazuje bardzo silne działanie pozytywne. A w starożytnym rzymie były tylko i wyłącznie swastyki prawoskrętne. Natomiast pózniej pojawiły sie lewoskrętne. Podobnie jak z opisami swastyk słowiańskich. Dodam jeszcze że ( jako ciekawoske) że w najbardziej rozwiniętym i uprzemyslowionym kraju na ziemi jakim jest japonia symbol swastyki stosuje sie codziennie i powszechnie!!!!!!!!!!! Tak na znakach drogowych kierujących do świątyń. Na autostradach , na innego rodzaju drogach oraz na chodnikach i ścieżkach prowadzący do świątyń. Ale jest to swastyka PRAWOSKRĘTNA

 2. Odpowiedz

  gay

  28 czerwca 2015

  Zgadzam sie z komentarzem Pana Roberta:-)
  A Pan Kompas ……
  Buuuuuhahahahahahahahah
  Pierwszy raz slysze I widze zeby sfastyka nazistowska byla prawoskretna.
  Zgadza sie jest pochylona o 45 stopni ale jest sfastyka lewoskretna.
  Tyle w tym temacie.
  Doczytaj Panie Kompas lepiej I wtedy pan pisz

 3. Odpowiedz

  piort q.

  12 września 2015

  Lewoskrętna swastyka to w Azji uniwersalny symbol buddyjski, który jest używany także przez inne religie. Swastyka jest również znakiem używanym w piśmie chińskim (卍, pinyin: wàn[5]), stąd nazwa organizacji: 世界紅卍字會.

  Czyli Budda na obrazku ma lewoskrętną swastykę a hitlerowcy prawoskrętną więc jakby Pan Robert nie wie gdzie prawo, a gdzie lewo.

 4. Odpowiedz

  anty-pedał

  18 marca 2016

  Przeczytałem ten piękny i bardzo prawdziwy artykuł a potem przeczytałem też komentarze. Wydaje mi się, że Robert i Gay to jedna i ta sama osoba i być może nawet jest to ten pierdolony cwel Robert Biedroń.

ZOSTAW KOMENTARZ

 • Zwierzęta
 • Akta plażowe
 • Ciekawi ludzie - niezapomniane twarze
 • Birma (Myanmar)
 • Armenia
 • Tadżykistan