Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Marcin Malik
Biały Bunkier

Witam na stronie Kompas. Mam na imię Marcin i to jest moja opowieść. Podróżuję gdyż sprawia mi to przyjemność a przy okazji jest to wspaniały sposób na ciągłą samoedukację, która wzbogaca światopogląd i otwiera oczy na rzeczy dotąd niezauważalne, zarówno w odległych krajach jak i mi najbliższych. Poznawajmy inne kultury lecz szanujmy i brońmy swojej.

Czytaj więcej O AUTORZE

Rejestracja
Dzięki rejestracji otrzymasz możliwość komentowania, używania avatara i otrzymywania powiadomień o nowych wpisach na stronie. Aby się zarejestrować kliknij w ten link.
Osoby nie chcące się rejestrować mogą komentować jako goście bez dodatkowych funkcji.
Logowanie

Nie pamiętasz hasła?

Wyszukiwanie
Polityka prawdy
Wycieczki do Azji

“Pejs”book
Moje konto jest często blokowane za publikowanie prawdy i konserwatywnych poglądów. Koszerna demokracja w akcji.
Miejsce na reklamę
Parę słów od autora

Podróżując od chrześcijańskich pozostałości Konstantynopola i piasków antycznej Persji, poprzez Himalaje, Wielki Mur Chiński oraz gęste dżungle Borneo zdałem sobie sprawę, że świat powinien mieć swój ustalony porządek. Dlatego pomimo moich pięknych przygód i doświadczeń zawsze pamiętałem do której kultury ja sam należę i zawsze doceniałem piękno oraz wartości naszej wspaniałej, Białej Chrześcijańskiej cywilizacji.

Wymiana walut
Prognoza pogody
Azja i Regiony Azji

Azja Wschodnia

Napisał: Marcin Malik

Azja Wschodnia (lokalizacja regionu i podział na kraje)east_asia-copy

Region Azji Wschodniej znajduje się pomiędzy wybrzeżem Pacyfiku (Oceanem Spokojnym) na wschodzie, Rosją na północy, Indochinami na południu, Azją Centralną na zachodzie oraz Azją południową na płd-zach. Azja Wschodnia jest drugim najludniejszym regionem świata gdyż zajmuje powierzchnię około 12 mln km2 a zamieszkuje go ponad 1,6mld ludzi.

Istnieją różne podziały regionów lecz mój własny uważam za jedyny właściwy i dlatego ja do Azji Wschodniej zaliczam następujące kraje i terytoria:

 • Japonia
 • Korea Północna
 • Tajwan (częściowo uznawany)
 • Chiny (oprócz autonomicznego regionu Xinjiang Uygur)
 • Hong Kong (specjalny region administracyjny Chin)
 • Makao (specjalny region administracyjny Chin)
 • Tybet (autonomiczny region Chin)

Należy zauważyć, że wszystkie kraje, które wymieniłem w swoim podziale znajdują się nie tylko w określonym położeniu geograficznym ale także w chińskim kręgu kulturowym, co oznacza, że język, pisownia i sztuka pochodzą od chińskiego. Czasem w użyciu, lecz rzadziej, jest także Azja Północno – Wschodnia leżąca wzdłuż Pacyfiku lecz obejmująca tylko Japonię oraz Półwysep Koreański. Ekstremalni geografowie kierujący się bardziej klimatem niż położeniem geograficznym i kulturą zaliczając Mongolię do Azji Centralnej lecz ja zaliczam ją do Azji Wschodniej gdyż znajduje się ona we wschodnio – azjatyckim położeniu geograficznym oraz jej krégu kulturowym. Należy zauważyć, że Mongolię i Tybet łączy ten sam rodzaj buddyzmu. Czasami też Wietnam, pomimo geograficznego położenia w Azji Południowo – Wschodniej uważany jest “kulturową część Azji Wschodniej” choć ja zaliczam Wietnam do części płd-wsch.

Po głębszej analizie (nie mającej nic wspólnego z polityką) nie zaliczam regionu autonomicznego Chin Xinjiang Uygur do Azji Wschodniej lecz do Azji Centralnej. Xinjiang Uygur (inaczej Wschodni Turkiestan) jest okupowany przez Chiny lecz wciąż jest zamieszkiwany w większości przez muzułmanów pochodzenia tureckiego wywodzących się z Azji Centralnej oraz kultywujących tradycjom i kulturze Azji Centralnej. Xinjiang ma granicę z Kazachstanem, Kirgistanem i Tadżykistanem i tak samo jak w krajach Azji Centralnej można tam zobaczyć jurty oraz kuchnię, gry narodowe, obyczaje i nawet klimat który nie ma nic wspólnego z Chinami oraz z chińską rasą Han ale tylko z Azją Centralną. Na podstawie zebranych faktów Wschodni Turkiestan określam więc jako Azję Centralnę w granicach Chin choć zaznaczam też, że demografia w podbitych terytoriach Chin może szybko ulec zmianie na korzyść Chin. Polecam też mój artykuł pt: “Prawdziwa mapa Chin”.

east-asia-map-21Z punktu widzenia turystyki Azja Wschodnia to niezwykle atrakcyjny region gdzie można zobaczyć orientalną sztukę i architekturę oraz całe piękno kulturowe zostawione po orientalnych przodkach. Kultura Azji Wschodniej opiera się na buddyźmie, konfucjaniźmie i taoiźmie choć w Mongolii występuje też szamanizm. Azja Wschodnia jest też bogata we florę i faunę, piękne góry, pustynie i plaże a do tego jest to region bardzo smacznej i wyszukanej kuchni. W Azji Wschodniej można zobaczyć Wielki Mur Chiński, Zakazane Miasto, Armię Terakotową i Klasztor Shao Lin a także pustynię Gobi i szczyt Fuji. Oprócz tego w Azji Wschodniej znajdują się największe metropolie na świecie takie jak: Szanghaj, Pekin, Seul, Hong Kong oraz Tokio, które jest na marginesie najludniejszym miastem na świecie.

(Polecam działy konkretnych krajów gdzie znajduje się więcej informacji gdyż celem tego artykułu jest lokalizacja i podział regionu).

Azja Wschodnia czy Daleki Wschód?

“Daleki Wschód” jest pojęciem euro – centrycznym i jest on moim zdaniem zbyt często używany w odniesieniu do wielkiego obszaru geograficznego wzdłuż Pacyfiku, bez przywiązywania uwagi do konkretnych krajów. Istnieje jeszcze jeden termin: “Region Azji i Pacyfiku”, które jest tak “leniwy” że określa Azję Wschodnią, Południową – Wschodnią i Oceanię w jednej grupie geograficznej tylko z uwagi swojego położenia wzdłuż Pacyfiku. Ja uważam obydwa te pojęcia jako euro -centryczne wymysły ludzi mających duże zaległości z geografii.

Azja Wschodnia” natomiast jest bardziej adekwatna co do czynników kulturowych i geograficznych, jest bardziej dokładna oraz także bardziej pomocna w ujęciu politycznym.

TAGI
PODOBNE ARTYKUŁY
Azja

25 października 2011

Azja Centralna

25 lutego 2011

Azja Zachodnia

21 marca 2010

Azja Południowo – Wschodnia

16 czerwca 2010

Azja Południowa

14 sierpnia 2010

Azja Północna

21 lipca 2011

ZOSTAW KOMENTARZ

Informuj mnie o dyskusji w temacie "Azja Wschodnia" bez zostawiania komentarza, na e-mail:

 • Zwierzęta
 • Akta plażowe
 • Ciekawi ludzie - niezapomniane twarze
 • Birma (Myanmar)
 • Armenia
 • Tadżykistan