Azja Wschodnia
Azja Wschodnia
Azja Wschodnia leży wzdłuż Pacyfiku i obejmuje kraje 'chińskiego kręgu kulturowego’, który miał swój rozkwit w innych krajach Azji Wschodniej za czasów dynastii Tang. Azja Wschodnia to bardzo ciekawy region. Jest to ojczyzna Wielkiego Chińskiego Muru, Armii Terakotowej i antycznych świątyń buddyjskich i konfucjańskich w Japonii i Korei. Azja Wschodnia to także misie panda, malownicze pejzaże i bogactwo smaków orientalnych potraw.
Podział Azji Wschodniej
Region Azji Wschodniej znajduje się pomiędzy wybrzeżem Pacyfiku (Oceanem Spokojnym) na wschodzie, Rosją na północy, Indochinami na południu, Azją Centralną na zachodzie oraz Azją południową na płd-zach. Azja Wschodnia jest drugim najludniejszym regionem świata, gdyż zajmuje powierzchnię około 12 mln km2, a zamieszkuje go ponad 1,6mld ludzi.
Istnieją różne podziały regionów, lecz mój własny uważam za jedyny właściwy i dlatego ja do Azji Wschodniej zaliczam następujące kraje i terytoria:
- Japonia
- Korea Północna
- Tajwan (oficjalnie Republika Chińska, jest częściowo uznawany)
- Chiny (oprócz autonomicznego regionu Xinjiang Uygur)
- Hong Kong (specjalny region administracyjny Chin)
- Makao (specjalny region administracyjny Chin)
- Tybet (autonomiczny region Chin)
Głębsza analiza Azji Wschodniej
Należy zauważyć, że wszystkie kraje, które wymieniłem w swoim podziale znajdują się nie tylko w określonym położeniu geograficznym ale także w chińskim kręgu kulturowym, co oznacza że język, pisownia i sztuka pochodzą od chińskiego. Czasem w użyciu, lecz rzadziej, jest także Azja północno-wschodnia leżąca wzdłuż Pacyfiku lecz obejmująca tylko Japonię oraz Półwysep Koreański.
Ekstremalni geografowie kierujący się bardziej klimatem niż położeniem geograficznym i kulturą zaliczając Mongolię do Azji Centralnej, lecz ja zaliczam ją do Azji Wschodniej gdyż znajduje się ona we wschodnio – azjatyckim położeniu geograficznym oraz jej kręgu kulturowym. Należy zauważyć, że Mongolię i Tybet łączy ten sam rodzaj buddyzmu. Czasami też Wietnam, pomimo geograficznego położenia w Azji południowo-schodniej uważany jest za 'kulturową część Azji Wschodniej’, choć ja zaliczam Wietnam do Azji płd-wsch.
Po głębszej analizie, nie mającej nic wspólnego z polityką, nie zaliczam regionu autonomicznego Chin Xinjiang Uygur do Azji Wschodniej lecz do Azji Centralnej. Xinjiang Uygur (inaczej Wschodni Turkiestan) jest okupowany przez Chiny lecz wciąż jest zamieszkiwany w większości przez muzułmanów pochodzenia tureckiego. Ujgurzy wywodzącą się z Azji Centralnej, oraz wciąż kultywują tradycjom i kulturze Azji Centralnej. Xinjiang ma granicę z Kazachstanem, Kirgistanem i Tadżykistanem, i tak samo jak w krajach Azji Centralnej można tam zobaczyć jurty oraz kuchnię, gry narodowe, obyczaje i nawet klimat który nie ma nic wspólnego z Chinami oraz z chińską rasą Han.
Na podstawie zebranych faktów Wschodni Turkiestan określam więc jako Azję Centralnę w granicach Chin, choć zaznaczam też że demografia w podbitych terytoriach Chin może szybko ulec zmianie na korzyść Chin. Polecam też mój artykuł pt: „Prawdziwa mapa Chin”.
Atrakcje turystyczne Azji Wschodniej
Z punktu widzenia turystyki Azja Wschodnia to niezwykle atrakcyjny region, gdzie można zobaczyć orientalną sztukę i architekturę oraz całe piękno kulturowe zostawione po orientalnych przodkach. Kultura Azji Wschodniej opiera się na takich nurtach filozoficznych jak: buddyzm, konfucjanizm i taoizm, choć w Mongolii występuje też szamanizm. Azja Wschodnia jest też bogata we florę i faunę, piękne góry, pustynie i plaże, a do tego jest to region bardzo smacznej i wyszukanej kuchni.
W Azji Wschodniej można zobaczyć Wielki Mur Chiński, Zakazane Miasto, Armię Terakotową i Klasztor Shao Lin, a także pustynię Gobi i szczyt Fuji. Oprócz tego w Azji Wschodniej znajdują się największe metropolie na świecie, takie jak: Szanghaj, Pekin, Seul, Hong Kong oraz Tokio; które jest na marginesie najludniejszym miastem na świecie.
(Polecam działy konkretnych krajów, gdzie znajduje się więcej informacji. Celem tego artykułu jest lokalizacja i podział regionu).
Azja Wschodnia czy Daleki Wschód?
’Daleki Wschód’ jest pojęciem euro-centrycznym i jest on moim zdaniem zbyt często używany w odniesieniu do wielkiego obszaru geograficznego wzdłuż Pacyfiku, bez przywiązywania uwagi do konkretnych krajów. Istnieje jeszcze jeden termin: 'Region Azji i Pacyfiku’, które jest tak 'leniwy’ że określa Azję Wschodnią, Południowo – Wschodnią i Oceanię w jednej grupie geograficznej, tylko z uwagi swojego położenia wzdłuż Pacyfiku. Ja uważam obydwa te pojęcia jako euro-centryczne wymysły ludzi mających duże zaległości z geografii.
„Azja Wschodnia” natomiast jest bardziej adekwatna co do czynników kulturowych i geograficznych. Nazwa ta jest także bardziej dokładna oraz pomocna w ujęciu politycznym.