Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Marcin Malik
Biały Bunkier

Witam na stronie Kompas. Mam na imię Marcin i to jest moja opowieść. Podróżuję gdyż sprawia mi to przyjemność a przy okazji jest to wspaniały sposób na ciągłą samoedukację, która wzbogaca światopogląd i otwiera oczy na rzeczy dotąd niezauważalne, zarówno w odległych krajach jak i mi najbliższych. Poznawajmy inne kultury lecz szanujmy i brońmy swojej.

Czytaj więcej O AUTORZE

Rejestracja
Dzięki rejestracji otrzymasz możliwość komentowania, używania avatara i otrzymywania powiadomień o nowych wpisach na stronie. Aby się zarejestrować kliknij w ten link.
Osoby nie chcące się rejestrować mogą komentować jako goście bez dodatkowych funkcji.
Logowanie

Nie pamiętasz hasła?

Wyszukiwanie
Polityka prawdy
Wycieczki do Azji

“Pejs”book
Moje konto jest często blokowane za publikowanie prawdy i konserwatywnych poglądów. Koszerna demokracja w akcji.
Miejsce na reklamę
Parę słów od autora

Podróżując od chrześcijańskich pozostałości Konstantynopola i piasków antycznej Persji, poprzez Himalaje, Wielki Mur Chiński oraz gęste dżungle Borneo zdałem sobie sprawę, że świat powinien mieć swój ustalony porządek. Dlatego pomimo moich pięknych przygód i doświadczeń zawsze pamiętałem do której kultury ja sam należę i zawsze doceniałem piękno oraz wartości naszej wspaniałej, Białej Chrześcijańskiej cywilizacji.

Wymiana walut
Prognoza pogody
Azja i Regiony Azji

Azja Zachodnia

Napisał: Marcin Malik

Azja Zachodnia (lokalizacja regionu i podział na kraje)
western_asia

Region Azji Zachodniej ma według mnie precyzyjnie wydzielone granice. Na zachodzie zaczyna się od Bosforu, Morza Śródziemnego, Kanału Sueskiego i Morza Czerwonego, a na południu obejmuje całą Peninsulę Arabską. Na północy Azję Zachodnią wydzielają południowa granica Morza Czarnego, góry Kaukaz i granica z Rosją, południowa granica Morza Kaspijskiego i granica z Turkmenistanem. Natomiast wschodnią granicą Azji Zachodniej jest granica Iranu z Afganistanem i Pakistanem.

Azja Zachodnia obejmuje teren ponad 6,2mln km2 a jej całkowita populacja to około 300mln.

Istnieją różne podziały regionów lecz mój własny uważam za jedyny właściwy i dlatego ja do Azji Zachodniej zaliczam następujące kraje i terytoria:

 • Syria
 • Palestyna (częściowo uznana, w granicach Izraela)
 • Cypr
 • Półwysep Synaj (azjatycka część Egiptu)

Półwysep Arabski (Peninsula Arabska)

 • Arabia Saudyjska
 • Katar
 • Kuwejt
 • Bahrajn
 • Oman
 • Jemen

Azja Mniejsza

 • Turcja (oprócz 3% terytorium kraju na zachód od Bosforu)

Kaukaz

Domyślam się, że w związku z błędnym przekazem w publicznych mediach niektóre kraje, które zaklasyfikowałem do Azji Zachodniej mogą być dla kogoś niespodzianką. Na przykład Afganistan według mnie należy definitywnie tylko do Azji Centralnej, choć z doświadczenia wiem że kraj ten zaliczany jest do trzech różnych regionów Azji zależnie od “geografa”. Egipt leży w Afryce północnej lecz Półwysep Synaj znajdujący się po wschodniej stronie Kanału Sueskiego leży w Azji. Do Azji Zachodniej zaliczam też wyspę Cypr, co może być sprzeczne politycznie lecz na pewno jest poprawne geograficznie. Cypr leży daleko na wschód of Bosforu, choć będąc dokładnym prawie 800km od Krety i jedyne 250km od Libanu. Z drugiej jednak strony rozumiem, że Cypr jest kulturowo europejski i że jest terroryzowany i częściowo okupowany przez Turcję. Turcja natomiast pod żadnym pozorem nie może być zaliczana do Europy! Jedynie 3% terytorium Turcji od Bosforu na zachód jest w Europie, natomiast pozostałe 97% znajduje się w Azji. Ponadto Turcy to muzułmanie, którzy pomiędzy VI a XI wiekiem przeprowadzili się do Azji Mniejszej, lecz na prawdę są oni ludźmi Azji Centralnej pochodzącymi zza wschodniego wybrzeża Morza Kaspijskiego, z terenów dzisiejszego Kazachstanu i Turkmenistanu. Jedynie co muzułmańscy Turcy mają wspólnego z Europą to tysiącletnie wojny, gwałty i nieprzerwane rozboje. Izrael także znajduje się w Azji Zachodniej, pomimo że niektórzy kontrolowani przez Syjonistów lewicowi politycy starają się ten kraj na siłę przesunąć do Europy. Ostatnią sprawą są kraje Kaukazu, które według pewnych źródeł “leżą na granicy Europy i Azji”, lecz jeśli spojrzymy na pasmo Gór Kaukaskich oddzielających Europę od Azji oraz na odległość Kaukazu od Bosforu, to oczywiste jest że Gruzja, Armenia i Azerbejdżan znajdują się także w Azji Zachodniej.

west-asia1

Z turystycznego punktu widzenia Azja Zachodnia to region gdzie można zobaczyć bogatą sztukę i architekturę pozostawioną po perskich przodkach, choć są także atrakcyjne plaże, ciepłe morza oraz dobre jedzenie. W Azji Zachodniej można podziwiać uroki pustyni przemierzając ją na wielbłądzie, można chodzić po górach oraz unosić się na Morzu Martwym lub nurkować w Morzu Czerwonym i Śródziemnym. Możliwości jest wiele lecz do Azji Zachodniej radzę pojechać podczas europejskiej zimy, która dla nas i tak będzie gorąca lecz przynajmniej będzie do wytrzymania. Najciekawsze miasta Azji Zachodniej to Dubaj, Stambuł (dawny Konstantynopol), Doha, Muskat, Jerozolima i Betlejem. Sama tylko Jordania i Izrael kryją w sobie wiele zabytków, w tym dwa cuda świata, takie jak Petra oraz Stare Miasto w Jerozolimie. Warto też wspomnieć, że w Azji Zachodniej powstało chrześcijaństwo, co oznacza, że do dziś znajduje się tam wiele świętych miejsc dla nas chrześcijan. Oprócz tego bardzo atrakcyjna lecz także bardzo niedoceniona jest starożytna Persja (dzisiejszy Iran) oraz jej miasta jak Shiraz, Yazd, Esfahan czy ruiny antycznego Persepolis. W Azji Zachodniej wielką przygodą jest także poznanie miejscowej kultury oraz wszelkich kabaretów i “fajerwerków” z nią związanych. Poza tym cały region Azji Centralnej polecam na zakupy; a specjalnością regionu są prawie oryginalne lecz bardzo dobre perfumy, piękne dywany, ładne materiały i bogate rzemiosło.

(Polecam działy konkretnych krajów gdzie znajduje się więcej informacji gdyż celem tego artykułu jest lokalizacja i podział regionu).

Azja Zachodnia czy Bliski Wschód

“Bliski Wschód” to euro – centryczna nazwa, która swym zasięgiem geograficznym obejmuje Azję Zachodnią oraz północno – wschodnią Afrykę. Ponadto osoby używające terminu “Bliski Wschód” najczęściej same nie są pewne gdzie ten region zaczyna sie i kończy. Zazwyczaj wszyscy do “Bliskiego Wschodu” zaliczają Egipt choć niektórzy w przypływie fantazji także Libię i Afganistan. Ja wolę nazwę “Azja Zachodnia” w wydzielonych przez mnie granicach oraz z drugiej strony także “Afryka Północna”, gdyż ujmowanie tych dwóch osobnych regionów właśnie w ten sposób jest dokładne i nie łączy ze sobą dwóch osobnych kontynentów.

TAGI
PODOBNE ARTYKUŁY
Azja

25 października 2011

Azja Centralna

25 lutego 2011

Azja Południowo – Wschodnia

16 czerwca 2010

Azja Wschodnia

28 lipca 2011

Azja Południowa

14 sierpnia 2010

Azja Północna

21 lipca 2011

2 komentarze
 1. Odpowiedz

  elżbieta

  30 września 2015

  Rzeczywiscie, Irak to niedoceniona kraina turystycznie ale nie jest to panstwo arabskie tylko perskie. Wprawdzie jest to panstwo muzulmanskie jednak arabowie stanowia tam niecale 3% ludnosci. okolo 60 % to persowie a 23% to azerowie i dalej inne miniejszosci. A swoja droga to dlaczego panstwa arabskie nie przyjmuja syryjskich uchodzcow. Czyzby panstwa muzulmanskie nie rozumieja praw Koranu ktoregojednym z 5 filarw jest JALMUZNA czyli ofiarowanie ponocy potrzebujacycm. Trudno mi doprawdy zrozumiec te sytuacje.

  • Marcin Malik
   Odpowiedz

   Marcin Malik

   26 lutego 2018

   Bogate kraje arabskie nie przyjmują muzułmańskich nachodźców dlatego że ich celem jest zalanie Europy muzułmanami, tak aby mogli oni u nas “walczyć za sprawę Allaha”. Jest to okupacja bez wojny, tak zwana islamizacja.

ZOSTAW KOMENTARZ

Informuj mnie o dyskusji w temacie "Azja Zachodnia" bez zostawiania komentarza, na e-mail:

 • Zwierzęta
 • Akta plażowe
 • Ciekawi ludzie - niezapomniane twarze
 • Birma (Myanmar)
 • Armenia
 • Tadżykistan