Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Facebook Twitter YouTube Twitter
Facebook Twitter YouTube Twitter
Marcin Malik
Bunkier

Witam na stronie Kompas. Mam na imię Marcin i to jest moja opowieść. Podróżuję gdyż sprawia mi to przyjemność a przy okazji jest to wspaniały sposób na ciągłą samoedukację, która wzbogaca światopogląd i otwiera oczy na rzeczy dotąd niezauważalne, zarówno w odległych krajach jak i mi najbliższych. Poznawajmy inne kultury lecz szanujmy i brońmy swojej.

Czytaj więcej O AUTORZE

Kanał YouTube

Polecam mój pełen przygód kanał YouTube

Przekaż darowiznę

Jeśli lubisz stronę Kompas i chciałbyś wesprzeć ten projekt, przekaż darowiznę naciskając na poniższy guzik.

Polityka Prawdy

Wyszukiwanie
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Wycieczki do Azji

Szpieg – book

Miejsce na reklamę

Parę słów od autora

Podróżując od chrześcijańskich pozostałości Konstantynopola i piasków antycznej Persji, poprzez Himalaje, Wielki Mur Chiński oraz gęste dżungle Borneo zdałem sobie sprawę, że świat powinien mieć swój ustalony porządek. Dlatego pomimo moich pięknych przygód i doświadczeń zawsze pamiętałem do której kultury ja sam należę i doceniałem także piękno oraz wartości naszej pięknej - Białej Chrześcijańskiej cywilizacji.

Wymiana walut
Prognoza pogody
Ciekawostki

Narodowe gry Kirgistanu

Napisał: Marcin Malik

Narodowe Gry Kirgistanu

 

Podróżując po Azji Centralnej zwróciłem uwagę na narodowe gry Kirgistanu, które są bardzo specyficzne i ściśle związane z kirgiską kulturą. Dobrze się bawiłem próbując kilku z nich, choć są one trudne. Aby sprostać wyzwaniom, trzeba dobrze jeździć na koniu.

 

Przykłady kirgiskich gier

GryKr
Pierwsza gra nazywa się Ulak-Tartysh, i jest to połączenie polo i rugby, mimo że „sprzęt” jest bardziej zróżnicowany. Są dwie drużyny a zawodnicy próbują sobie wyrwać martwą kozę, która ma obciętą głowę i nogi do kolan. Następnie zwłoki kozy mają być doprowadzone do oznakowanego celu. Z punktu obserwatora wygląda to interesująco gdyż grupa mężczyzn na koniach walczy o zwłoki kozy bez głowy. Z nieoficjalnych źródeł dowiedziałem się, że wygrana drużyna zjada kozę.

GryKirgistanu1

Inną interesującą grą jest Kyz Kuumai. Polega to na tym, że mężczyzna na koniu goni dziewczynę (także na koniu) i próbuje ją pocałować w galopie. Jeśli ją pocałuje, wygrywa. Jeśli mu się nie uda, dziewczyna może gonić jego.

Ciekawe było także Tyin Emmei czyli podniesienie monet z ziemi w pełnym galopie. Dziś jednak monety zastąpiły banknoty.

GryKirgistanu2

Jest także Oodarysh czyli najprościej mówiąc zapasy na koniach. Wygrywa ten kto zrzuci przeciwnika z konia.

Jest także wiele wyścigów konnych na różne dystanse w których sam brałem udział. Gdy byłem na jednym z festiwali zorganizowanym przy chłodnym i wietrznym jeziorze Song-Köl był także pokaz rozkładania jurty oraz pakowanie jego szkieletu na wielbłąda.

Omówiłem tylko niektóre z kirgiskich gier lecz generalnie aby być w nich dobrym należy świetnie jeździć na koniu, być silnym i nie znać strachu. Polecam także inne kraje Azji Centralnej.

TAGI
PODOBNE ARTYKUŁY
1 Komentarz
 1. Odpowiedz

  peter

  24 października 2015

  This brings back good memories of good times at Song Kul.

ZOSTAW KOMENTARZ

 • Zwierzęta
 • Akta plażowe
 • Ciekawi ludzie - niezapomniane twarze
 • Birma (Myanmar)
 • Armenia
 • Tadżykistan