Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Facebook YouTube
Facebook YouTube
Marcin Malik
Bunkier

Witam na stronie Kompas. Mam na imię Marcin i to jest moja opowieść. Podróżuję gdyż sprawia mi to przyjemność a przy okazji jest to wspaniały sposób na ciągłą samoedukację, która wzbogaca światopogląd i otwiera oczy na rzeczy dotąd niezauważalne, zarówno w odległych krajach jak i mi najbliższych. Poznawajmy inne kultury lecz szanujmy i brońmy swojej.

Czytaj więcej O AUTORZE

Kanał YouTube

Polecam mój pełen przygód kanał YouTube

Przekaż darowiznę

Jeśli lubisz stronę Kompas i chciałbyś wesprzeć ten projekt, przekaż darowiznę naciskając na poniższy guzik.

Polityka Prawdy

Wyszukiwanie
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Wycieczki do Azji

Szpieg – book

Miejsce na reklamę

Parę słów od autora

Podróżując od chrześcijańskich pozostałości Konstantynopola i piasków antycznej Persji, poprzez Himalaje, Wielki Mur Chiński oraz gęste dżungle Borneo zdałem sobie sprawę, że świat powinien mieć swój ustalony porządek. Dlatego pomimo moich pięknych przygód i doświadczeń zawsze pamiętałem do której kultury ja sam należę i doceniałem także piękno oraz wartości naszej pięknej - Białej Chrześcijańskiej cywilizacji.

Wymiana walut

CurrencyRate

Prognoza pogody
Aktualności

Wyprawa do Gruzji

Napisał: Marcin Malik

Wyprawa do Gruzji

 

Podróżowanie po Gruzji to górska przygoda w poszukiwaniu starych warownych kościołów, czasem też położonych nad niebieskimi jeziorami. Poza tym Gruzini robią dobre chleby i sery, a dumą Gruzji są słodkie granaty. Gruzja to bardzo przyjemny kierunek turystyczny. Są też jaskiniowe miasta, ładna stolica Gruzji Tbilisi; oraz przede wszystkim malownicze górskie pejzarze i piękne kościoły.                                                                                        

Co zobaczyć w Gruzji ?

Moja przygoda po Gruzji była rzeczywiście piękna i po spędzeniu trzech tygodni w tym kaukaskim kraju muszę przyznać że gorąco go polecam. Gruzja ma wiele do zaoferowania i pomimo że dla wielu jest to ciągle nowy kierunek, wierzę że otworzy się na turystykę dość szybko. Gruzja ma rozległe góry, wiele interesujących szlaków dopasowanych do każdego poziomu, oraz oczywiście ładne widoki.

Bardzo ważne jest aby wspomnieć że Gruzja jest krajem chrześcijańskim, a sami Gruzini mają bardzo silnego chrześcijańskiego ducha, co także stanowi ich wielką zaletę. Znajduje się tu wiele antycznych, kamiennych, starannie rzeźbionych kościołów zbudowanych na wierzchołkach górskich szczytów, oraz w malowniczych zielonych dolinach z widokami na lodowce. Niektóre z kościołów zostały zbudowane w VI wieku a inne w XII wieku. Niektóre z nich znajdują się wysoko w górach, co oznacza że dostanie się do nich jest wielką przygodą, która ściąga turystów z Gruzji, z Polski i reszty Europy.

Pejzarz górski Gruzji.

Pejzarz górski Gruzji.

Jednymi z moich ulubionych są Monastyra Sapara gdzie kupiłem drewniany krzyż. Także Jvari, antyczne miasto Mtskheta i oczywiście Ananuri, które dało mi chyba najpiękniejsze wspomnienia ze wszystkich. Ten antyczny kościół nie był tylko monumentalny i bogato rzeźbiony, ale był także zbudowany nad turkusowym jeziorem gdzie pływałem przez kilka godzin. Każde z tych historycznych miejsc daje podróżnikowi chwilę spokoju oraz głębszych przemyśleń o tym, jak interesująco musiało tu być gdy kościół ten był dopiero budowany oraz jak wspaniała jest dziś natura dookoła niego. Armenia jest bardzo podobna do Gruzji pod tym względem.

Gruzja ma także skalne miasta, które okazały się bardzo interesującym dodatkiem do mojej wyprawy. Widziałem wszystkie trzy i każda z nich była inna. Moją ulubioną było Upliciche, choć inni mogą woleć Vardzia lub Davit Gareja. Dostanie się tam jest także przygodą, ponieważ w drodze do niektórych z nich możemy zobaczyć ruiny starych zamków zbudowanych wysoko na skałach. Dotarcie do innego skalnego miasta prowadzi poprzez były 'militarny posowiecki plac zabaw’. Jest też oczywiście Tbilisi, czyli bardzo interesujące historyczne miasto, pełne zabytków i łatwe do poruszania się.

Forteca Ananuri. Gruzja.

Forteca Ananuri. Gruzja.

Pojechałem także do Batumi oraz nadmorskiego miasteczka o nazwie Kobuleti, gdzie pływałem w Morzu Czarnym. Jedyne miejsce które mi się nie podobało to muzeum Stalina w Gori, które po prostu nie pokazywało prawdy i myślę że potrzeba jeszcze pokoleń Gruzinów aby otwarcie mówili o jego zbrodniach. Gruzini są gościnni, mili, częstują swoim jedzeniem podróżników i zawsze chcą rozmawiać – ale z drugiej strony są dumni ze swojego masowego mordercy, tyrana i komunisty, jakby był bohaterem.

Gruzja – przygodowy kierunek turystyczny na budżecie

Pisząc ten artykuł na początku września 2013 roku w małej wiosce w Azerbejdżanie, klasyfikuję Gruzję jako niedrogi kierunek dla chętnych przygód, oraz pełnych pasji do podróżowania ludzi. Gruzja jest przygodą w terenie, dlatego koszty zależą tylko od tego w jaki sposób turyści chcą podróżować. Jadłem w tanich barach, a w górach kupowałem jedynie biały ser i winogrona. Poruszanie się po Gruzji autostopem jest także z mojej strony polecane. Radzę także przyszłym podróżnikom aby nauczyli się rosyjskiego, gdyż to na pewno bardzo ułatwi kontakt z ludźmi i będzie też taniej. Jako Polak mogę też pojechać do Gruzji bez paszportu i zostać tam na okres do 6 miesięcy.

Po skończonej wyprawie opublikuję dużo zdjęć z Gruzji i napiszę dokładny reportaż, informacje praktyczne oraz wiele interesujących faktów o tym pięknym kraju. Zapewniam moich czytelników, że ten artykuł jest ciągle bardzo pobieżny.

Pejzaż górski w okolicach Kazbegi. Gruzja.

Pejzaż górski w okolicach Kazbegi. Gruzja.

Ile czasu spędzić w Gruzji

W listach i bezpośrednich rozmowach często jestem pytany ile czasu przyszli podróżnicy powinni spędzić w każdym kraju. W Gruzji polecam przynajmniej 3 tygodnie, aby objechać kraj w celu poznania jego historii, piękna naturalnego i aby poczuć czym jest Gruzja.

Jeśli jednak ktoś chce zobaczyć bardzo trudną do poruszania się Tuszetię lub chce pojechać do Abchazji, lub jeśli ktoś chciałby zorganizować wyprawę na lodowce lub wyższe partie gór, wówczas 2 miesiące mogłyby nie wystarczyć. Gruzja jest krajem ukrytych skarbów.

TAGI
PODOBNE ARTYKUŁY
1 Komentarz
 1. Odpowiedz

  krystyna

  13 września 2013

  Pozdrawiam z Wietnamu. W Gruzji byłam,owszem ładna.

ZOSTAW KOMENTARZ

 • Zwierzęta
 • Akta plażowe
 • Ciekawi ludzie - niezapomniane twarze
 • Birma (Myanmar)
 • Armenia
 • Tadżykistan