Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Facebook Twitter YouTube Twitter
Facebook Twitter YouTube Twitter
Marcin Malik
Bunkier

Witam na stronie Kompas. Mam na imię Marcin i to jest moja opowieść. Podróżuję gdyż sprawia mi to przyjemność a przy okazji jest to wspaniały sposób na ciągłą samoedukację, która wzbogaca światopogląd i otwiera oczy na rzeczy dotąd niezauważalne, zarówno w odległych krajach jak i mi najbliższych. Poznawajmy inne kultury lecz szanujmy i brońmy swojej.

Czytaj więcej O AUTORZE

Kanał YouTube

Polecam mój pełen przygód kanał YouTube

Przekaż darowiznę

Jeśli lubisz stronę Kompas i chciałbyś wesprzeć ten projekt, przekaż darowiznę naciskając na poniższy guzik.

Polityka Prawdy

Wyszukiwanie
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Wycieczki do Azji

Szpieg – book

Miejsce na reklamę

Parę słów od autora

Podróżując od chrześcijańskich pozostałości Konstantynopola i piasków antycznej Persji, poprzez Himalaje, Wielki Mur Chiński oraz gęste dżungle Borneo zdałem sobie sprawę, że świat powinien mieć swój ustalony porządek. Dlatego pomimo moich pięknych przygód i doświadczeń zawsze pamiętałem do której kultury ja sam należę i doceniałem także piękno oraz wartości naszej pięknej - Białej Chrześcijańskiej cywilizacji.

Wymiana walut
Prognoza pogody
Ciekawostki

Delfiny Irrawaddy

Napisał: Marcin Malik

Delfiny Irrawaddy

 

Delfiny Irrawaddy to rzeczny gatunek delfinów, który pomimo ochrony ciągle jest zagrożony. Są spokrewione z orkami.

 

Laos - wypatrywanie delfinów Irrawaddy

Laos – wypatrywanie delfinów Irrawaddy

Delfiny Irrawaddy (Orcaella brevirostris) są rzadkim gatunkiem blisko spokrewnionym z orką. Występują one głównie w Zatoce Bengalskiej i Azji płd-wsch a największa ich populacja bo aż 90% występuje na terytorium Indii i Bangladeszu. W innych częściach świata, takich jak Laos, Kambodża, Flilipiny, Malezja, Indonezja i Birma, są gatunkiem krytycznie zagrożonym.

Delfiny Irrawady są prawnie chronione aby ich populacja z około 7000 sztuk reguralnie wzrastała lecz na to potrzeba jeszcze bardzo dużo czasu. Jako ciekawostkę dodam, że delfiny Irrawady są delfinami oceanicznymi, które adaptowały się do życia w rzekach oraz blisko wejść do otwartych wód. Można je spotkać między innymi w Mekongu, Ganges i rzece Irrawaddy skąd wzięły swoją nazwę.

Delfiny Irrawaddy w Laosie

Gdy byłem na Si Phan Don (kraina 4000 wysp) w Laosie, popłynąłem do Kambodży. Jest to możliwe z wyspy Don Khon gdzie za 30000 Kip laotaskich dzieląc łódkę z 4 osobami odbyłem krótki, około 15 minutowy rejs. Płynąc poprzez wiry rzeczne i wystające drzewa dostałem się do brzegu w Kambodży. Była to mała graniczna wieś Aung Cheu Teal choć nic mi nie wiadomo aby była to oficjalna granica pomiędzy Laosem a Kambodżą. Podpływając do celu zobaczyłem drewniane chatki na balach pokryte strzechą oraz flagi wielu krajów co wyglądało jak granica. Było to dość interesujące miejsce choć największą atrakcją jest tu oglądanie delfinów Irrawady z platformy unoszącej się na wodzie.

Rzeczywiście jest to bardzo dobre miejsce do ich obserwacji. Widziałem całą rodzinę, raz wynurzającą się bardzo blisko lecz częściej daleko. Zrobiłem wiele zdjęć lecz niestety delfiny są bardzo szybkie i dlatego ciężko jest je uchwycić. Jest to na pewno bardzo miłe doświadczenie, choć nie radzę spodziewać się tu cudów. Delfiny nie wyskakują w powietrze aby przefrunąć przez płonącą obręcz. Wynurzają się tylko na chwilę aby zaczerpnąć powietrza i znikają szybko po wodę. Trzeba mieć szybkie oko.

Delfiny2
Przyjemność ta kosztuje $2 lub 20000 Kip laotańskich lub 8000 Riali kambodżańskich i najbardziej opłaca się płacić dolarami. Po wszystkim wsiadłem do małej drewnianej łódki i wróciłem do Laosu.

Delfiny Irrawaddy w Kambodży

Rok później odbyłem prawie miesięczną wyprawę po Kambodży i dotarłem do małego miasteczka nad Mekongiem o nazwie Kratie. Stamtąd odbyłem 15 km wycieczkę rowerową po okropnych i dziurawych lecz także przygodowych i pięknych drogach do osady Kampi. Tu z dwojgiem Holendrów wziąłem łódkę za $6 od osoby i spędziliśmy ponad godzinę obserwując delfiny Irrawaddy. Tak jak wcześniej w innej części Kambodży, także i tutaj widziałem je ale głównie z daleka i niezbyt długo. Było jednak warto gdyż wycieczka była przyjemna i widziałem całe rodziny delfinów.

Napisałem ten artykuł aby pokazać wielkie znaczenie jakie ma ochrona zwierząt oraz ich ekosystemów. Delfiny Irrawaddy są tylko jednym z wielu zagrożonych gatunków, które spotkałem podczas swoich podróży.

TAGI
PODOBNE ARTYKUŁY

ZOSTAW KOMENTARZ

  • Zwierzęta
  • Akta plażowe
  • Ciekawi ludzie - niezapomniane twarze
  • Birma (Myanmar)
  • Armenia
  • Tadżykistan