Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Facebook YouTube
Facebook YouTube
Marcin Malik
Bunkier

Witam na stronie Kompas. Mam na imię Marcin i to jest moja opowieść. Podróżuję gdyż sprawia mi to przyjemność a przy okazji jest to wspaniały sposób na ciągłą samoedukację, która wzbogaca światopogląd i otwiera oczy na rzeczy dotąd niezauważalne, zarówno w odległych krajach jak i mi najbliższych. Poznawajmy inne kultury lecz szanujmy i brońmy swojej.

Czytaj więcej O AUTORZE

Kanał YouTube

Polecam mój pełen przygód kanał YouTube

Przekaż darowiznę

Jeśli lubisz stronę Kompas i chciałbyś wesprzeć ten projekt, przekaż darowiznę naciskając na poniższy guzik.

Polityka Prawdy

==============================================  „Religia, tak samo jak alkohol, powinna być tylko dla ludzi mądrych”

Marcin Malik

Wyszukiwanie
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Wycieczki do Azji

Szpieg – book

Najnowsze komentarze
Miejsce na reklamę

Parę słów od autora

Podróżując od chrześcijańskich pozostałości Konstantynopola i piasków antycznej Persji, poprzez Himalaje, Wielki Mur Chiński oraz gęste dżungle Borneo zdałem sobie sprawę, że świat powinien mieć swój ustalony porządek. Dlatego pomimo moich pięknych przygód i doświadczeń zawsze pamiętałem do której kultury ja sam należę i doceniałem także piękno oraz wartości naszej pięknej - Białej Chrześcijańskiej cywilizacji.

Wymiana walut

CurrencyRate

Prognoza pogody
Azja i Regiony Azji

Azja Południowo – Wschodnia

Napisał: Marcin Malik

Azja Południowo – Wschodnia 

 

Azja południowo-wschodnia jest najbardziej znanym i popularnym regionem Azji. Bajkowe plaże Tajlandii czy świątynie Angkor Wat w Kambodży są znane na całym świecie. Azja południowo-wschodnia to region dobrego jedzenia, masaży pod palmami, turkusowych wodospadów, thai-boxingu, świątyń buddyjskich i zrelaksowanego trybu życia blisko tropikalnej natury. To właśnie ten region Azji najczęściej kojarzy się z 'tropikalnym rajem na ziemi’, choć Azja południowo-wschodnia ma do zaoferowania znacznie więcej.

 

Podział Azji Południowo-Wschodniej

Region Azji Południowo-Wschodniej znajduje się pomiędzy Dalekim Wschodem, Subkontynentem Indyjskim a Australią i Oceanią. Azja Południowo-Wschodnia obejmuje Półwysep Indochiński, Archipelag Malajski i Filipiny. Region ten zajmuje powierzchnię prawie 4,5 mln km 2 i liczbę ludności przekraczającą 550 mln.

Azja Południowo - Wschodnia mapa

Azja Południowo-Wschodnia; mapa.

Istnieją różne podziały regionów lecz mój własny uważam za jedyny właściwy, i dlatego ja do Azji Południowo-Wschodniej zaliczam następujące kraje:

  • Indonezja
  • Timor Wschodni
Mapa Azji południowo-wschodniej.

Mapa Azji południowo-wschodniej.

Warto także wspomnieć, że jedna z największych wysp Indonezyjskich – Nowa Gwinea jest podzielona na dwie części. Część zachodnia należy do Indonezji a część wschodnia obejmuje niepodległe państwo – Papuę Nową Gwineę. Niektóre dane literaturowe wskazują na to, że cała wyspa Nowa Gwinea znajduje się w Oceanii, zarówno część indonezyjska jak i papuaska, lecz ja nie zgadzam się z takim podziałem.

Ujmując rzecz politycznie według mnie Azja Południowo-Wschodnia kończy się wraz z granicami Indonezji i Timoru Wschodniego, natomiast Oceania zaczyna się wraz z Papuą Nową Gwineą. Według niektórych geografów Timor Wschodni także jest częścią Oceanii, lecz ja zaliczam go do Azji Południowo-Wschodniej.

Do Azji Południowo-Wschodniej zaliczam także indyjskie wyspy Andamany i Nikobary gdyż leżą na Morzu Andamańskim 150 km od indonezyjskiego Aceh.

Polecam także moją publikację w prasie pod tytułem: Birma; Kraj Złotych Pagód.

Walory turystyczne Azji Południowo – Wschodniej

Z punktu widzenia turystyki Azja Południowo-Wschodnia to niezwykle atrakcyjny region gdyż znajdują się tu rajskie plaże, góry, bajkowe wodospady, przyjemny ciepły klimat, oraz ciekawa sztuka i kultura, oparta głównie na buddyźmie choć także na islamie. Zdumiewająca jest egzotyczna flora i fauna, bogactwo smaków orientalnych potraw, masaże i sztuki walki.

Azja Południowo-Wschodnia posiada także jedne z najciekawszych metropolii Azji, takie jak: Bangkok, Kuala Lumpur, Singapur, Sajgon; oraz sławne ruiny antycznych cywilizacji, takie jak między innymi: Angkor Wat czy Bagan. Poza tym Azja Południowo-Wschodnia ma dobrze rozwiniętą turystykę, a dla wielu jest to raj którego turyści nie chcą opuszczać.

Żółw morski. Archipelag Semporna, Borneo malezyjskie.

Żółw morski, którego spotkałem na dnie morza, podczas nurkowania w archipelagu wysp Semporna. Sabah, Borneo malezyjskie.

Azja południowo-wschodnia jest łatwa w przemieszczaniu się i można po niej podróżować na niskim budżecie. Dla podróżników jest to przede wszystkim atrakcyjny region świata bogaty w piękno naturalne oraz atrakcyjne bogactwo kulturowe i architektoniczne pozostawione po przodkach. Bardziej wymagający podróżnicy, czyli ci którzy potrzebują wyzwań mogą też przemierzać odległe wyspy Indonezji, mogą przemierzać pierwotne lasy lasy tropikalne Malezji i spać w największych jaskiniach na świecie.

Bogactwo tego regionu zapiera dech w piersiach. Dla człowieka z Europy atrakcyjne, piękne i uspokajające są także proste rzeczy które dla lokalnych ludzi są zwyczajne i nudne. Będąc w Tajlandii mieszkałem na egzotycznej wyspie w drewnianym domku.  Dach pokryty strzechą a ściany były utkane z liści palmowych, po których biegały gekony toke.

Przemierzając dżunglę w Laosie spałem w bambusowym szałasie a moi przewodnicy ugotowali dla mnie kurczaka w bambusie. Wchodząc do wody w Malezji przepłynął koło mnie ogromny waran, większy niż wiele krokodyli które widziałem; a innym razem, nurkując zobaczyłem ogromnego żółwia morskiego na dnie.

Wreszcie, są bardzo efektowne buddyjskie świątynie, które są inne w Tajlandii i inne w Birmie. Ludzi Azji południowo-wschodniej oceniam znacznie lepiej niż np. ludzi Azji południowej. (Nie wierzę w równość.)

Tajlandia - wyspa Hong, (Morze Andamańskie).

Tajlandia – wyspa Hong, (Morze Andamańskie).

(Polecam działy konkretnych krajów, gdzie znajduje się więcej informacji. Celem tego artykułu jest głównie lokalizacja i podział regionu).

TAGI
PODOBNE ARTYKUŁY
, Azja Zachodnia, Kompas Travel
Azja Zachodnia

21 marca 2010

, Azja Południowa, Kompas Travel
Azja Południowa

14 sierpnia 2010

, Azja Centralna, Kompas Travel
Azja Centralna

25 lutego 2011

, Azja Północna, Kompas Travel
Azja Północna

21 lipca 2011

, Azja Wschodnia, Kompas Travel
Azja Wschodnia

28 lipca 2011

, Azja, Kompas Travel
Azja

25 października 2011

ZOSTAW KOMENTARZ

  • Zwierzęta
  • Akta plażowe
  • Ciekawi ludzie - niezapomniane twarze
  • Birma (Myanmar)
  • Armenia
  • Tadżykistan