Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Marcin Malik
Biały Bunkier

Witam na stronie Kompas. Mam na imię Marcin i to jest moja opowieść. Podróżuję gdyż sprawia mi to przyjemność a przy okazji jest to wspaniały sposób na ciągłą samoedukację, która wzbogaca światopogląd i otwiera oczy na rzeczy dotąd niezauważalne, zarówno w odległych krajach jak i mi najbliższych. Poznawajmy inne kultury lecz szanujmy i brońmy swojej.

Czytaj więcej O AUTORZE

Rejestracja
Dzięki rejestracji otrzymasz możliwość komentowania, używania avatara i otrzymywania powiadomień o nowych wpisach na stronie. Aby się zarejestrować kliknij w ten link.
Osoby nie chcące się rejestrować mogą komentować jako goście bez dodatkowych funkcji.
Logowanie

Nie pamiętasz hasła?

Wyszukiwanie
Polityka prawdy
Wycieczki do Azji

“Pejs”book
Moje konto jest często blokowane za publikowanie prawdy i konserwatywnych poglądów. Koszerna demokracja w akcji.
Miejsce na reklamę
Parę słów od autora

Podróżując od chrześcijańskich pozostałości Konstantynopola i piasków antycznej Persji, poprzez Himalaje, Wielki Mur Chiński oraz gęste dżungle Borneo zdałem sobie sprawę, że świat powinien mieć swój ustalony porządek. Dlatego pomimo moich pięknych przygód i doświadczeń zawsze pamiętałem do której kultury ja sam należę i zawsze doceniałem piękno oraz wartości naszej wspaniałej, Białej Chrześcijańskiej cywilizacji.

Wymiana walut
Prognoza pogody
Azja i Regiony Azji

Azja Północna

Napisał: Marcin Malik

Azja Północna (lokalizacja regionu i podział na kraje)

2000px-north_asia_orthographic_projection-svg

Granice Azji Północnej są bardzo jasno wydzielone gdyż obejmują teren Rosji na wschód od Uralu. Na południu granicą Azji Północnej są więc Chiny, Mongolia, Kazachstan i góry Kaukaz natomiast na północy Ocean Arktyczny. Mówiąc jeszcze dokładniej Azja Północna składa się z Syberii, wysp arktycznych na północy oraz z rosyjskiego Dalekiego Wschodu, który kończy się wraz z Cieśniną Beringa i Północnym Pacyfikiem.

Azja Północna ma powierzchnię 13,1mln km2 czyli 77% całkowitej powierzchni Rosji. Jednak mimo to region ten jest zamieszkany tylko przez 40mln ludzi – czyli 27% całkowitej populacji Rosji. Oznacza to, że Syberia jest jednym z najrzadziej zaludnionych części świata, średnio 3 osoby na 1km2.

W przypadku Azji Północnej nie ma nigdy żadnych niejasności. Wszyscy specjaliści są zgodni, że jedynym krajem zajmującym ten region jest:

  • Rosja

Chciałbym też zwrócić uwagę, że pomimo że większość terytorium Rosji znajduje się w Azji to kulturowo i etnicznie Rosja jest krajem europejskim.

north-asia1-2

Z punktu widzenia turystyki Azja Północna jest bardzo atrakcyjnym kierunkiem lecz także bardzo wymagającym dlatego region ten polecam tylko wytrwałym podróżnikom przygodowym i tylko w ciepłych miesiącach. Syberia ma nieskończone możliwości dla miłośników natury i oferuje wycieczki po górach i tajgach, wyprawy do gejzerów na Kamczatce czy na przykład pobyt nad sławnym jeziorem Bajkał. Syberia to ogromne terytorium pięknych plenerów gdzie można zobaczyć rozległe jeziora, lasy, gdzie można doświadczyć spokojnego życia i gdzie można też zmarznąć. Syberię zamieszkuje także wiele różnych grup ludzi i obcowanie z nimi jest bardzo dobrym, kulturowym doświadczeniem. Syberia ma wiele zagrożonych gatunków zwierząt oraz oferuje dobre warunki na oglądanie dzikiego ptactwa. Wreszcie ludzie przygody i twardego życia mogą kąpać się w mroźnych przeręblach, przemierzać Syberię na saniach z psim zaprzęgiem, łowić ryby latem i zimą, mogą budować igloo lub zamieszkać z ludźmi na Syberii. Poza tym bardzo dobrym doświadczeniem jest kolej trans – syberyjska z Moskwy do Władywostoku dzięki czemu można wysiadać na najciekawszych stacjach, w miastach takich jak: Perm, Ekaterinburg, Omsk, Nowosibirsk, Krasnojarsk, Irkuck, Ulan – Ude, Chita, Khabarowsk i oczywiście Władywostok. Nie radzę jednak mierzyć się z Rosjanami w piciu wódki dlatego, że mocniejszych od nich nie ma.

TAGI
PODOBNE ARTYKUŁY
Azja

25 października 2011

Azja Centralna

25 lutego 2011

Azja Zachodnia

21 marca 2010

Azja Południowo – Wschodnia

16 czerwca 2010

Azja Wschodnia

28 lipca 2011

Azja Południowa

14 sierpnia 2010

ZOSTAW KOMENTARZ

Informuj mnie o dyskusji w temacie "Azja Północna" bez zostawiania komentarza, na e-mail:

  • Zwierzęta
  • Akta plażowe
  • Ciekawi ludzie - niezapomniane twarze
  • Birma (Myanmar)
  • Armenia
  • Tadżykistan