Azja Północna
Azja Północna
Azja północna obejmuje azjatycką część Rosji, od Uralu do Cieśniny Beringa i północnego Pacyfiku. Jest to region rozległych terenów, pięknej przyrody i mroźnych zim. W Azji Północnej dominuje kultura północnych Słowian, mimo że jest wiele grup etnicznych.
Podział Azji Północnej
Granice Azji Północnej są bardzo jasno wydzielone gdyż obejmują teren Rosji na wschód od Uralu. Na południu granicą Azji Północnej są więc Chiny, Mongolia, Kazachstan i góry Kaukaz, natomiast na północy Ocean Arktyczny. Mówiąc jeszcze dokładniej Azja Północna składa się z Syberii, wysp arktycznych na północy oraz z rosyjskiego Dalekiego Wschodu, który kończy się wraz z Cieśniną Beringa i Północnym Pacyfikiem.
Azja Północna ma powierzchnię 13,1mln km2 czyli 77% całkowitej powierzchni Rosji. Jednak mimo to region ten jest zamieszkany tylko przez 40mln ludzi – czyli 27% całkowitej populacji Rosji. Oznacza to, że Syberia jest jednym z najrzadziej zaludnionych części świata, średnio 3 osoby na 1km2.
W przypadku Azji Północnej nie ma nigdy żadnych niejasności. Wszyscy specjaliści są zgodni, że jedynym krajem zajmującym ten region jest:
- Rosja
Chciałbym też zwrócić uwagę, że pomimo że większość terytorium Rosji znajduje się w Azji, to kulturowo i etnicznie Rosja jest w dalszym ciągu krajem europejskim.
Walory turystyczne Azji Północnej
Z punktu widzenia turystyki Azja Północna jest bardzo atrakcyjnym kierunkiem, lecz także bardzo wymagającym dlatego region ten polecam tylko wytrwałym podróżnikom przygodowym i tylko w ciepłych miesiącach. Syberia ma nieskończone możliwości dla miłośników natury i oferuje wycieczki po górach i tajgach, wyprawy do gejzerów na Kamczatce czy na przykład pobyt nad sławnym jeziorem Bajkał. Syberia to ogromne terytorium pięknych plenerów gdzie można zobaczyć rozległe jeziora, lasy i doświadczyć spokojnego życia. Syberię zamieszkuje także wiele różnych grup ludzi i obcowanie z nimi jest bardzo dobrym, kulturowym doświadczeniem.
Syberia ma wiele zagrożonych gatunków zwierząt oraz oferuje dobre warunki na oglądanie dzikiego ptactwa. Wreszcie ludzie przygody i twardego życia mogą kąpać się w mroźnych przeręblach, przemierzać Syberię na saniach z psim zaprzęgiem, łowić ryby latem i zimą, mogą budować iglo lub zamieszkać z ludźmi na Syberii.
Jeśli ktoś jest dobrym cieślą, lubi budować domy i żyć w naturze, to bardzo popularne na Syberii są domy z drewnianych bali. Można wtedy spróbować samotnego życia, koniecznie przy ciepłym piecu, łowić ryby i prowadzić tam spokojne życie z dala od cywilizacji.
Jeśli ktoś uważa że jest mu zbyt ciepło, może też wybrać się do Yakutska, czyli oficjalnie do najzimniejszego miasta na świecie. Rekordowa temperatura zimą zeszła do −64.4 °C. Ludzie tam żyją więc ty też możesz spróbować.
Na południu Syberii znajduje się też region Altay który jest bardzo popularnym celem turystycznym, lecz szczególnie wśród turystów poszukujących przygód blisko natury. Region Altay świetnie nadaje się do uprawiania turystyki aktywnej, gdyż na jego terytorium znajduje się tysiące niebieskich jezior i nietkniętych zakątków przyrody.
W regionie Altay popularne są szlaki górskie, piesze wycieczki, wędkarstwo, polowania, wyprawy konne i spływ rzekami Katun, Chuya i Chulyshman na tratwach. Terytorium Ałtaju jest malownicze i jak reszta Rosji wygląda ładnie na zdjęciach lecz wyprawy w odosobnione rejony przyrody wymagają siły, wytrwałości i umiejętnego planowania.
Poza tym bardzo dobrym doświadczeniem jest kolej trans-syberyjska z Moskwy do Władywostoku, dzięki czemu można wysiadać na najciekawszych stacjach, w miastach takich jak: Perm, Ekaterinburg, Omsk, Novosibirsk, Krasnojarsk, Irkuck, Ulan-Ude, Chita, Khabarovsk i oczywiście Władywostok. Nie radzę jednak mierzyć się z Rosjanami w piciu wódki, dlatego że mocniejszych od nich nie ma.