Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Facebook YouTube
Facebook YouTube
Marcin Malik
Bunkier

Witam na stronie Kompas. Mam na imię Marcin i to jest moja opowieść. Podróżuję gdyż sprawia mi to przyjemność a przy okazji jest to wspaniały sposób na ciągłą samoedukację, która wzbogaca światopogląd i otwiera oczy na rzeczy dotąd niezauważalne, zarówno w odległych krajach jak i mi najbliższych. Poznawajmy inne kultury lecz szanujmy i brońmy swojej.

Czytaj więcej O AUTORZE

Kanał YouTube

Polecam mój pełen przygód kanał YouTube

Przekaż darowiznę

Jeśli lubisz stronę Kompas i chciałbyś wesprzeć ten projekt, przekaż darowiznę naciskając na poniższy guzik.

Polityka Prawdy

==============================================  „Religia, tak samo jak alkohol, powinna być tylko dla ludzi mądrych”

Marcin Malik

Wyszukiwanie
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Wycieczki do Azji

Szpieg – book

Najnowsze komentarze
Miejsce na reklamę

Parę słów od autora

Podróżując od chrześcijańskich pozostałości Konstantynopola i piasków antycznej Persji, poprzez Himalaje, Wielki Mur Chiński oraz gęste dżungle Borneo zdałem sobie sprawę, że świat powinien mieć swój ustalony porządek. Dlatego pomimo moich pięknych przygód i doświadczeń zawsze pamiętałem do której kultury ja sam należę i doceniałem także piękno oraz wartości naszej pięknej - Białej Chrześcijańskiej cywilizacji.

Wymiana walut

CurrencyRate

Prognoza pogody
Przeglądasz kategorię

Aktualności

Aktualności to krótkie artykuły na temat wypraw do krajów Azji. Autor często opisuje w nich przebieg wypraw oraz osobiste spostrzeżenia, ciągle będąc w podróży. Jeśli chcesz wiedzieć gdzie zmierza i co właśnie robi, polecam ten dział.

Aktualności

Pustynna wyprawa na Półwysep Arabski 2022

Napisał: Marcin Malik
Półwysep Arabski to region Azji który nie został szeroko zbadany przez podróżników z cywilizacji zachodniej. Dla mnie Półwysep Arabski to przede wszystkim nowa samotna przygoda poprzez arabską pustynię oraz próba moich sił i mojej wytrwałości. Trzonem mojej wyprawy będzie Arabia Saudyjska choć zamierzam pojechać też do paru krajów sąsiednich. (Artykuł ten jest także o spełnianiu marzeń.)

Tożsamość podróżnika

„Podróżujesz aby poznawać odległe kraje i odległe kultury lecz nie zapominaj, że gdziekolwiek jedziesz miejscowi ludzie także chcą się uczyć o twojej kulturze. Mądry podróżnik nigdy nie zapomina o swoim pochodzeniu i nie udaje kogoś kim nie jest. Przemierzanie odległych krajów jako sposób fascynującej edukacji nie usprawiedliwia do wyrzekania się swojej kultury, rasy i wiary lecz powinno je umacniać.”

  
Marcin Malik
Aktualności

Kuwejt – pustynna przygoda

Napisał: Marcin Malik
Witajcie w Kuwejcie; w kraju o najpotężniejszej walucie na świecie, która jest ponad 2,5 raza droższa niż funt brytyjski. Jest to szok! Kuwejt to także kraj o najwyższych temperaturach na świecie, która latem dochodzi do ponad 50ºC. Jednego lata było tak gorąco że lecące ptaki spadały martwe na pustynię. Kuwejt ma jednak ładne plaże, palmy, dobre restauracje, hotele, atrakcyjny arabski bazar i interesujące miasto Kuwait City.
Aktualności

Wycieczka do Bahrajnu

Napisał: Marcin Malik
Bahrajn stanowił ciekawy dodatek do mojej podróży po Półwyspie Arabskim. Jadąc tam nie spodziewałem się że będzie on aż tak ciekawy i będzie miał aż tak dużo do zaoferowania. Na tym małym terenie widziałem stare i nowoczesne miasta, antyczne forty, kilka ładnych plaż, egzotyczną przyrodę, efektowne łodzie rybackie, farmę wielbłądów i wiele innych ciekawych miejsc.
Aktualności

Arabia Saudyjska … i pasja podróżowania

Napisał: Marcin Malik
Arabia Saudyjska to nowy i nieznany kierunek turystyczny, który od początku swojego istnienia by zamknięty dla wyznawców innych religii niż islam. Saudia jest otwarta dla przybyszów z poza świata islamu dopiero od 2019 roku, a więc dla zdecydowanej większości jest to kraj wciąż owiany tajemnicą i stereotypami. Uważam że tego rodzaju podejście jest w tym wypadku jak najbardziej zrozumiałe, i był to jeden z powodów dla którego zdecydowałem się na dokładne poznanie tego kraju.
Aktualności

Indonezja – moja przygoda na Sumatrze

Napisał: Marcin Malik
Moja nieplanowana wycieczka na Sumatrę okazała się dobrym doświadczeniem pod względem kontaktu z ludźmi. Zobaczyłem realia Indonezji. Ludzie byli naturalni, chętni do kontaktu z nieznanym przybyszem, a warunki życia tragiczne. (Indonezja nigdy nie powinna być widziana przez pryzmat Bali !!)
Aktualności

Sri Lanka-zachęta do podróży

Napisał: Marcin Malik
Postanowiłem napisać ten rozdział aby doradzić potencjalnym podróżnikom czego można się spodziewać po ludziach, jedzeniu, jakie są niepisane pozytywne i negatywne zwyczaje na Sri Lance, oraz jak tanio i dobrze zamieszkać w tym pięknym kraju choć przez jakiś czas. Artykuł ten jest jedynie dodatkiem do mojego pełnego reportażu o Sri Lance, a napisałem go po to aby zachęcić białych odkrywców do podróży. 
Aktualności Relacje z wypraw

Powrót na wyspę Labuan

Napisał: Marcin Malik
Pomimo swojego położenia Labuan nie jest ani częścią Sabah ani Sarawak. Labuan jest terytorium federalnym administrowanym bezpośrednio przez rząd w Kuala Lumpur, lecz znajdującym się u wybrzeży Borneo i Brunei, koło stanu Sarawak. Wyspa Labuan to strefa wolnocłowa, która ma bardzo korzystne warunki ekonomiczne i szlaki transportowe. Mi najbardziej podobał się Park Ptaków i mieszkające w nim żurawie koroniaste.
Aktualności

Azja Centralna 2010

Napisał: Marcin Malik
Zamierzam pojechać do następujących krajów: Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan i Uzbekistan. Pokonam Trasę Pamirską oraz zobaczę antyczne miasta na Jedwabnym Szlaku. Spodziewam się, że w porównaniu z moimi poprzednimi wyprawami Azja Centralna może okazać się 'twardym lądowaniem', lecz przygoda będzie niezapomniana.
Aktualności

Pozdrowienia z Tadżykistanu

Napisał: Marcin Malik
Wyprawa do Tadżykistanu to spore wyzwanie. Jest to podróż poprzez góry, rozległe przestrzenie i pastwiska kóz. Do największych wyzwań należy Trasa Pamirska; najbardziej odległe pustkowie byłego Związku Radzieckiego. Inną przygodą jest Dolina Wachańska dzielona z Afganistanem, oraz błękitne jeziora na trasie. Tadżykistan jest jedną z najlepszych przygód mojego życia.
Aktualności

Pozdrowienia z Kazachstanu

Napisał: Marcin Malik
Od kilku tygodni jestem w Kazachstanie. Swoją bazę mam w Almaty czyli stolicy południa. Miasto to bardzo mnie zdziwiło gdyż jest zaprzeczeniem wszystkiego czego mogłem się spodziewać. Jest ono świetnie zaopatrzone, dość drogie, obfitujące w rozrywki dla tych, którzy mają więcej pieniędzy i ponad wszystko, jest to miasto pięknych kobiet. Jest tu dużo Rosjanek i rodowitych, słodkich Kazaczek, co sprawia że jest na czym zawiesić oko.
Aktualności

Pozdrowienia z Kirgistanu

Napisał: Marcin Malik
Kirgistan serdecznie polecam i już teraz wiem, że będę miał piękne wspomnienia i wiele interesujacych opowiadań z mojej bardzo szczególnej podróży. Brałem udział w narodowych grach Kirgistanu. Jest to między innymi walka na koniach o kozę z odrąbaną głową. Mam dużo zdjęć gór, lodowców, turkusowych jezior wysoko w górach, rwących potoków, i jazdy konnej w pięknych plenerach,
Aktualności

Pozdrowienia z Uzbekistanu

Napisał: Marcin Malik
Uzbekistan jest prawdziwą perłą Jedwabnego Szlaku co można dziś podziwiać w takich miastach jak: Samarkanda, Bukhara czy Khiva. Są to głównie obiekty sakralne z XVI wieku; czyli madressy, meczety i minarety lecz także stare uniwersytety i place handlowe. Byłem też w Moynaq aby zobaczyć katastrofę ekologiczną Morza Aralskiego.
Aktualności

Azja południowo-wschodnia 2011

Napisał: Marcin Malik
Dokładnie 7 lat temu, bo w 2004 roku ostatni raz opuściłem Azję południowo-wschodnią. Miałem akurat bardzo dobre wyczucie gdyż opuściłem Sumatrę na parę dni przed wielkim tsunami, które spustoszyło wiele krajów. Planuję podróżować przez około 4,5 miesiąca. Tym razem wybieram się do pięciu krajów Azji południowo-wschodniej, takich jak: Birma (Myanmar), Tajlandia, Laos, Kambodża i Wietnam.
Aktualności

Podróż po Birmie (Myanmar)

Napisał: Marcin Malik
Podróż po Myanamar to przygoda w buddyjskim kraju Złotych Pagód. Birma uderza swoim bogactwem kulturowym, i to nie tylko w antycznym Bagan czy Shwedagon Pagoda w Yangon. Bardzo wartościowe ze względu na kulturę Birmańczyków jest też jezioro Inle. Przez 7 lat niewiele się zmieniło lecz sporo się wydarzyło. Był cyklon w 2008 roku, był też bunt przeciwko wojskowemu reżimowi, rzeź mnichów oraz tak zwane 'wolne wybory'.
Aktualności

Wyprawa do Laosu

Napisał: Marcin Malik
W Laosie można odbyć rejs po rzece Mekong, oraz pływać w wodospadach w dżunglii. Malowniczy Laos urzekł mnie pięknem tarasów ryżowych oraz wielu efektownych jaskiń. Swoją przygodę w Laosie zacząłem od Luang Namtha, gdzie urządziłem 2-dniową wyprawę do dżungli. Spałem w szałasie zbudowanym z bambusa i przykrytym liśćmi bananowymi, przeprawiałem się przez rzekę w ubraniu, a przewodnik gotował dla mnie ryż w bambusie.
Aktualności

Wspaniała podróż po Tajlandii

Napisał: Marcin Malik
Tajlandia jest popularnym kierunkiem turystycznym, który kusi piękną przyrodą i ciekawą kulturą. Malownicze plaże, świątynie buddyjskie i dobre jedzenie to rzeczy dla których warto podróżować po Tajlandii. Pozatym na tajską przygodę wciąż nas stać. Po Tajlandii mieliśmy podróżować tylko około miesiąca lecz zostaliśmy w sumie aż 2 miesiące i 1 tydzień. Naszą podróż zaczęliśmy od Bangkoku.
Aktualności

Przygodowa wyprawa na Filipiny

Napisał: Marcin Malik
Spacerując wśród bananowców i palm kokosowych docierałem do białych plaż z palmami chylącymi się do morza, oraz do jaskiń wodnych, które sprawiły mi największą przyjemność. Spośród wielu wycieczek odbyliśmy też wycieczę na motorowerze do kompleksu wodospadów ukrytych w dżunglii, po drodze zatrzymując się na grilla pomiędzy polami ryżowymi.
Aktualności

Wyprawa do Azji Płd-Wsch 2012

Napisał: Marcin Malik
Moją tegoroczną wyprawę mógłbym z powodzeniem nazwać „Wyprawą w kryzysie”, gdyż od czasu powrotu z 4-miesięcznej wyprawy w 2011 roku, nie miałem stałej pracy, i widzę że dalsze jej szukanie nie ma sensu. Postanowiłem się jednak nie poddawać i na przekór losowi wcielać w życie swoje plany.
Aktualności

Wycieczka do Sułtanatu Brunei

Napisał: Marcin Malik
Zdecydowanie nie jestem fanem islamu lecz niektóra architektura muzułmańska była piękna i warta zobaczenia, pod warunkiem oczywiście że wszystkie monumentalne meczety pozostaną w Brunei i nie będą budowane w Europie. Brunei polecam jako interesujący przystanek na końcu świata gdzie można zobaczyć małpy długonose w środowisku naturalnym.
  • Zwierzęta
  • Akta plażowe
  • Ciekawi ludzie - niezapomniane twarze
  • Birma (Myanmar)
  • Armenia
  • Tadżykistan