Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Marcin Malik
Bunkier

Witam na stronie Kompas. Mam na imię Marcin i to jest moja opowieść. Podróżuję gdyż sprawia mi to przyjemność a przy okazji jest to wspaniały sposób na ciągłą samoedukację, która wzbogaca światopogląd i otwiera oczy na rzeczy dotąd niezauważalne, zarówno w odległych krajach jak i mi najbliższych. Poznawajmy inne kultury lecz szanujmy i brońmy swojej.

Czytaj więcej O AUTORZE

Rejestracja
Dzięki rejestracji otrzymasz możliwość komentowania, używania avatara i otrzymywania powiadomień o nowych wpisach na stronie. Aby się zarejestrować kliknij w ten link.

Osoby nie chcące się rejestrować mogą komentować jako goście bez dodatkowych funkcji.

Logowanie

Nie pamiętasz hasła?

Wyszukiwanie
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Polityka prawdy
Wycieczki do Azji

Lewicowy “Szpieg-book”

Moje konto jest często blokowane za publikowanie prawdy i konserwatywnych poglądów.

Ponadto Facebook regularnie usuwa "likes" z prawicowych stron i zaniża je w wynikach wyszukiwania.

Facebook w teorii "pozwala" promować artykuły krytykujące propagandę homoseksualną i anty-imigrancką, lecz jednocześnie ich nie promuje, gdyż liczba odwiedzin w takich wpisach jest zamrażona.

Facebook jest lewicową fortecą, która prawdę określa jako "mowę nienawiści", a zdrowy rozsądek jako "dyskryminację". Doszło nawet do tego, że Facebook usunął wpis papieża emeryta Benedykta XVI, gdyż był on zbyt konserwatywny - czyli fachowo mówiąc, nie spełniał "standardów społeczności" Facebooka.

Dobrze się zastanów zanim dasz informacje o sobie na tym istotnym skrzydle CIA. Żyjemy w czasach gdy nie trzeba brutalnie przesłuchiwać "wrogów rewolucji", skoro istnieje urządzenie dzięki któremu ludzie sami powiedzą co zrobili, i nawet co będa robić. Facebook wie z kim jesteś powiązany; a jesli jesteś bardzo naiwny to zna też twoja rodzinę i rejestrację twojego samochodu. Dla wywiadu, Facebook to kraina spełnionych marzeń.

Facebook to kopalnia, która zamiast węgla wydobywa informacje o tobie, i zarabia pieniądze na twojej prywatności.

Tym z Państwa, którzy wątpią w "wolność słowa", radzę się nauczyć jak fałszować swój adres IP. Pierwsza zasada jest taka, że adres IP nie podróżuje razem z użytkownikiem, choć jest więcej sposobów. Jeśli ktoś jest "nietolerancyjnym rasistą", i chce napisać na FB że: Polacy są biali i tylko biali, że nie chce przerabiać Pałącu Kultury na minaret, oraz że odbyt został zaprojektowany tylko w celach toaletowych, wówczas lepiej jest taki komentarz dać poza swoim miejscem zamieszkania, gdyż jak czytałem, w przeciwnym wypadku: "dzielni mundurowi nie mają problemu ze znalezieniem delikwenta promujące estremistyczny materiał". Na marginesie, to nie komunizm, ale "progresywna demokracja".

Miejsce na reklamę
Parę słów od autora

Podróżując od chrześcijańskich pozostałości Konstantynopola i piasków antycznej Persji, poprzez Himalaje, Wielki Mur Chiński oraz gęste dżungle Borneo zdałem sobie sprawę, że świat powinien mieć swój ustalony porządek. Dlatego pomimo moich pięknych przygód i doświadczeń zawsze pamiętałem do której kultury ja sam należę i zawsze doceniałem piękno oraz wartości naszej wspaniałej, Białej Chrześcijańskiej cywilizacji.

Wymiana walut
Prognoza pogody
Ciekawostki

Narodowe gry Kirgistanu

Napisał: Marcin Malik

Narodowe Gry Kirgistanu

 

Podróżując po Azji Centralnej zwróciłem uwagę na narodowe gry Kirgistanu, które są bardzo specyficzne i ściśle związane z kirgiską kulturą. Dobrze się bawiłem próbując kilku z nich, choć są one trudne. Aby sprostać wyzwaniom, trzeba dobrze jeździć na koniu.

 

Przykłady kirgiskich gier

GryKr
Pierwsza gra nazywa się Ulak-Tartysh, i jest to połączenie polo i rugby, mimo że „sprzęt” jest bardziej zróżnicowany. Są dwie drużyny a zawodnicy próbują sobie wyrwać martwą kozę, która ma obciętą głowę i nogi do kolan. Następnie zwłoki kozy mają być doprowadzone do oznakowanego celu. Z punktu obserwatora wygląda to interesująco gdyż grupa mężczyzn na koniach walczy o zwłoki kozy bez głowy. Z nieoficjalnych źródeł dowiedziałem się, że wygrana drużyna zjada kozę.

GryKirgistanu1

Inną interesującą grą jest Kyz Kuumai. Polega to na tym, że mężczyzna na koniu goni dziewczynę (także na koniu) i próbuje ją pocałować w galopie. Jeśli ją pocałuje, wygrywa. Jeśli mu się nie uda, dziewczyna może gonić jego.

Ciekawe było także Tyin Emmei czyli podniesienie monet z ziemi w pełnym galopie. Dziś jednak monety zastąpiły banknoty.

GryKirgistanu2

Jest także Oodarysh czyli najprościej mówiąc zapasy na koniach. Wygrywa ten kto zrzuci przeciwnika z konia.

Jest także wiele wyścigów konnych na różne dystanse w których sam brałem udział. Gdy byłem na jednym z festiwali zorganizowanym przy chłodnym i wietrznym jeziorze Song-Köl był także pokaz rozkładania jurty oraz pakowanie jego szkieletu na wielbłąda.

Omówiłem tylko niektóre z kirgiskich gier lecz generalnie aby być w nich dobrym należy świetnie jeździć na koniu, być silnym i nie znać strachu. Polecam także inne kraje Azji Centralnej.

TAGI
PODOBNE ARTYKUŁY
1 Komentarz
 1. Avatar
  Odpowiedz

  peter

  24 października 2015

  This brings back good memories of good times at Song Kul.

ZOSTAW KOMENTARZ

Informuj mnie o dyskusji w temacie "Narodowe gry Kirgistanu" bez zostawiania komentarza, na e-mail:

 • Zwierzęta
 • Akta plażowe
 • Ciekawi ludzie - niezapomniane twarze
 • Birma (Myanmar)
 • Armenia
 • Tadżykistan