Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Facebook YouTube
Facebook YouTube
Marcin Malik
Bunkier

Witam na stronie Kompas. Mam na imię Marcin i to jest moja opowieść. Podróżuję gdyż sprawia mi to przyjemność a przy okazji jest to wspaniały sposób na ciągłą samoedukację, która wzbogaca światopogląd i otwiera oczy na rzeczy dotąd niezauważalne, zarówno w odległych krajach jak i mi najbliższych. Poznawajmy inne kultury lecz szanujmy i brońmy swojej.

Czytaj więcej O AUTORZE

Kanał YouTube

Polecam mój pełen przygód kanał YouTube

Przekaż darowiznę

Jeśli lubisz stronę Kompas i chciałbyś wesprzeć ten projekt, przekaż darowiznę naciskając na poniższy guzik.

Polityka Prawdy

Wyszukiwanie
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Wycieczki do Azji

Szpieg – book

Miejsce na reklamę

Parę słów od autora

Podróżując od chrześcijańskich pozostałości Konstantynopola i piasków antycznej Persji, poprzez Himalaje, Wielki Mur Chiński oraz gęste dżungle Borneo zdałem sobie sprawę, że świat powinien mieć swój ustalony porządek. Dlatego pomimo moich pięknych przygód i doświadczeń zawsze pamiętałem do której kultury ja sam należę i doceniałem także piękno oraz wartości naszej pięknej - Białej Chrześcijańskiej cywilizacji.

Wymiana walut

CurrencyRate

Prognoza pogody

Azja

 

Azja to największy i najbardziej zaludniony kontynent na świecie, który jest bardzo atrakcyjny turystycznie. Azja to kontynent malowniczych pejzarzy oraz ludzi wielu kultur i ras, z bardzo bogatym dziedzictwem kulturowym. W tym rozdziale zamierzam omówić podział Azji na regiony,  oraz niektóre miejsca i fakty, które mają na celu zachęcenie do podróży po Azji

Azja

Azja

 

Ogólny podział Azji

Azja jest największym i najbardziej zaludnionym kontynentem na Ziemi, ulokowanym zarówno na północnej jak i południowej półkuli. Na zachodzie granica Azji przebiega wzdłuż gór Ural, rzeki Ural, Morza Kaspijskiego, gór Kaukaz, Morza Czarnego, Bosforu, Kanału Sueskiego i Morza Czerwonego. Na południu granicą Azji jest Ocean Indyjski i Morze Timorskie, na wschodzie Północny Pacyfik i Cieśnina Beringa, a na północy Ocean Arktyczny.

Azja zajmuje teren 44.579.000km2 a jej całkowita populacja wynosi prawie 4.440mld, i będzie pewnie wynosić o kolejne 50mln więcej gdy skończę pisać ten artykuł.

Kontent azjatycki dzielę na następujące regiony:

Podział polityczny Azji

Podział polityczny Azji zależy od punktu widzenia gdyż Azja dzieli się na kraje niepodległe, regiony autonomiczne, specjalne strefy administracyjne, państwa nieuznawane, państwa częściowo uznawane oraz samozwańcze (separatystyczne) republiki wewnątrz innych krajów. Oficjalne źródła informują że Azja dzieli się na 48 niepodległych państw, lecz moim zdaniem liczbę tą należy traktować umownie. Podział polityczny Azji wygląda inaczej w oczach Arabów i inaczej w oczach Żydów; mimo że tego rodzaju przykładów możnaby podać więcej.

Poza tym wcale nie jest powiedziane że liczba 48 niepodległych państw utrzyma się, gdyż w 1991 roku, po rozpadzie Związku Radzieckiego 15 nowych krajów pojawiło się na mapie świata. Podejrzewam że gdyby doszło do rozpadu Chińskiej Republiki Ludowej to pojawiłoby się przynajmniej 8 nowych krajów, a po rozpadzie Turcji przybyłyby kolejne 2 i mapa Azji Mniejszej także uległaby dużej zmianie.

Mapa Azji z podziałem na regiony.

Mapa Azji z podziałem na regiony.

Państwami i regionami częściowo uznawanymi są na przykład: Tajwan, Osetia Południowa, Abchazja czy Cypr Północny, który jest uznawany tylko przez Turcję. Co ciekawe, Izrael nie jest uznawany przez 23 członków ONZ, natomiast Palestynę formalnie uznało 138 krajów. W Azji są także kraje separatystyczne i obszary sporne, czyli te które walczą o swoją niepodległość lub o które walczą kraje niepodległe. Do tych zaliczyłbym np.: Czeczenię, Dżammu i Kaszmir, Kurdystan czy Papuę Zachodnią.

Do niedawna problem był także na Sri Lance, gdzie Tamilskie Tygrysy walczyły o północną część wyspy. Terytoria autonomiczne leżą głównie w Rosji i w Chinach, choć są one także w Tadżykistanie, Uzbekistanie, na Filipinach, w Azerbejdżanie, w Iraku i w Indonezji. Uważam więc, że na pytanie ile znajduje się krajów w Azji można w granicach rozsądku odpowiedzieć na wiele sposobów, i ciągle mieć rację.

Opisy każdego z regionów Azji oraz szczegółowy podział na kraje niepodległe, specjalne regiony administracyjne i autonomiczne, można zobaczyć wchodząc na konkretny region Azji powyżej.

, Azja, Kompas Travel

Baktriany na mongolskim stepie.

Charakterystyka Azji

Azja charakteryzuje się bardzo zróżnicowanym klimatem, ukształtowaniem terenu oraz florą i fauną. Znajdują się tam rejony o najniższych temperaturach (Syberia), najwyższy szczyt na Ziemi (Mount Everest), najludniejszy kraj świata (Chiny), największe jezioro (Morze Kaspijskie) a także pustynie, tundry, lasy równikowe, tajgi oraz bajeczne plaże i egzotyczne wyspy z palmami do morza. Każdy rejon Azji zamieszkują ludzie innych kultur, religii i ras, co także przy różnych uwarunkowaniach klimatycznych i geologicznych sprawia że kontynent ten ma wiele do zaoferowania.

Azja jest kolebką między innymi takich kultur jak: indyjska, mongolska, tybetańska, perska, hebrajska, arabska oraz orientalna. Podróżnicy mogą znaleźć w Azji cuda świata, takie jak: Taj Mahal, Wielki Mur Chiński, Angkor Wat i Petra. W Azji jest także Wyżyna Tybetańska oraz Półwysep Arabski i Malajski, które są znakomitym przykładami na to jak bardzo kultury, religie i rasy Azji mogą się różnić. Azja jest więc bardzo atrakcyjnym turystycznie kontynentem, a podróż po nim to przygoda poprzez odmienne cywilizacje, architektury, kuchnie i malownicze pejzarze.

Azję zamieszkuje około 60% ludności świata, i niestety charakteryzuje się on wysokim przyrostem naturalnym. Najbardziej zaludnionymi regionem jest Makao, gdzie przypada prawie 22000 osób na 1km2, a najmniej Mongolia gdzie wiele obszarów jest w ogóle niezamieszkanych i gdzie średnio są to mniej niż 2 osoby na 1km2. W Azji znajdują się największe metropolie świata, takie jak na przykład: New Delhi, Karaczi, Tokio, Seul, Singapur, Pekin, Osaka, Szanghaj, Bangkok, Dżakarta, Bombaj czy Kalkuta.

Wraz z wielką populacją rozwija się też ogromny przemysł, choć z drugiej strony także nędza, choroby i problemy społeczne, które opanowują Azję szybciej niż jest ona sobie z tym w stanie poradzić. Z jednej strony wielkie aglomeracji miejskie przyczyniły się do zubożenia flory i fauny, mimo że ciągle jest też wiele rezerwatów, które traktowane są jako bogactwa narodowe i światowe.

Wodospad na wyspie Siquijor. Visayas, Filipiny.

Wodospad na wyspie Siquijor. Visayas, Filipiny.

Wiele gatunków zwierząt bardzo dobrze sobie radzi żyjąc wśród ludzi, gdyż w miastach łatwo jest znaleźc żywność. Jestem wielkim miłośnikiem zwierząt i dlatego do najciekawszych gatunków azjatyckich osobiście zaliczam: tygrysa (zamieszkującego głównie Chiny, Indie, Indonezję i Syberię), pandę wielką (Chiny), warana z Komodo (Indonezja), Irbisa – panterę śnieżną (zamieszkuje wysokie partie Himalajów), pytony tygrysie i kobry (głównie Subkontynent Indyjski i Azja Płd-Wsch.), żółwie morskie (wszystkie ciepłe morza i oceany Azji), gawiale (głównie rzeka Ganges), orangutany (Borneo), żurawie mandżurskie (Japonia).

Podsumowanie

Sztuka umiejętnego podróżowania mającą na celu dobrą edukacją wzbogacającą duszę jest odnajdywanie piękna w każdym zakątku świata, jednocześnie doceniając piękno i wartość własnego kraju i swojej własnej kultury. Moja ogromna niechęć do multi-kulturalizmu płynie właśnie z chęci poznawania i zachowywania innych kultur i ras. Uważam też, że silne granice pomagają chronić różnorodność.

Azja południowo-wschodni.

Azja południowo-wschodnia, to bardzo atrakcyjny region. Tajlandia.

(Polecam działy konkretnych regionów Azji, gdzie znajduje się więcej informacji. Celem tego artykułu jest głównie lokalizacja i podział Azji).

TAGI
PODOBNE ARTYKUŁY
, Azja Zachodnia, Kompas Travel
Azja Zachodnia

21 marca 2010

, Azja Południowo – Wschodnia, Kompas Travel
Azja Południowo – Wschodnia

16 czerwca 2010

, Azja Południowa, Kompas Travel
Azja Południowa

14 sierpnia 2010

, Azja Centralna, Kompas Travel
Azja Centralna

25 lutego 2011

, Azja Północna, Kompas Travel
Azja Północna

21 lipca 2011

, Azja Wschodnia, Kompas Travel
Azja Wschodnia

28 lipca 2011

ZOSTAW KOMENTARZ

  • Zwierzęta
  • Akta plażowe
  • Ciekawi ludzie - niezapomniane twarze
  • Birma (Myanmar)
  • Armenia
  • Tadżykistan