Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Marcin Malik
Biały Bunkier

Witam na stronie Kompas. Mam na imię Marcin i to jest moja opowieść. Podróżuję gdyż sprawia mi to przyjemność a przy okazji jest to wspaniały sposób na ciągłą samoedukację, która wzbogaca światopogląd i otwiera oczy na rzeczy dotąd niezauważalne, zarówno w odległych krajach jak i mi najbliższych. Poznawajmy inne kultury lecz szanujmy i brońmy swojej.

Czytaj więcej O AUTORZE

Rejestracja
Dzięki rejestracji otrzymasz możliwość komentowania, używania avatara i otrzymywania powiadomień o nowych wpisach na stronie. Aby się zarejestrować kliknij w ten link.
Osoby nie chcące się rejestrować mogą komentować jako goście bez dodatkowych funkcji.
Logowanie

Nie pamiętasz hasła?

Wyszukiwanie
Polityka prawdy
Wycieczki do Azji

“Pejs”book
Moje konto jest często blokowane za publikowanie prawdy i konserwatywnych poglądów. Koszerna demokracja w akcji.
Miejsce na reklamę
Parę słów od autora

Podróżując od chrześcijańskich pozostałości Konstantynopola i piasków antycznej Persji, poprzez Himalaje, Wielki Mur Chiński oraz gęste dżungle Borneo zdałem sobie sprawę, że świat powinien mieć swój ustalony porządek. Dlatego pomimo moich pięknych przygód i doświadczeń zawsze pamiętałem do której kultury ja sam należę i zawsze doceniałem piękno oraz wartości naszej wspaniałej, Białej Chrześcijańskiej cywilizacji.

Wymiana walut
Prognoza pogody
Azja i Regiony Azji

Azja Południowa

Napisał: Marcin Malik

Azja Południowa – Subkontynent Indyjski (lokalizacja regionu i podział na kraje)
indian_subcontinent_orthographic_projection-1

Region Azji Południowej zajmuje obszar około 1/3 powierzchni Europy a Subkontynentem nazywany jest z powodu barier naturalnych oraz odrębności geologicznej, kulturowej, religijnej i społeczno- ekonomicznej. Półwysep Indyjski lub Subkontynent Indyjski (inne nazwy) ma kształt trójkąta którego granice są wydzielone przez Himalaje i Nizinę Hindustańską na północy, Ocean Indyjski na południu, Morze Arabskie na zachodzie i Zatokę Bengalską na wchodzie. Obok Dalekiego Wschodu jest to jeden z najbardziej zaludnionych rejonów świata. Subkontynent Indyjski zajmuje powierzchnię 4.4mln km2 a całkowita populacja zbliża się do 1,8 mld.

Istnieją różne podziały regionów lecz mój własny uważam za jedyny właściwy i dlatego ja do Azji Południowej (Subkontynentu Indyjskiego) zaliczam następujące kraje i terytoria:

  • Bhutan
  • Malediwy
  • Brytyjskie Terytorium Oceanu Indyjskiego.

Przy skrajnych poglądach, niektórzy do Subkontynentu Indyjskiego zaliczają także Birmę gdyż historycznie były to Indie zagangesowe lecz według mnie i większości geografów jest to definitywnie Azja Południowo-Wschodnia. Do Subkontynentu Indyjskiego zaliczam także indyjski archipelag Lakkadiwów leżący na Morzu Lakkadiwskim lecz z drugiej strony indyjskie Andamany i Nikobary leżące na Morzu Andamańskim zaliczam do Azji Południowo – Wschodniej. Chciałbym też zwrócić uwagę, że choć Bhutan jest częścią Subkontynentu Indyjskiego to jest to kraj oparty na buddyźmie tybetańskim a jego ludzie etnicznie nie są spokrewnieni z Hindusami ale z Tybetańczykami. Także najmniejszy stan Indii Sikkim, pomiędzy Bhutanem a Nepalem, jest stanem w pełni tybetańskim i dlatego uważam, że Sikkim powinien być albo przyłączony do Bhutanu albo powinien zostać niepodległym krajem lub przynajmniej specjalnym regionem autonomicznym Indii. Jeśli Tybet zostanie kiedyś niepodległy wówczas Bhutan i Sikkim będą mogły znaleźć się w regionie Azji Wschodniej.

Wyraziłem swoją opinię aby dać do zrozumienia, że pomimo bardzo małych populacji Bhutanu i Sikkimu Subkontynent Indyjski nie jest w pełni jednolity rasowo ani kulturowo i że przynależność krajów do regionów Azji także może się zmienić zależnie od zmian politycznych.

south-asia-map11

Z turystycznego punktu widzenia Subkontynent Indyjski ma bardzo dużo do zaoferowania gdyż znajdują się tu rajskie plaże, Himalaje, bajkowe wodospady, przyjemny ciepły klimat, ciekawa sztuka i kultura oparta głównie na hinduiźmie (choć także na islamie i buddyźmie), egzotyczna flora i fauna, bogactwo smaków indyjskich potraw i pokazy z kobrami. Subkontynent Indyjski to ciężkie i męczące doświadczenie lecz można tu zobaczyć między innymi Taj Mahal, antyczne pałace pozostawione po Maharajach, antyczne miasta Sri Lanki i jeszcze raz piękną przyrodę. Pamiętać jednak trzeba, że z uwagi na ogromną nędzę regionu, upał, złe sanitaria, wiele chorób i brudną wodę Azja Południowa jest ciężka do podróżowania i wymaga dłuższej aklimatyzacji.

(Polecam działy konkretnych krajów gdzie znajduje się więcej informacji gdyż celem tego artykułu jest lokalizacja i podział regionu).

Azja Południowa czy Subkontynent Indyjski

W tym wypadku uważam, że obie nazwy są swoimi synonimami i można ich dowolnie używać, choć tylko pod warunkiem że jesteśmy świadomi właściwego podziału tego regionu na kraje (jak powyżej). “Azja Południowa” to ujęcie czysto geograficzne mające na uwadze położenie i bariery naturalne, natomiast “Subkontynent Indyjski” to znaczenie kulturowe popularne od czasów Indii pod panowaniem Imperium Brytyjskiego.

TAGI
PODOBNE ARTYKUŁY
Azja

25 października 2011

Azja Centralna

25 lutego 2011

Azja Zachodnia

21 marca 2010

Azja Południowo – Wschodnia

16 czerwca 2010

Azja Wschodnia

28 lipca 2011

Azja Północna

21 lipca 2011

ZOSTAW KOMENTARZ

Informuj mnie o dyskusji w temacie "Azja Południowa" bez zostawiania komentarza, na e-mail:

  • Zwierzęta
  • Akta plażowe
  • Ciekawi ludzie - niezapomniane twarze
  • Birma (Myanmar)
  • Armenia
  • Tadżykistan