Marcin Malik
Wilcza Nora

Witam na stronie Kompas. Mam na imię Marcin i to jest moja opowieść. Podróżuję gdyż sprawia mi to przyjemność a przy okazji jest to wspaniały sposób na ciągłą samoedukację, która wzbogaca światopogląd i otwiera oczy na rzeczy dotąd niezauważalne, zarówno w odległych krajach jak i mi najbliższych. Poznawajmy inne kultury lecz szanujmy i brońmy swojej.

Czytaj więcej O AUTORZE

Rejestracja
Dzięki rejestracji otrzymasz możliwość komentowania, używania avatara i otrzymywania powiadomień o nowych wpisach na stronie. Aby się zarejestrować kliknij w ten link.
Osoby nie chcące się rejestrować mogą komentować jako goście bez dodatkowych funkcji.
Logowanie

Nie pamiętasz hasła?

Wyszukiwanie
Polityka prawdy
Wycieczki do Azji
„Pejs”book
Moje konto jest często blokowane za publikowanie prawdy i konserwatywnych poglądów. Koszerna demokracja w akcji.
Miejsce na reklamę
Parę słów od autora

Podróżując od chrześcijańskich pozostałości Konstantynopola i piasków antycznej Persji, poprzez Himalaje, Wielki Mur Chiński oraz gęste dżungle Borneo zdałem sobie sprawę, że świat powinien mieć swój ustalony porządek. Dlatego pomimo moich pięknych przygód i doświadczeń zawsze pamiętałem do której kultury ja sam należę i zawsze doceniałem piękno oraz wartości naszej wspaniałej, Białej Chrześcijańskiej cywilizacji.

Prognoza pogody
Relacje z wypraw

Wyprawa do Turcji Wschodniej 2017

Napisał: Marcin Malik
Turcję należy podzielić: “na zachód od Ankary” i “na wschód od Ankary”. Część “na zachód o Ankary” to część gdzie rząd turecki chce turystów do wydawania tam pieniędzy oraz aby uwierzyli, że Turcja składa się tylko z plaż i z bazarów. Natomiast w Turcji “na wschód od Ankary” rząd turecki traktuje turystów jak trędowatych, jak podejrzanych, których należy obserwować, śledzić i zadawać podchwytliwe pytania. W Turcji wschodniej najmilsi, najbardziej otwarci i gościnni są Kurdowie, natomiast Turcy częstują herbatą aby zadać kilka pytań i ocenić gdzie według nich mogę pracować.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Relacje z wypraw

Przewodnik po Stambule

Napisał: Marcin Malik
Pałac Topkapi miał też swoją ciemną stronę gdyż wszyscy chłopcy i dziewczęta byli chrześcijanami pochodzącymi z podbitych narodów. Chłopcy byli zmuszeni przyjąć islam a następnie byli kształceni na muzułmańskich żołnierzy i dygnitarzy, natomiast europejskie dziewczęta mieszkające w haremie były seksualnymi darami dla sułtana lub były kupione na targach niewolników. (Do tego obecnie zmierza Europa!).
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Uniwersalna religia

             "Gdy chodzi o pieniądze, wszyscy są tej samej religii".                                                                                 
Voltaire
Relacje z wypraw

Tajlandia Centralna 2011

Napisał: Marcin Malik
Tajlandia Centralna to przede wszystkim historia, lecz także ze sporym  dodatkiem uroków naturalnych. W ciągu niewielkich nakładów czasowych można podziwiać antyczne stolice starożytnego Syjamu, poznać losy niewolników budujących most na rzece Kwai oraz pojeździć na słoniu i popływać tratwą.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Relacje z wypraw

Wyprawa do Uzbekistanu 2010

Napisał: Marcin Malik
Bezapelacyjną rewelacją Uzbekistanu są antyczne miasta czyli trzy wspaniałe pokazy timurskiej architektury: Samarkanda, Bukhara i Khiva. Przygodą jest też podróż przez pustynię Kyzyl-Kum do Nukus i Moynaq gdzie można doświadczyć tragedii Morza Aralskiego i zobaczyć zardzewiałe kutry rybackie na pustyni.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Relacje z wypraw

Wyprawa do Tadżykistanu 2010

Napisał: Marcin Malik
Trasa Pamirska ma długość 728 km i jest drugą najwyżej położoną trasą na świecie, po Trasie Karakoram. Droga ta istniejąca także pod nazwą M41 została zbudowana przez sowieckich inżynierów wojskowych w latach 1931-1934 w celu ułatwienia transportu wojska i broni w ten bardzo odległy zakątek Rosyjskiego Imperium. Trasa Pamirska to poważne wyzwanie.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Relacje z wypraw

Wyprawa do Kirgistanu 2010

Napisał: Marcin Malik
Jezioro Issyk-Köl jest chlubą narodową Kirgistanu i drugim największym jeziorem górskim na świecie (po Titicaca na granicy Peru i Boliwii). Jest ono czyste jak łza, nigdy nie zamarza i wpływa do niego około 50 źródeł wody z lodowców. Issyk-Köl jest ogromną dziurą w ziemi do której wpływa mnóstwo rzek lecz żadna nie wypływa. Ma ono średnicę około 170km na 70km.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Relacje z wypraw

Wyprawa do Kazachstanu 2010

Napisał: Marcin Malik
Jeziora Kolsay to jedno z najbardziej malowniczych miejsc w Kazachstanie i piękna wycieczka z Almaty dla niezależnych podróżników. Lotem ptaka jest to tylko 110km od Almaty lecz po kazachskich drogach jest to aż 300km. Jeziora Kolsay leżą u podnóży gór Küngey-Alatau i stanowią początek wielu interesujących wypraw, w tym do jeziora Issyk-Köl w Kirgistanie.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Relacje z wypraw

Wyprawa do Iranu (Persji) 2013

Napisał: Marcin Malik
Iran jest pokojowym krajem muzuzłmańskim, który nie napadł na nikogo od ponad 200 lat a sami Irańczycy są bardzo gościni i mili dla turystów. Z powodu swoich bogactw naturalnych Iran jest atakowany przez syjonistycznych terrorystów i został uznany za "Oś zła", co jest kompletnym absurdem. Na zdjęciu duchowy przywódca Iranu Ali Khamenei.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Relacje z wypraw

Wyprawa do Armenii 2013

Napisał: Marcin Malik
Bilblijny Khor Virap to monastera zbudowana na skale która leży na tle szczytu Ararat, gdzie arka Noego ugrzęzła po 40 dniach rejsu. Budowa podstaw Khor Virap zaczęła się około V wieku lecz cały kompleks został ukończony w XVII wieku. Dziś jest to bardzo popularny kierunek pielgrzymek gdzie odbywa się wiele ceremonii takich jak chrzty czy śluby a swoją sławę monastera zawdzięcza historii chrześcijaństwa.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Relacje z wypraw

Wyprawa do Azerbejdżanu 2013

Napisał: Marcin Malik
Baku jest ładnym i szybko zmieniającym się miastem. Jest to połączenie posowieckiej przeszłości z atrakcyjnymi murami Starego Miasta oraz wieżowacami „ze szkła”. Widać także że Baku jest pomnikiem pieniądza gdyż jego nowa promenada i wypieszczone Stare Miasto przeszło bardzo drogą operację plastyczną. Baku oferuje dobrą kuchnię, historię oraz pamiątki związane z azerską kulturą
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Relacje z wypraw

Wyprawa do Gruzji 2013

Napisał: Marcin Malik
Kościół Jvari został zbudowany w VI wieku i jest jednym z najświętszych kościołów w Gruzji oraz także jednym z najstarszych. Jvari oznacza „kościół świętego krzyża” gdyż według legendy w IV wieku św. Nino postawiła tutaj krzyż działający cuda na szczycie pogańskiej świątyni, co sprowadziło ludzi z całego Kaukazu.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Relacje z wypraw

Wycieczka do Dubaju 2006

Napisał: Marcin Malik
Pierwszą rzeczą, która we mnie uderzyła gdy dotarłem do Emiratów był upał jakiego nigdy jeszcze nie doświadczyłem. Był to suchy żar, który towarzyszył mi przez cały czas i było ciężko oddychać. Nawet woda w morzu była stanowczo za ciepła. Otaczała mnie też egzotyka. Wszędzie wyrastały wysokie, masywne palmy, których cień był prawdziwym błogosławieństwem.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Relacje z wypraw

Przewodnik po Górskim Karabachu

Napisał: Marcin Malik
Mój pobyt w kraju który oficjalnie nie isnieje był bardzo udany i uważam że każdy kto podróżuje po południowej Armenii powinien przyjechać do Karabachu aby mieć to szczególne doświadczenie. Górski Karabach oferuje piękne widoki, ciekawą historię oraz antyczne kościoły. Ludzie są także bardzo pomocni i cieszą się że jesteśmy zainteresowani przyjazdem do ich kraju.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Relacje z wypraw

Wyprawa na Sri Lankę 2008

Napisał: Marcin Malik
Generalnie ludzie są mili jednak na Sri Lance czuję się jak chodzący funt szterling gdyż każda rozmowa sprowadza się do pieniędzy. Choć byłem już w wielu krajach spotkałem jeszcze ludzi tak głodnych pieniędzy. Poza tym Lankijczycy są bardzo ciekawi i zadają mi mnóstwo osobistych pytań.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Relacje z wypraw

Wyprawa do Nepalu 2006

Napisał: Marcin Malik
Swayambhunath czyli świątynia małp nazywana jest tak potocznie ze względu na mieszkające tam kolonie tych zwierząt. Świątynia ta jest najsławniejszą buddyjską budowlą w całym Nepalu. Odwiedzają ją nie tylko turyści ale przede wszystkim rodowici Tybetańczycy-zarówno ci mieszkający w północnym Nepalu jak i uciekinierzy z Tybetu. Na tym zdjęciu jestem ze swoim doradcą finansowym.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Relacje z wypraw

Wyprawa do Bangladeszu 2007

Napisał: Marcin Malik
Byłem na plantacji herbaty w Srimangal gdzie widziałem ogromną biedę ludzi pracujących na polach herbaty należących do obcych korporacji. W Srimangal dotarło do mnie że z wielką pasją reklamowany w Anglii, tak zwany "Fair Trade", jest zwykłym oszustwem.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Relacje z wypraw

Wyprawa do Pakistanu 2006

Napisał: Marcin Malik
Gdy byłem w Pakistanie i jechałem autobusem z uchodźcami z Afganistanu, poprosiłem kilka razy brodatych Afgańczyków aby nie palili i w końcu jeden z nich trochę się zdenerwował i powiedział do mnie: „Hej uważaj, ja i moi kumple byliśmy terrorystami w Afganistanie a ten facet, który siedzi przy kierowcy to mój brat i wysadził najwięcej autobusów w powietrze.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Relacje z wypraw

Wyprawa do Indii 2006/2007

Napisał: Marcin Malik
Po dotychczasowej podróży po Indiach zaobserwowałem że w Indiach wykształciło się wiele zawodów, których nie ma w Europie. Wyrabiane są np. placki z odchodów świętych krów, które potem są palone i jak słyszałem jest to gówniane chapati. W Indiach jest także czyściciel uszu, pucybut oczywiście, człowiek wyrabiający talerze z liści bananowych, ktoś kto wyrabia gliniane filiżanki do picia czaj (indyjskiej mlecznej herbaty) oraz golibroda.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Relacje z wypraw

Wyprawa do Malezji Zachodniej 2012

Napisał: Marcin Malik
Kuala Lumpur jest stolicą Malezji i największą metropolią kraju o populacji około 1,5mln. Jest to miasto gdzie nowoczesność spotyka się z kulturą Malajów, Chin i Indii oraz także Wielkiej Brytanii. KL jak jest ono potocznie nazywane mieści w sobie sławne obiekty, takie jak Petronas Towers i wieża Menara KL. KL to także miasto dobrej kuchni oraz także pięknej natury. Znajduje się tam wiele parków co stawia KL w czołówce najbardziej zielonych miast Azji Płd-Wsch.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
  • Zwierzęta
  • Akta plażowe
  • Ciekawi ludzie - niezapomniane twarze
  • Birma (Myanmar)
  • Armenia
  • Tadżykistan