Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Facebook YouTube
Facebook YouTube
Marcin Malik
Bunkier

Witam na stronie Kompas. Mam na imię Marcin i to jest moja opowieść. Podróżuję gdyż sprawia mi to przyjemność a przy okazji jest to wspaniały sposób na ciągłą samoedukację, która wzbogaca światopogląd i otwiera oczy na rzeczy dotąd niezauważalne, zarówno w odległych krajach jak i mi najbliższych. Poznawajmy inne kultury lecz szanujmy i brońmy swojej.

Czytaj więcej O AUTORZE

Kanał YouTube

Polecam mój pełen przygód kanał YouTube

Przekaż darowiznę

Jeśli lubisz stronę Kompas i chciałbyś wesprzeć ten projekt, przekaż darowiznę naciskając na poniższy guzik.

Polityka Prawdy

Wyszukiwanie
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Wycieczki do Azji

Szpieg – book

Miejsce na reklamę

Parę słów od autora

Podróżując od chrześcijańskich pozostałości Konstantynopola i piasków antycznej Persji, poprzez Himalaje, Wielki Mur Chiński oraz gęste dżungle Borneo zdałem sobie sprawę, że świat powinien mieć swój ustalony porządek. Dlatego pomimo moich pięknych przygód i doświadczeń zawsze pamiętałem do której kultury ja sam należę i doceniałem także piękno oraz wartości naszej pięknej - Białej Chrześcijańskiej cywilizacji.

Wymiana walut

CurrencyRate

Prognoza pogody
Azja i Regiony Azji

Azja Północna

Napisał: Marcin Malik

Azja Północna 

 

Azja północna obejmuje azjatycką część Rosji, od Uralu do Cieśniny Beringa i północnego Pacyfiku. Jest to region rozległych terenów, pięknej przyrody i mroźnych zim. W Azji Północnej dominuje kultura północnych Słowian, mimo że jest wiele grup etnicznych.

 

Podział Azji Północnej

Granice Azji Północnej są bardzo jasno wydzielone gdyż obejmują teren Rosji na wschód od Uralu. Na południu granicą Azji Północnej są więc Chiny, Mongolia, Kazachstan i góry Kaukaz, natomiast na północy Ocean Arktyczny. Mówiąc jeszcze dokładniej Azja Północna składa się z Syberii, wysp arktycznych na północy oraz z rosyjskiego Dalekiego Wschodu, który kończy się wraz z Cieśniną Beringa i Północnym Pacyfikiem.

Mapa Azji Północnej, obejmująca azjatycką część Rosji.

Mapa Azji Północnej, obejmująca azjatycką część Rosji.

Azja Północna ma powierzchnię 13,1mln km2 czyli 77% całkowitej powierzchni Rosji. Jednak mimo to region ten jest zamieszkany tylko przez 40mln ludzi – czyli 27% całkowitej populacji Rosji. Oznacza to, że Syberia jest jednym z najrzadziej zaludnionych części świata, średnio 3 osoby na 1km2.

W przypadku Azji Północnej nie ma nigdy żadnych niejasności. Wszyscy specjaliści są zgodni, że jedynym krajem zajmującym ten region jest:

  • Rosja

Chciałbym też zwrócić uwagę, że pomimo że większość terytorium Rosji znajduje się w Azji, to kulturowo i etnicznie  Rosja jest w dalszym ciągu krajem europejskim.

Mapa Azji Północnej

Mapa Azji Północnej, obejmująca azjatycką część Rosji.

Walory turystyczne Azji Północnej

Z punktu widzenia turystyki Azja Północna jest bardzo atrakcyjnym kierunkiem, lecz także bardzo wymagającym dlatego region ten polecam tylko wytrwałym podróżnikom przygodowym i tylko w ciepłych miesiącach. Syberia ma nieskończone możliwości dla miłośników natury i oferuje wycieczki po górach i tajgach, wyprawy do gejzerów na Kamczatce czy na przykład pobyt nad sławnym jeziorem Bajkał. Syberia to ogromne terytorium pięknych plenerów gdzie można zobaczyć rozległe jeziora, lasy, gdzie można doświadczyć spokojnego życia i gdzie można też zmarznąć. Syberię zamieszkuje także wiele różnych grup ludzi i obcowanie z nimi jest bardzo dobrym, kulturowym doświadczeniem.

Syberia ma wiele zagrożonych gatunków zwierząt oraz oferuje dobre warunki na oglądanie dzikiego ptactwa. Wreszcie ludzie przygody i twardego życia mogą kąpać się w mroźnych przeręblach, przemierzać Syberię na saniach z psim zaprzęgiem, łowić ryby latem i zimą, mogą budować iglo lub zamieszkać z ludźmi na Syberii.

Jeśli ktoś jest dobrym cieślą, lubi budować domy i żyć w naturze, to bardzo popularne na Syberii są domy z drewnianych bali.

Azja północna

Czy jesteście gotowi na wyprawę przez Syberię? (Zdjęcie z Kazachstanu)

Poza tym bardzo dobrym doświadczeniem jest kolej trans-syberyjska z Moskwy do Władywostoku, dzięki czemu można wysiadać na najciekawszych stacjach, w miastach takich jak: Perm, Ekaterinburg, Omsk, Nowosibirsk, Krasnojarsk, Irkuck, Ulan-Ude, Chita, Khabarowsk i oczywiście Władywostok. Nie radzę jednak mierzyć się z Rosjanami w piciu wódki, dlatego że mocniejszych od nich nie ma.

TAGI
PODOBNE ARTYKUŁY
, Azja Zachodnia, Kompas Travel
Azja Zachodnia

21 marca 2010

, Azja Południowo – Wschodnia, Kompas Travel
Azja Południowo – Wschodnia

16 czerwca 2010

, Azja Południowa, Kompas Travel
Azja Południowa

14 sierpnia 2010

, Azja Centralna, Kompas Travel
Azja Centralna

25 lutego 2011

, Azja Wschodnia, Kompas Travel
Azja Wschodnia

28 lipca 2011

, Azja, Kompas Travel
Azja

25 października 2011

ZOSTAW KOMENTARZ

  • Zwierzęta
  • Akta plażowe
  • Ciekawi ludzie - niezapomniane twarze
  • Birma (Myanmar)
  • Armenia
  • Tadżykistan