Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Facebook YouTube
Facebook YouTube
Marcin Malik
Bunkier

Witam na stronie Kompas. Mam na imię Marcin i to jest moja opowieść. Podróżuję gdyż sprawia mi to przyjemność a przy okazji jest to wspaniały sposób na ciągłą samoedukację, która wzbogaca światopogląd i otwiera oczy na rzeczy dotąd niezauważalne, zarówno w odległych krajach jak i mi najbliższych. Poznawajmy inne kultury lecz szanujmy i brońmy swojej.

Czytaj więcej O AUTORZE

Kanał YouTube

Polecam mój pełen przygód kanał YouTube

Przekaż darowiznę

Jeśli lubisz stronę Kompas i chciałbyś wesprzeć ten projekt, przekaż darowiznę naciskając na poniższy guzik.

Polityka Prawdy

==============================================  „Religia, tak samo jak alkohol, powinna być tylko dla ludzi mądrych”

Marcin Malik

Wyszukiwanie
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Wycieczki do Azji

Szpieg – book

Najnowsze komentarze
Miejsce na reklamę

Parę słów od autora

Podróżując od chrześcijańskich pozostałości Konstantynopola i piasków antycznej Persji, poprzez Himalaje, Wielki Mur Chiński oraz gęste dżungle Borneo zdałem sobie sprawę, że świat powinien mieć swój ustalony porządek. Dlatego pomimo moich pięknych przygód i doświadczeń zawsze pamiętałem do której kultury ja sam należę i doceniałem także piękno oraz wartości naszej pięknej - Białej Chrześcijańskiej cywilizacji.

Wymiana walut

CurrencyRate

Prognoza pogody
Azja i Regiony Azji

Azja Południowa

Napisał: Marcin Malik

Azja Południowa

 

W Azji Południowej podróżnicy mogą zobaczyć pałace władców indyjskich oraz architekturę kolonialną. W Indiach jest sławny Taj Mahal, Złota Świątynia Sikhów, Hampi oraz Sri Meenakshi w Madurai. Zwłaszcza Indie przyciągają bogactwem kolorów, smaków oraz obyczajów, mogących okazać się szokiem kulturowym. W Indiach możemy też zobaczyć malownicze plaże i parki narodowe. W Nepalu polecam stare miasto Bhaktapur oraz wyprawy górskie po Himalajach. Jest także Sri Lanka, ze swoim bogatym dziedzictwem kulturowym i pięknymi plażami, oraz pełen przygód Pakistan i Bangladesz. Azja Południowa jest jednak przygodą wymagającą czasu i odporności, gdyż z wielu względów nie jest to łatwy kierunek. Potrzebny jest okres adaptacyjny, który na pewno wynagrodzi trudy podróży. Dla rozważnych podróżników Subkontynent Indyjski na pewno okaże się otwierającą oczy przygodą. 

 

Podział Azji Południowej

Region Azji Południowej zajmuje obszar około 1/3 powierzchni Europy, a Subkontynentem nazywany jest z powodu barier naturalnych oraz odrębności geologicznej, kulturowej, religijnej i społeczno- ekonomicznej. Subkontynent Indyjski ma kształt trójkąta, którego granice są wydzielone przez Himalaje i Nizinę Hindustańską na północy, Ocean Indyjski na południu, Morze Arabskie na zachodzie i Zatokę Bengalską na wchodzie. Obok Dalekiego Wschodu jest to jeden z najbardziej zaludnionych rejonów świata. Subkontynent Indyjski zajmuje powierzchnię 4.4mln km2 a całkowita populacja zbliża się do 1,8 mld.

Azja Południowa (Subkontynent Indyjski).

Azja Południowa (Subkontynent Indyjski).

Istnieją różne podziały regionów lecz mój własny uważam za jedyny właściwy, i dlatego ja do Azji Południowej (Subkontynentu Indyjskiego) zaliczam następujące kraje i terytoria:

  • Bhutan

Do peryferii Azji Południowej zaliczam także:

  • Malediwy
  • Brytyjskie Terytorium Oceanu Indyjskiego.

Uściślenie regionu Azji Południowej

Przy skrajnych poglądach, niektórzy do Subkontynentu Indyjskiego zaliczają także Birmę gdyż historycznie były to 'Indie zagangesowe’, lecz według mnie i większości geografów jest to definitywnie Azja Południowo-Wschodnia.

Do Subkontynentu Indyjskiego zaliczam także indyjski archipelag Lakkadiwów leżący na Morzu Arabskim, które znajdują się od około 220km do 440km od wybrzeża Kerali.

Z drugiej strony indyjskie Andamany i Nikobary leżące na Morzu Andamańskim zaliczam do Azji Południowo-Wschodniej. Andamany i Nikobary znajdują się aż 1370km od Indii, lecz tylko 200km od Indonezji i 300km od Birmy. Pomimo że na archipelag Andamanów i Nikobarów składa się aż 572 wysp, to tylko 36 jest zamieszkałych. Populacja natomiast jest wymieszana gdyż składa się z Hindusów, ludzi Azji południowo-wschodniej, oraz Negrito.

Chciałbym też zwrócić uwagę, że choć Bhutan jest częścią Subkontynentu Indyjskiego to jest to kraj oparty na buddyźmie tybetańskim, a jego ludzie etnicznie nie są spokrewnieni z Hindusami ale z Tybetańczykami.

Mapa Azji Południowej. Subkontynent Indyjski.

Mapa Azji Południowej (Subkontynent Indyjski).

Także najmniejszy stan Indii Sikkim, pomiędzy Bhutanem a Nepalem jest kulturowo i etnicznie stanem tybetańskim, i dlatego uważam że Sikkim powinien być albo przyłączony do Bhutanu albo powinien zostać niepodległym krajem, albo przynajmniej specjalnym regionem autonomicznym Indii. Jeśli Tybet zostanie kiedyś niepodległy wówczas Bhutan i Sikkim będą mogły znaleźć się w regionie Azji Wschodniej z powodów kulturowych i etnicznych.

Wyraziłem swoją opinię aby dać do zrozumienia, że pomimo bardzo małych populacji Bhutanu i Sikkimu, Subkontynent Indyjski nie jest w pełni jednolity rasowo ani kulturowo i że przynależność krajów do regionów Azji także może się zmienić zależnie od zmian politycznych.

Hanuman.

Indyjski chłopiec przebrany za Hanumana, boga małpę.

Walory turystyczne Azji Południowej

Z turystycznego punktu widzenia Subkontynent Indyjski ma bardzo dużo do zaoferowania gdyż znajdują się tam rajskie plaże, Himalaje, bajkowe wodospady, przyjemny ciepły klimat, ciekawa sztuka i kultura oparta głównie na hinduiźmie (choć także na islamie i buddyźmie), egzotyczna flora i fauna, bogactwo smaków indyjskich potraw i pokazy z kobrami. Subkontynent Indyjski to ciężkie i męczące doświadczenie, lecz można tam zobaczyć między innymi Taj Mahal, antyczne pałace pozostawione po Maharajah, antyczne miasta Sri Lanki i jeszcze raz piękną przyrodę. Pamiętać jednak trzeba, że z uwagi na ogromną nędzę regionu, upał, złe sanitaria, wiele chorób i brudną wodę Azja Południowa jest ciężka do podróżowania i wymaga dłuższej aklimatyzacji.

(Polecam działy konkretnych krajów, gdzie znajduje się więcej informacji. Celem tego artykułu są tylko lokalizacja i podział regionu).

Obóż ochodźców afgańskich w Pakistanie, przy granicy z Afganistanem.

Obóz uchodźców afgańskich w Pakistanie, przy granicy z Afganistanem. Była to moja wycieczka z Peshawar poprzez Khyber Pass.

Azja Południowa czy Subkontynent Indyjski

W tym wypadku uważam, że obie nazwy są swoimi synonimami i można ich dowolnie używać, choć tylko pod warunkiem że jesteśmy świadomi właściwego podziału tego regionu na kraje; jak powyżej. 'Azja Południowa’ to ujęcie czysto geograficzne mające na uwadze położenie i bariery naturalne, natomiast 'Subkontynent Indyjski’ to znaczenie kulturowe popularne od czasów Indii pod panowaniem Imperium Brytyjskiego. Ja używam obydwóch nazw.

TAGI
PODOBNE ARTYKUŁY
, Azja Zachodnia, Kompas Travel
Azja Zachodnia

21 marca 2010

Birma Myanmar
Azja Południowo – Wschodnia

16 czerwca 2010

, Azja Centralna, Kompas Travel
Azja Centralna

25 lutego 2011

, Azja Północna, Kompas Travel
Azja Północna

21 lipca 2011

, Azja Wschodnia, Kompas Travel
Azja Wschodnia

28 lipca 2011

, Azja, Kompas Travel
Azja

25 października 2011

ZOSTAW KOMENTARZ

  • Zwierzęta
  • Akta plażowe
  • Ciekawi ludzie - niezapomniane twarze
  • Birma (Myanmar)
  • Armenia
  • Tadżykistan